27.01.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/jarmoluk).
Generálna rekonštrukcia alebo len ľahké osvieženie interiéru? V oboch prípadoch budete musieť maľovať steny. To určite zlepší vzhľad vášho domu či bytu, no zanechá aj oveľa menej príjemnú vôňu, ktorú je veľmi ťažké odstrániť. Ako sa po maľovaní čo najrýchlejšie zbaviť zápachu farby?

Foto: Pixabay/jarmoluk
Vetranie po maľovaní. Zima vôbec nie je prekážkou
Zápach, ktorý maľovanie sprevádza a pretrváva ešte dlho po jeho dokončení, ovplyvňuje nielen pohodlie členov domácnosti, ale môže mať aj nežiaduce zdravotné následky. Hoci populárne farby majú zvyčajne dobre otestované a bezpečné zloženie, vysoké koncentrácie môžu viesť k zlému zdraviu, bolestiam hlavy a dokonca k zvracaniu. Medzi bežné príznaky patrí aj podráždenie nosa, očí či hrdla.
Všetky odporúčania jasne uvádzajú potrebu vetrania miestností, kde boli steny vymaľované. Najdôležitejšia nie je samotná prítomnosť čerstvého vzduchu, ale jeho cirkulácia – mierny prievan. V zime je vetranie bytu náročnejšie z pochopiteľného dôvodu, že nikto nerád zostáva v uzavretých priestoroch zahalený v niekoľkých vrstvách hrubého oblečenia. Stuhnuté ruky nie sú dobré pri manipulácii so štetcom alebo valčekom, ak ich začneme pri maľovaní vetrať.

Vetranie po maľovaní v zime má jednu základnú výhodu oproti tomu, keď je teplo. Pri súčasných teplotách sa vo vzduchu nevyskytuje žiadny hmyz, čím odpadá nutnosť vešať na okná ochranné siete. Samozrejme, ak je to možné, členovia domácnosti by sa počas vetrania mali zdržiavať v inej miestnosti a najlepšie je opustiť byt a počkať niekoľko hodín na inom mieste – dokonale čisté steny s teplotou 40 stupňov si len ťažko užijete.
Čo pohlcuje pachy? Najlepšie spôsoby, ako sa vysporiadať so zápachom farby
Spomedzi domácich pohlcovačov nepríjemných pachov sa v mnohých situáciách odporúčajú tie najlepšie:
- sóda
- ocot
- mletá káva
Bez ohľadu na zvolený prostriedok je spôsob pôsobenia v podstate rovnaký – všetky uvedené látky majú hygroskopické vlastnosti – absorbujú vlhkosť spolu s pachovými zlúčeninami zachytenými v mikroskopických kvapkách. Musíte si však uvedomiť, že nejde o žiadne magické metódy, ktoré budú fungovať za pár minút. Zvyčajne domáce absorbéry fungujú najlepšie v kombinácii so správnym vetraním.

Foto: shutterstock/Mohd Syis Zulkipli
Celý proces možno mierne skrátiť použitím esenciálnych olejov z difuzéra, alebo ak ho nemáme, tak z lúpaných citrusových plodov. Tie však neviažu pachové zlúčeniny, ale iba „prekrývajú“ iné arómy.
Ak natierate väčšiu plochu a máte obmedzené možnosti vetrania, je dobré vyhľadať špecializované prostriedky na neutralizáciu nepríjemných pachov. Pred kúpou sa však oplatí dôkladne preštudovať zloženie a vyhľadať prípadné upozornenia na etikete, pretože niektoré z týchto produktov sú pre obsah dráždivých látok vhodné len na použitie v prázdnych miestnostiach.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto vrecká môžu zachrániť premočenú obuv. Vložte ich dovnútra. Absorbujú vlhkosť ako špongia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.