31.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Zabaliť sa po kúpeli do mäkkého uteráka je mimoriadne príjemný zážitok. Bohužiaľ, všimli ste si v poslednom čase, že sa vlákna zhrnuli a materiál zdrsnel? Svoje kúpeľňové doplnky nemusíte odpisovať. Pozrite sa, ako prať uteráky, aby zostali mäkké a nadýchané. Je veľká pravdepodobnosť, že pri tejto všednej činnosti chybami strácajú svoje vlastnosti. Pritom existuje veľmi jednoduchý spôsob, ako ich obnoviť a urobiť vaše uteráky ako nové.
Po prvé: udržujte práčku v čistote
Predtým, ako sa budeme venovať spôsobu prania uterákov, je dôležité oprieť sa o dôležitú vec, ktorá sa niekedy podceňuje. Udržiavanie čistoty práčky je základom nielen pre udržiavanie hygieny, ale aj pre účinné pranie všetkých materiálov – nielen uterákov, ale aj posteľnej bielizne a oblečenia.
Pravidelne čistite bubon práčky, aby ste odstránili zvyšky pracieho prostriedku, ktoré sa môžu usadzovať vo vnútri práčky. Takéto zvyšky časom podporujú rast plesní a vznik zatuchnutého zápachu, ktorý sa rýchlo prenáša na tkaniny. Nevynechávajte ani upratovanie zásuvky na prací prostriedok a príruby práčky.
Pri koľkých stupňoch prať uteráky?
Mnohokrát si myslíme, že čím vyššia teplota pri praní uterákov, tým lepšie. Chceme sa predsa zbaviť všetkých nečistôt a dezinfikovať tkaninu. Mnohí z nás reflexívne nastavujú prací program na 90 °C. Takto však ľahko zničíme tkaninu a získame drsné uteráky.
Pri takýchto vysokých teplotách strácajú svoju nadýchanosť a rýchlejšie sa opotrebúvajú. Vždy skontrolujte informácie výrobcu na štítku – to je najlepší ukazovateľ toho, na koľko stupňov by ste mali uteráky prať. Ak tieto informácie nemôžete nájsť, prijmite nasledujúce pravidlá:
- biele a silne znečistené uteráky perte pri 60 °C
- pre farebné uteráky stačí 40 °C
Prečo sú uteráky po vypraní tuhé? Možno ste preťažili práčku
Prevádzka práčky s malým množstvom vecí nie je veľmi hospodárna. Nemali by ste však zachádzať do extrémov a vykladať bubon až po okraj. Musíte vziať do úvahy, že uteráky absorbujú vodu a pod jej vplyvom sa stávajú ťažkými. Keď je práčka preplnená, uteráky sa nemajú ako dobre vypláchnuť. Čistiace prostriedky zostávajú na vláknach a po vypraní a usušení sa uteráky podobajú skôr na brúsny papier a strácajú svoju nadýchanosť. Namiesto toho môžu získať nepríjemný zatuchnutý zápach.
Nepreháňajte to s pracím práškom alebo tekutinou
Čím viac pracieho prostriedku dáte do práčky, tým čistejšie budú vaše uteráky? Toto je ďalší obľúbený mýtus, s ktorým sa treba vysporiadať a rozlúčiť sa s ním. Nadmerné množstvo pracích prostriedkov obalí vlákna. Pri praní uterákov sa vyhýbajte používaniu zmäkčovačov tkanín. Hoci zdanlivo poskytujú krásnu vôňu sviežosti, tkanina sa sploští a stratí svoju savosť.
Pranie uterákov v octe
Tu je babičkovská metóda, ktorá je jedným z najchytrejších trikov súčasnosti. Namiesto tápania v drogérii alebo v supermarkete pri rozhodovaní, aký prací prostriedok na uteráky vybrať, stavte na domáci a lacný liehový ocot.
Stačí, ak do práčky nalejete pohár octu. Nemusíte sa obávať jeho výrazného zápachu – rýchlo vyprchá. Ak však máte odpor, pridajte do tekutiny niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Ocot nielenže zbaví tkaninu nečistôt a vydezinfikuje ju, ale odstráni aj zvyšky pracieho prostriedku, čo bude mať zase pozitívny vplyv na mäkkosť a nadýchanosť vašich uterákov.
Pred praním uterákov urobte jednu vec
Pred vložením do práčky každý uterák silno pretrepte. Znie to nepresvedčivo? Táto činnosť vás nič nestojí a môže výrazne pomôcť. Vlákna sa tým mierne „otvoria“, aby čistiace prostriedky vrátane spomínaného octu mohli lepšie preniknúť do tkaniny a dôkladne ju vyčistiť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hoďte do práčky a zapnite. Nemusíte robiť nič iné, aby zostala žiarivo čistá
Sódové guľôčky zabaľte do uteráka a potom ich vložte do práčky. Zaberie vám to len chvíľu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.