04.02.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Wikimedia Commons/ Geni, CC BY-SA 4.0 tiktok.com/@ironlungman).
Jeden z posledných ľudí, ktorí ešte žijú v „železných pľúcach“, sa rozhodol podeliť o svoj fascinujúci príbeh na TikToku. Kvôli komplikáciám detskej obrny strávil Paul Alexander väčšinu svojho života v tomto jedinečnom stroji!

Foto: Wikimedia Commons/ Geni, CC BY-SA 4.0 tiktok.com/@ironlungman
Pri živote ho držia železné pľúca
Keď v roku 1952 v jeho rodnom meste Dallas vypukla epidémia detskej obrny, Paul Alexander mal iba šesť rokov. Žiaľ, infekcii sa nevyhol, ba čo viac, dostala veľmi vážnu a zriedkavú paralytickú formu, ktorá sa vyvinie približne u 0,1 % nakazených.
A hoci vo väčšine prípadov je paralýza, ktorú spôsobuje, dočasná, jedna z približne 200 infekcií vedie k nezvratnej paralýze, a to sa stalo aj Paulovi Alexandrovi, v dôsledku čoho bol natrvalo znehybnený od krku nadol.
Znamenalo to okrem iného aj problémy s dýchaním, pretože hoci pľúca tých, ktorí prežili obrnu, stále fungujú správne, môžu mať ťažkosti s dýchaním pre nehybnosť hrudných svalov a bránice. Na prekonanie tohto problému boli pacienti umiestnení do takzvaných „železných pľúc“, stroja, ktorý funguje tak, že na pacienta vo vnútri vyvíja negatívny tlak.
Ide o typ neinvazívneho respirátora, ktorý má podobu veľkého valca vyrobeného z ocele alebo iných materiálov. Koniec valca je uzavretý dvierkami s otvorom pre hlavu a krk, obklopený tesneniami, ktoré zabraňujú prúdeniu vzduchu.
@ironlungman Replying to @Michelle Great question! We had an issue with the machine yesterday. And Paul had to breath on his own for a few minutes until we could replace the part. Apologies for the squeaking from the replacement part of the machine. #conversationswithpaul #ironlung #poliopaul #PaulAlexander #QandA ♬ original sound – Paul “Polio Paul” Alexander
Tým sa vytvorí oddelený, tesný priestor, v ktorom je možné meniť tlak. Keď sa tlak vo valci zníži v dôsledku činnosti pumpy, hrudník pacienta sa roztiahne a dôjde k vdýchnutiu. A pri zvýšení tlaku dochádza k výdychu, čím sa napodobňuje fyziologický mechanizmus výmeny plynov.
Celý život v kovovej plechovke. Nie je to pre neho prekážka
Paul Alexander používa tieto železné pľúca už viac ako 70 rokov a zostáva v nich takmer 24 hodín denne. Môže dočasne opustiť prístroj na dve alebo tri minúty vďaka technike, ktorú sa naučil nazývať „žabie dýchanie“, ktorá zahŕňa prehĺtanie vzduchu pomocou svalov v hrdle, aby vzduch vtlačil do pľúc. Nie je to však dlhodobé riešenie a drvivú väčšinu dňa trávi v mechanickej komore.
Predpokladá sa, že železné pľúca dnes stále používa nanajvýš niekoľko ľudí, hoci v posledných desaťročiach ich boli stovky. Dôvodom je najmä skutočnosť, že vedci už vyvinuli menej invazívne ventilačné systémy a vakcíny prakticky eliminovali detskú obrnu na celom svete (hoci v poslednom čase pribúda prípadov, ako v prípade mnohých iných chorôb, ktoré sme už považovali za minulosťou, všetko v dôsledku organizácií proti očkovaniu).
Tak či onak, železné pľúca nezabránili mužovi dosiahnuť neuveriteľný úspech. Vyštudoval právo na Texaskej univerzite a v roku 1984 zložil advokátsku skúšku. Päť rokov strávil aj písaním svojej autobiografie „Tri minúty pre psa: Môj život v železných pľúcach“ a písal ju na počítači s ceruzkou v ústach.
To však nie je všetko, pretože v rámci najnovšej výzvy si vytvoril účet @ironlungman na TikToku, kde zdieľa svoje príbehy a odpovedá na otázky fanúšikov, napríklad o tom, ako to zvláda počas… výpadku elektriny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.