3.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/matthiasboeckel).
Jeseň a zima patria cyklámenom! Vtedy sa na nich objavia atraktívne kvety, po ktorých ich majitelia tak túžia. Niekedy nie je ťažké, aby sa krásne sfarbené okvetné lístky vynorili z húštiny listov, ale niekedy musíte rastline trochu pomôcť. Samozrejme, aby cyklámen krásne kvitol, potrebuje poriadnu dávku hnojiva, ktorú mu ľahko zabezpečíte. Hoci sortiment záhradkárskych obchodov je určite značný, oplatí sa pripraviť si hnojivo pre cyklámen samostatne. Potom bude rásť ako z vody.
Spoznajte cyklámen! Len tak bude kvitnúť
Perzský cyklámen, známy aj ako alpská fialka, je rastlina, ktorá vyzerá najkrajšie od jesene do skorej jari. Prečo? Pretože práve vtedy sa z jej listov objavujú stopky zakončené zaujímavými kvetmi. Samotné pestovanie cyklámenu nie je zložité, ale zároveň treba spomenúť, že má svoje požiadavky a nemá rád výnimky. Ak svoju rastlinu trochu zanedbáme, určite sa môžeme rozlúčiť s pohľadom na kvety, ale bude vystavená aj útokom škodcov a hubovým chorobám, ktoré nevyhnutne smerujú k úhynu rastliny. Cyklámen kvôli svojmu intenzívnemu kvitnutiu potrebuje našu pomoc, t. j. solídne hnojenie.
Hnojenie cyklámenu? Len tak bude kvitnúť
Všetky rastliny potrebujú pravidelné hnojenie a cyklámen nie je výnimkou. Aby správne rástol, vyžaduje si pridávanie viaczložkových prípravkov, ktoré majú špeciálnu zmes prvkov. Je pravda, že najviac životodarný je dusík, vďaka ktorému sú rastliny vo výbornej kondícii a urýchľuje rast zelených častí, ale na jeseň a v zime rastlina potrebuje draslík. Práve ten uľahčuje vývoj kvetov, ktoré sú tak žiadúce. Samozrejme, pokiaľ ide o hnojivá, záhradkárske obchody určite nesklamú, ale domáce hnojivo si môžete ľahko pripraviť zo šupiek ovocia. Ide tu, ako inak, o banán.
Pripravte si hnojivo zadarmo
Príprava banánového hnojiva pre cyklámen a iné rastliny si nevyžaduje príliš veľa úsilia. Jednoducho vložte šupky z plodov (celé alebo nakrájané na malé pásiky) do nádoby, potom ich zalejte prevarenou a vychladnutou vodou, uzavrite a odložte na dva dni. Po tomto čase je hnojivo pripravené. Ako ho používať? Najlepšie je zriediť ho s vodou v pomere 1:1 a výslednú zmes zalievať aspoň raz za mesiac. Toto ošetrenie je najlepšie kombinovať so zavlažovaním, ktoré má tiež svoje pravidlá.
Zalievanie a expozícia: pre cyklámen nevyhnutné
Zalievanie cyklámenov nie je najjednoduchšie, pretože na nich treba dávať veľký pozor. Rastlina neznáša prebytok ani nedostatok vody, čo sa okamžite prejaví opadávaním listov, nedostatkom kvetov a pomalým odumieraním. Preto je najlepšie zalievať cyklámen pod závlahou, t. j. celý kvetináč s rastlinou umiestniť do misky naplnenej vodou. Po niekoľkominútovom kúpeli by sa mala celá odložiť, aby prebytočná voda z kvetináča voľne odtekala.
Samozrejme, nemá to zmysel, ak na dne kvetináča nie sú žiadne odtokové otvory.
Aby cyklámen dobre rástol aj u nás doma, potrebuje správne miesto: musí byť svetlé, ale aj chránené pred intenzívnymi slnečnými lúčmi, ktoré môžu poškodiť jemné a atraktívne listy rastliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Cyklámen chradne a stráca listy? Skontrolujte, či nerobíte túto chybu
Alpské fialky milujú jednoduchý odvar. Hojne sa zasypávajú kvetmi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.