27.01.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Aleksandra Suzi).
Rozhodnutie začať s fyzickou aktivitou alebo vrátiť sa k pohybu po dlhšej pauze je často sprevádzané veľkou motiváciou. Pri cvičení často preceňujeme svoje možnosti, no svalovica, ktorá sa objaví po tréningu, sa nezdá byť prekážkou zopakovať si to na druhý deň. Je to naozaj dobrý nápad? Môžete cvičiť s boľavými svalmi? Vyvarujte sa začiatočníckych chýb.
Odhodlanie verzus zdravý rozum
Dôvody na začatie pravidelného tréningu sú rôzne. Niektorí ľudia chcú schudnúť, niektorí chcú pribrať a iní jednoducho pracujú na svojej kondícii, aby sa tešili zdraviu a kondícii dlhé roky. Skutočné obliehanie telocviční po Novom roku je takmer štandardom. Mnoho ľudí chodí do tréningových miestností v nádeji, že sa úspešne pripravia na sezónu bikín.
Vysoká miera motivácie k cvičeniu je samozrejme plus, no niekedy môže byť katastrofálna. Mnoho ľudí na začiatku svojej športovej dráhy volí príliš ťažké bremená alebo nevedia správne zvoliť intenzitu tréningu. Svaly prítomné po dlhšej prestávke rýchlo vycítia naše rozhodnutia a dajú o sebe vedieť v podobe boľavých svalov.
Čo je svalovica?
Bolesť pociťovaná aj niekoľko dní po tréningu bola dlho identifikovaná s kyselinou mliečnou nahromadenou v tele v dôsledku tréningu. Nie je to úplne pravda, takže čo je vlastne svalovica?
Je definovaná ako syndróm bolesti svalov s oneskoreným nástupom spojený s viacerými mikropoškodeniami svalov. Zvyčajne sa objaví deň po tréningu ako reakcia tela na príliš veľkú záťaž alebo znamenie, že sme sa konečne rozhodli rozhýbať existujúce partie tela. Ochorenie nazývané svalovica môže pretrvávať dva alebo tri dni po tréningu.
Tlmte bolesť – môžete cvičiť s boľavými svalmi?
Príslovie „čo bolí to rastie“ neberte príliš vážne. To teda isto nemusí byť indikátorom dobrého tréningu. Ak chcete odpovedať na otázku, či môžete cvičiť s boľavými svalmi, musíte analyzovať svoj stav.
Ak vám bolesť svalov počas prvých troch dní po cvičení bráni vo voľnom pohybe a máte problém čo i len zdvihnúť ruku alebo vstať zo stoličky, musíte tréning vynechať. Aby svaly správne fungovali, potrebujú regeneráciu, ktorá je rovnako dôležitá ako dobrý tréningový plán. Pri preťažení organizmu sa zvyšuje riziko natrhnutia svalov, ktoré na dlhší čas vylúči akúkoľvek aktivitu.
Kedy môžete cvičiť s boľavými svalmi?
Nie vždy sa však treba z cvičenia úplne vylúčiť. Keď je bolesť mierna a nezasahuje do vášho každodenného fungovania, môžete sa rozhodnúť pre pohyb. Oplatí sa však zapojiť tie časti tela, ktoré neboli použité v predchádzajúcej relácii. Odporúčajú sa aj cvičenia nižšej intenzity, napr. chôdza, jogging, bicyklovanie, statický strečing alebo návšteva bazéna. Pohyb vo vode pomôže uvoľniť napäté svaly.
Ako cvičiť, aby ste sa vyhli svalovici?
Úplne sa vyhnúť svalovici je ťažké, pretože je to prirodzený priebeh udalostí, keď skúšame nové cvičenia a vyzývame telo. Môžeme ju však minimalizovať dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel, na ktoré občas zabúdajú aj bežní návštevníci posilňovní.
- Nevynechávajte krátku rozcvičku pred samotným tréningom. Týmto spôsobom zvýšite svalovú flexibilitu.
- Po skončení cvičenia venujte niekoľko minút pokojnému strečingu.
- Postupne zvyšujte intenzitu tréningu.
- Počúvajte svoje telo a prispôsobte cviky svojim telesným schopnostiam. Berte do úvahy aj to, ako sa v ten deň cítite.
- Dbajte na správnosť vykonávania cvikov. Nesprávna technika vedie nielen k bolestiam, ale aj k zraneniam.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Perfektný tréning pre tých najtvrdohlavejších ľudí. Ani si to nevšimnete
Tráviace ťažkosti? Vypite odvar z tejto zeleniny a pocítite úľavu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.