1.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Marykor).
Malé zmeny pri upratovaní bytu vám môžu pomôcť ušetriť majetok na mesačných účtoch. Existuje jednoduchý trik, ako znížiť účty za elektrinu, ale väčšina Slovákov o ňom nemá ani potuchy. Počnúc dnešným dňom začnite umývať chladničku len týmto spôsobom a vaša peňaženka bude určite tučnejšia a samotný spotrebič vydrží dlhšie.
Je ťažké predstaviť si každodenný život doma bez chladničky. Je to základný domáci spotrebič, v ktorom skladujete potraviny, aby sa rýchlo nepokazili. Umožňuje skladovať potraviny a vytvárať zásoby, keď neplánujete zakúpené produkty hneď zjesť. Každé tri až štyri týždne by ste však mali chladničku dôkladne umyť, pretože sa v nej hromadia zvyšky potravín, škvrny a nežiaduce pachy.
Ak sa snažíte udržiavať kuchyňu čistú, určite ju pravidelne čistíte. Dbajte však na to, aby ste pri tom nezabudli na jeden detail. Chladnička by sa totiž mala čistiť zvnútra aj zvonku. Okrem čistenia prednej časti a políc je potrebné vyčistiť aj zadný panel, na čo väčšina Slovákov zabúda.
Obľúbená chyba, ktorá spôsobuje, že chladnička spotrebuje dvakrát viac elektrickej energie. Je to chyba kondenzátora
O väčšinu bielej techniky v kuchyni sa treba starať zvnútra aj zvonka. Práve kvôli tejto obľúbenej chybe pri umývaní chladničky platia Slováci strašne vysoké účty za elektrinu a musia svoje chladničky často vymieňať.
Okrem čistenia predných a stredných políc sa musíte postarať aj o zadnú stenu, ktorá je veľmi často prehliadaná a na ktorej sa usadzuje najviac prachu. V zadnej časti chladničky nájdete aj kondenzátor, ktorý je okrem iného zodpovedný za chladiaci výkon chladiaceho systému. Ak sa v tejto oblasti nahromadí hrubá vrstva prachu, môže dôjsť k vážnej poruche spotrebiča.
Výsledkom takejto udalosti môže byť zvýšená spotreba energie, čo znamená aj vyššie poplatky za elektrinu. Často dochádza aj ku kondenzácii vody, ktorá sa potom zhromažďuje na najnižšej polici. Kondenzátor vyzerá nenápadne. Vyzerá ako bezvýznamná mriežka, ale je kľúčový pre udržanie správnej teploty vo vnútri chladničky, preto nesmiete zanedbávať jeho starostlivosť.
Ako umývate kondenzátor v chladničke? Ušetrite na účtoch a predĺžte životnosť spotrebiča
Ak je kondenzátor neustále pokrytý prachom, chladnička spotrebuje viac energie a skôr či neskôr to povedie aj k jej poruche. Nezabudnite ho preto pravidelne čistiť.
Ako vyčistiť kondenzátor v chladničke? Na začiatok ho musíte nájsť a nie vo všetkých chladničkách sa nachádza na rovnakom mieste. Spravidla je to mriežka v zadnej časti spotrebiča, ba zadnej stene, ale niekedy je nad hornou doskou alebo na boku bielej techniky za klapkou.
Po nájdení tohto prvku odpojte chladničku zo siete, pripravte si kefku s mäkkými štetinami a utierku z mikrovlákna (suchú alebo mierne navlhčenú). Prvou z nich zbavte kondenzátor vonkajšej vrstvy prachu a druhou vyčistite všetky priečky vertikálnymi pohybmi zhora nadol. Na čistenie kondenzátora nikdy nepoužívajte čistiace prostriedky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toaletný papier na problémy s nepríjemným zápachom. Stačí dať do chladničky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.