30.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/wrudolf).
Strelícia je známa aj ako rajský vták, pretože má nezvyčajný vzhľad kvetov. Každý majiteľ tejto jedinečnej rastliny sa z nich chce tešiť, ale bohužiaľ sa to nie vždy podarí. Prečo strelícia nechce kvitnúť? Zistite najčastejšie príčiny a ako urobiť jednoduchý kondicionér, po ktorom exotická rastlina konečne vyrazí kvety.
Prečo strelícia nechce kvitnúť?
Strelícia je črepníková rastlina, ktorá je známa svojím mimoriadne krásnym kvitnutím. Na dobre udržiavaných druhoch sa na vrcholoch vzpriamených stoniek vyskytuje originálne kvetenstvo, ktoré vyzerá ako hlavy rajských vtákov. Vyznačujú sa impozantnou veľkosťou (jeden kvet môže mať až 20 cm!), ako aj nápaditými farbami. Najobľúbenejšia strelícia kráľovská vytvára kvety so zelenou pošvou, intenzívne oranžovými kališnými lístkami a kontrastnými modrými okvetnými lístkami, z ktorých vychádza piestikový semenník.
Každý majiteľ tejto exotickej rastliny netrpezlivo očakáva výskyt takejto fenomenálnej dekorácie. Nie všetky druhy však v domácich podmienkach pravidelne kvitnú. Dôvodov tohto javu možno identifikovať niekoľko. Tu sú najčastejšie dôvody, prečo strelícia nechce kvitnúť:
- Nesprávna zálievka – strelícia potrebuje pravidelnú a výdatnú zálievku, ale len počas vegetačného obdobia, t. j. na jar a v lete. Na jeseň a v zime by sa mala zalievať len zriedkavo a len vtedy, keď zemina v kvetináči mierne vyschne.
- Nevhodná pôda – táto rastlina nemá rada zaplavenie koreňov a stojatú vodu. Ak chcete, aby sa strelícii darilo, treba jej do živného a hlinitého substrátu primiešať piesok. Na dne nádoby by mala byť aj hrubá vrstva keramzitu s drenážnymi otvormi.
- Nedostatok svetla – strelícia potrebuje na kvitnutie dostatok prirodzeného svetla. Nesmie však byť vystavená priamemu silnému slnečnému žiareniu. Ak chcete počkať na kvety, umiestnite nádobu s rastlinou na svetlé miesto s rozptýleným svetlom.
- Nedostatok hnojenia – nedostatok živín je častou príčinou, prečo strelícia prestáva kvitnúť. Nehnojte počas obdobia vegetačného pokoja;
- Výkyvy teplôt – tento druh je citlivý na náhle zmeny teplotných podmienok, najmä v zime. Pri pestovaní strelície sa vyhýbajte studenému prievanu, poklesu teploty pod 12 °C a držaniu rastliny v blízkosti horúceho radiátora. Je však vhodné zabezpečiť mierny teplotný rozdiel medzi dňom a nocou (3 – 5 °C), pretože to stimuluje kvitnutie strelície.
Majte na pamäti, že strelícia je schopná kvitnúť až po troch až piatich rokoch pestovania, keď dosiahne primeranú veľkosť.
Kondicionér na kvitnutie strelície
Každá niekoľko rokov stará strelícia kráľovská môže pri správnej starostlivosti kvitnúť aj v domácich podmienkach. Zabezpečte dostatočnú zálievku, stabilné teplotné podmienky a prístup k dostatku svetla. A nezabudnite rastlinu pravidelne zásobovať živinami, ktoré potrebuje na nasadenie kvetov. Nemusíme kupovať hotové hnojivá, výbornú výživu pre kvitnúce strelície si môžeme pripraviť doma. Ako si ju pripravíte? Tu je návod krok za krokom:
- Šupku z 1 banánu nakrájajte na malé kúsky a vložte ju do veľkej nádoby;
- Zalejte ju 1 litrom vody izbovej teploty a odložte na 2 dni na tmavé miesto;
- Po uplynutí tejto doby prelejte tekutinu cez sito a oddeľte namočenú šupku.
Každé dva týždne zalievajte strelíciu týmto pripraveným hnojivom z banánových šupiek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Monstera bude mať listy veľkosti XXL. Je to spôsobené rastlinným sirupom
Máte problémy so spánkom? Možno máte v spálni tieto kvety
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.