4.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Grumpy Cow Studios).
Ako sa starať o črepníkové kvety a čo robiť, aby lepšie rástli? Kľúčom nie je len správne miesto a správna zálievka. Dôležité je aj to, čo do kvetináča nalejete. Vďaka tomuto odvaru budú vaše kvety rásť ako huby po daždi.
Niektoré rastliny rastú ako bláznivé, aj keď sa s nimi veľa nerobí. To je často prípad kvetov, ktoré pestujú matky a staré mamy. Iným sa zdá, že aj tá najodolnejšia rastlina môže do týždňa uhynúť. Niekedy je to len smola, ale častejšie je problémom zlá starostlivosť a nesprávne miesto. Nie každej kvetine sa bude dariť na slnečnom parapete, zatiaľ čo iné budú chradnúť v kúte, ktorý im pripravíte. Ak sa chcete vyhnúť rastlinným katastrofám, pozrite sa, čo môžete urobiť, aby vaše rastliny lepšie rástli, a ako sa starať o črepníkové kvety, aby vás tešili po celý rok.
Čo môžete urobiť, aby vaše rastliny lepšie rástli? Nájdite im správne miesto. Kvety na slnečný parapet a do tieňa
Prvý krok by ste mali urobiť ešte predtým, ako si prinesiete kvetináč alebo sadenicu domov. Skontrolujte požiadavky na svetlo, vodu, vlhkosť a substrát. V závislosti od vašich potrieb vyberte vhodné miesto. Ak máte veľmi slnečnú miestnosť a parapet je vždy svetlý a teplý, umiestnite tam sukulenty, kaktusy, ale aj aloe, agáve alebo tučnolist. Na východný alebo severný parapet, ale aj v určitej vzdialenosti od okien, za závesom a na svetlom mieste môžete umiestniť rastliny, ktoré uprednostňujú miesto s rozptýleným svetlom. Patria k nim alokázie, kalateae, ale aj fikusy, monstery, maranty alebo tradeskancie. V hĺbke miestnosti môžete pokojne pestovať rastliny, ako sú begónie, filodendrony, potosovec (epipremnum), sansevierie a zamiokulky.
Ako sa starať o črepníkové kvety? Pri zalievaní používajte kvasnicové hnojivo. Nebudete ľutovať
Dobre, už viete, kam by ste nemali dávať kvetináč. Na čo by ste ešte mali pamätať? Väčšina izbových rastlín nemá rada príliš veľa vody. Výnimkou sú šachory, lopatkovce, zelence a palmy. To však neznamená, že kvetináč by mal byť zablatený. Pôda by mala byť vlhká a pred zalievaním mierne vysušená alebo vysušená. Pred zalievaním vždy skontrolujte prstom alebo špáradlom.
Na zalievanie je dobré používať domáce prípravky, ktoré nielen posilnia korene a samotnú rastlinu, ale aj zabezpečia jej bujný a zdravý rast. Okrem toho mnohé z nich chránia rastliny pred škodcami. Jedným z takýchto domácich hnojív je hnojivo z droždia. Vďaka nemu rastlina rastie rýchlejšie a bujnejšie a okrem iného je odolnejšia voči napadnutiu hubami. Droždie poskytuje mnoho živín potrebných pre rast, vrátane draslíka, horčíka, fosforu, zinku a železa.
Ako pripraviť hnojivo z droždia pre črepníkové kvety? Do litra horúcej alebo teplej vody (nie však vriacej) nasypte 10 g čerstvého droždia, premiešajte a nechajte aspoň hodinu odstáť. Toto množstvo by malo stačiť na zalievanie rastlín; ak máte veľa rastlín, zvýšte pomer podľa pravidla 1:10. Používajte raz mesačne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo nie je vhodné zalievať droždím? Hnojivo môže zničiť dve plodiny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.