29.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Svetlyachock).
Šedé mydlo zmizlo z kúpeľňových políc, pretože sa objavili farebné a voňavé mydlá, sprchové gély a šampóny určené pre konkrétne typy vlasov. Bolo nesprávne zaradené do regálov, pretože jeho hojivé vlastnosti pomáhajú pri ranách a pomliaždeninách. Mydlo našich starých mám je dobré aj na akné a dokonca aj na pásový opar. Ako používate sivé mydlo a na čo slúži?
Sivé mydlo – čo to je?
Sivé mydlo je zmes draselných solí, glycerínu, kyseliny citrónovej a chloridu sodného. Neobsahuje vonné látky ani farbivá, vďaka čomu je známe ako hypoalergénne mydlo – také, ktoré nespôsobuje alergie, podráždenie ani vyrážky. Vďaka draselným soliam, ktoré obsahuje, je sivé mydlo mäkké, čo uľahčuje jeho rozpúšťanie vo vode, presnejšie povedané, tvorbu emulzií s vodou.
V súčasnosti sa však vyrábajú sodíkové mydlá a súčasný názov sivé mydlo sa od ostatných odlišuje tým, že stále neobsahuje farbivá a vonné látky.
Typickým draselným mydlom, ktoré v súčasnosti nájdeme na trhu, je napríklad mydlo Marseille, ktoré obsahuje 72 % čistého draselného mydla.
Na čo slúži sivé mydlo?
Sivé mydlo na rany
Sivé mydlo má antibakteriálny účinok, takže sa dá úspešne použiť na akné alebo hnisavé pupienky. Okrem toho je ideálne na umývanie pooperačných rán, ťažko sa hojacich rán a drobných poranení kože. Všetky odreniny alebo rezné rany by sa mali umývať sivým mydlom, aby sa znížilo riziko infekcie.
Sivé mydlo používajú ženy aj v období po pôrode, pretože jeho používanie na intímnu hygienu umožňuje rýchlejšiu regeneráciu perinea a urýchľuje proces hojenia rán spôsobených počas pôrodu.
Sivé mydlo na modriny
Šedé mydlo dobre pôsobí aj pri liečbe pomliaždenín, výronov a podvrtnutí. Odstraňuje opuchy, ktoré vznikajú pri poranení kĺbov. Stačí rozpustiť kúsok sivého mydla vo vode, v ktorej treba postihnuté miesto namočiť. Úspešne možno použiť aj obklady z roztoku sivého mydla. Sterilnú gázu je potom potrebné namočiť do vopred pripraveného roztoku a obklad priložiť na poškodený a opuchnutý kĺb.
Šedé mydlo na plesne nôh
Šedé mydlo sa môže použiť aj ako domáci liek na prvé príznaky plesne kože a nechtov. Môžete ho použiť na prípravu domáceho protiplesňového spreja. Na jeho prípravu – kocku sivého mydla rozdeľte na štyri rovnaké časti, jednu z nich rozpustite v 250 ml prevarenej vody. Hotový roztok nalejte do fľaše s rozprašovačom. Každý deň, najlepšie po kúpaní, ho hojne nastriekajte na postihnuté nechty. Prvé účinky sú viditeľné po niekoľkých dňoch liečby. Môžete tiež rozpustiť celú kocku mydla v miske s vodou a namáčať nohy približne 30 minút – túto kúru by ste mali opakovať každé dva alebo tri dni.
Šedé tekuté mydlo
Šedé mydlo sa tradične vyrába v tuhej forme (tzv. tyčinky), ale existujú aj tekuté verzie. Sivé mydlo sa často používa na umývanie riadu, čistenie povrchov, umývanie rúk alebo starostlivosť o rastliny. Tekutá forma má rovnaké umývacie a čistiace vlastnosti ako tuhé sivé mydlo.
Sivé mydlo proti voškám
Na boj proti voškám možno použiť sivé mydlo. Tu je niekoľko krokov, ako sa dá použiť:
- V litri teplej vody rozpustite približne 20-30 gramov sivého mydla. Na prípravu roztoku môžete použiť špeciálnu vaničku alebo vedro.
- Pomocou rozprašovača alebo štetca naneste mydlový roztok na rastliny, ktoré sú napadnuté voškami. Uistite sa, že ste pokryli hornú aj dolnú stranu listov a stoniek.
- Možno bude potrebné ošetrenie pravidelne opakovať, aby sa dosiahol účinný efekt, najmä ak ide o veľké zamorenie voškami.
- Sledujte svoje rastliny, aby ste zistili, či sú vošky zlikvidované. Ak zistíte, že vošky sú stále prítomné, môžete ošetrenie zopakovať alebo použiť iné opatrenia.
Sivé mydlo – kontraindikácie
Sivé mydlo môže používať každý bez ohľadu na vek. Jedinou kontraindikáciou je možná alergická reakcia na niektorú zo zložiek obsiahnutých v mydle.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Upokojí vás, uľahčí vám zaspávanie a umožní vám pokojne spať celú noc. Večer pite mesačné mlieko
Toto mydlo používali naše staré mamy v časoch Česko-Slovenska. Stojí to drobné a robí zázraky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.