29.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Prášok do pečiva a jedlá sóda sú výrobky, ktoré sa nachádzajú takmer v každej kuchyni. Používajú sa najmä pri pečení a mnoho ľudí ich používa zameniteľne. Aký je medzi nimi skutočný rozdiel a ktorý z nich funguje lepšie?
Prášok do pečiva aj jedlá sóda sú produkty, ktoré používame denne, niekedy dokonca zameniteľne. Nie každý si však uvedomuje, že nefungujú rovnako. Aké sú vlastnosti oboch zložiek a funguje jedna z nich v kuchyni lepšie?
Prášok do pečiva verzus sóda bikarbóna – rozdiely a podobnosti
Prášok do pečiva je látka, ktorá sa používa najmä na nadýchanie koláčov. Okrem iného obsahuje hydrogenuhličitan sodný, inými slovami jedlú sódu. Okrem toho prášok obsahuje aj regulátory kyslosti, ako aj škrob a ďalšie látky, ktoré zabraňujú spekaniu, t. j. lepeniu. Je ideálny na pečenie všetkých druhov sladkostí: koláčov, sušienok, muffinov. Mnohí ľudia ho pridávajú aj do vyprážaných palaciniek, koláčov a placiek, ktoré sú jemnejšie a nadýchanejšie.
Jedlá sóda sa používa aj na nadýchanie pečených a vyprážaných výrobkov. Na rozdiel od prášku do pečiva nie je schopná „sama“ zmeniť konzistenciu cesta. Aby sa naplno prejavili jej vlastnosti, musí sa skombinovať s kyslou látkou. Preto sa zvyčajne pridáva spolu s výrobkami, ako je cmar, maslo alebo smotana.
Prášok alebo jedlá sóda – ktorý výrobok sa lepšie hodí do pečiva?
Prášok do pečiva aj jedlá sóda nepredstavujú žiadne riziko pre ľudské zdravie, preto sa v receptoch často stretávame s odporúčaním pridávať oba výrobky. Samotná jedlá sóda pridaná do cesta spôsobí, že cesto jemne vykysne a zhnedne. Na druhej strane pridanie samotného prášku do pečiva zabezpečí, že zmes veľa vykysne, ale má mierne kyslú príchuť. Ideálnym riešením je kombinácia týchto zložiek. Tým sa zabezpečí, že upečený výrobok rovnomerne vykysne a bude vláčny a nebude popraskaný. Táto zlatá stredná cesta zabezpečí, že pokrm vyjde z rúry nielen krásne vyzerajúci, ale aj dobre chutiaci. Neodporúčame však nahrádzať jeden výrobok druhým – nevhodná kombinácia surovín môže viesť k nevydarenému výsledku pečenia, napr. buchty.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Uchovávate kávu v sklenenej nádobe? Táto chyba spôsobuje, že stráca svoju chuť a arómu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.