29.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Antinous).
Šachor striedavolistý – počas socialistickej éry si táto rastlina získala srdcia Slovákov a bola takmer v každej domácnosti. Po dlhých rokoch v zabudnutí sa teraz teší opätovnému záujmu. Aké sú jej nároky a oplatí sa ju pestovať?
Rastliny obľúbené v socialistickom Československu sa v poslednom čase tešia veľkému návratu. Niet divu, väčšina z nich sa dala ľahko pestovať, nevyžadovala špecializovanú pôdu ani hnojivá a do interiéru priniesla závan exotiky a ďalekého sveta. Už samotný názov šachor papyrusový vyvolával asociácie s tajomstvami starého Egypta a vďaka originálnemu tvaru a zaujímavému spôsobu pestovania – papyrusové kvetináče sa často jednoducho umiestňovali do misiek s vodou – sa rastlina stala veľmi obľúbenou. Hoci papyrus, ktorý bol v slovenských domácnostiach taký obľúbený, je príbuzný so slávnym egyptským papyrusom, nie je to tá istá rastlina. Pravý egyptský papyrus, ktorý dorastá do výšky 3 – 5 m, by ste vo vlastnej obývačke pestovali len ťažko.
Cyperus papyrus. Ako vyzerá?
Cyperus papyrus dorastá do výšky 1 metra, stonky sú zakončené korunou listov pripomínajúcou malý dáždnik. Oddenok sa rýchlo šíri a rastlina vytvára hustý trs a ľahko sa rozmnožuje aj delením. Cyperus papyrus môže vytvárať aj kvetenstvo, ktoré je však nenápadné a nemá dekoratívny význam.
Šachor – pestovanie a starostlivosť
Pestovanie rastliny je veľmi jednoduché. Potrebuje predovšetkým veľa vody. Je to ideálne riešenie pre ľudí, ktorí majú tendenciu zalievať svoje črepníkové rastliny nadmerne – šachor sa vám nepodarí zaliať.
Dobrým spôsobom je umiestniť kvetináč do väčšej nádoby naplnenej vodou. Môže to byť obyčajná miska, ale ak si vyberiete dekoratívnu nádobu (alebo dokonca akvárium), môže tento spôsob pestovania vytvoriť zaujímavé usporiadanie. Šachor je vhodný aj na hydroponické pestovanie a v lete ho môžete umiestniť do jazierka.
Šachor nemá žiadne osobitné požiadavky na pôdu. Možno ho prihnojovať každých štrnásť dní (od jari do jesene). Je vhodné vybrať preň svetlé miesto, ale nie na priamom slnku. V lete má rád teplo, v zime je dobré umiestniť ho do mierne chladnejšej miestnosti, napr. na chodbu, kde teplota neklesne pod 12 stupňov Celzia a bude mať prístup svetla. V žiadnom prípade by sa rastlina nemala umiestniť vedľa radiátora.
Šachor v byte
Treba mať na pamäti, že rastlina môže zaberať pomerne veľa miesta. Stonky rastúce až do výšky jedného metra sa ohýbajú pod vlastnou váhou, čím sa trs stáva rozľahlejším. Keďže stonky nielenže zaberajú miesto, ale môžu sa aj jednoducho zlomiť, je dobré zabezpečiť ich kvetinovými obručami alebo jednoducho zviazať trs. Môžete sa rozhodnúť aj pre nižšiu odrodu – cyperus haspan.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Začnite so zberom teraz. Jar využijete na posilnenie hortenzií
Nechce váš zamiokulkas rásť? Vďaka tejto domácej živine mu vyrastú nové výhonky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.