27.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Elena Pavlovich).
Niektorí ľudia si bez neho nevedia predstaviť nedeľný vývar, iní sa mu naopak neprávom vyhýbajú veľkým oblúkom. Ligurček, o ktorom dnes hovoríme, je skrytá superpotravina, ktorú sa oplatí používať vo vašom domácom jedálničku. Okrem jej pozoruhodnej chuti je veľmi dôležitá aj pre naše zdravie.
Nezriedka sa stáva, že odmietame a zabúdame na to, čo máme na dosah ruky. To je nesprávny prístup – preto odporúčame ponoriť sa do využitia a vlastností najbežnejšieho ligurčeka, ktorý kedysi rástol v každej domácej záhrade. Ako sa ukazuje, je nielen ukazovateľom chuti, ale aj zdravia.
Zdravie v kvetináči – Ligurček s úžasnými vlastnosťami
Často sa po mnohých rokoch nevedomosti ukáže, že sme mali na parapete alebo v záhrade skutočný poklad. Reč je o ligurčeku, ktorý odjakživa pestovali naše staré mamy a ktorý je obľúbený aj v kuchyni. Túto obľúbenú a veľmi zvláštnu bylinku sa oplatí zaradiť do domáceho jedálnička – účinky sú prekvapivé, a to všetko pri naozaj nízkych nákladoch.
Ligurček sa najčastejšie pridáva do vývaru. Bylinka sa však často používa aj v iných hotových koreninových zmesiach, ktoré dokonale zvýraznia chuť rýb, mäsa, šalátov a dokonca aj morských plodov. Okrem toho je prírodným afrodiziakom a používa sa aj vo fytoterapii a bylinnej medicíne.
Ligurček – bylina s cennými vlastnosťami a pozoruhodnou chuťou
Náš nenápadný ligurček je tiež zdrojom fytosterolov, organických kyselín a škrobu. Korenie obsahuje aj látky, ktoré pôsobia ako antioxidanty: odstraňujú prebytočné toxíny a môžu znížiť pravdepodobnosť vzniku civilizačných ochorení. Najdôležitejšie zdravotné vlastnosti sa nachádzajú predovšetkým v ligurčekovom koreni – olej v ňom obsiahnutý zmierňuje aj bolesti vyplývajúce zo svalových kontrakcií, napríklad menštruačné bolesti. Detoxikačný účinok zasa pomáha udržiavať obličky a pečeň v dobrom stave.
Ideálne je používať čerstvý ligurček do jedál alebo do bylinnej medicíny, pretože vtedy má najcennejšie vlastnosti. Rastlinu môžete bez obáv vysievať v kvetináči a v záhrade počas letnej sezóny. Pestovanie nie je ťažké ani náročné a výnosy sú rýchle. Nezabudnite – aby bylinka čo najlepšie chutila a mala čo najviac do seba, je lepšie ju pridať až na konci varenia. Toto pravidlo platí pre polievky, omáčky alebo spomínané ryby a morské plody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zápal platničiek vás môže zastihnúť v chladnom počasí. Ako sa s ním vysporiadať?
Funguje ako náplasť na žlčník a žalúdok. Teraz má najväčšiu moc
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.