9.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/Pexels).
Zdravá a správna výživa je dôležitá v každom veku. S pribúdajúcim vekom sa však oplatí venovať trochu viac pozornosti produktom, ktoré sa dostávajú na náš tanier. S dosiahnutím veku 60 rokov sa totiž výrazne zvyšuje dopyt po určitých živinách, čo je pre seniorov výzvou starať sa o svoje zdravie. Vyjadrila sa odborníčka na výživu. Tu sú „magické ingrediencie“ stravy pre ľudí 60 plus.
Strava po 60-tke – odborníčka na výživu upozorňuje na dôležité body
S pribúdajúcimi rokmi sa oplatí venovať každodennej strave o niečo viac pozornosti. Len dobre vyvážené jedlá totiž môžu podporiť udržanie zdravia a pohody a oddialiť proces starnutia. Na čo si dať pozor po 60. roku života?
Angelika Hayer, odborníčka na výživu zo Švajčiarskej spoločnosti pre výživu, prezradila, na čo by sa mali seniori zamerať. Ako zdôraznila, ľudia nad 60 rokov potrebujú viac bielkovín a niektorých vitamínov a minerálov ako mladší ľudia. Týka sa to najmä vitamínu D a vápnika, dôležitých zložiek pre zdravé kosti.
Čo jesť po 60. roku života? Tieto produkty sú známe ako „magické“
Odborníčka na výživu upozorňuje, že pre udržanie kondície napriek pribúdajúcim rokom sú okrem iného dôležité tri zložky. Nazývajú sa „magické“ a rozhodne by mali byť na tanieri seniorov častejšie. Sú to bielkoviny, zelenina a škrob.
Prvá z nich sa zdá byť kľúčovou zložkou stravy seniora. Po 60. roku života pomáha strava bohatá na bielkoviny udržiavať zdravé svaly a kosti a zároveň podporuje hormonálnu rovnováhu. Patria sem mliečne výrobky, vajcia, mäso, ryby, šošovica, cícer, tofu a humus.
Pri diéte by ľudia 60+ nemali zabúdať ani na pravidelný príjem tekutín. Aj keď s pribúdajúcim vekom chceme piť menej, najlepšie je siahnuť po pohári vody po každom jedle a tiež medzi jedlami. Okrem toho by sa do jedálnička mali zaradiť aj nesladené ovocné alebo bylinkové nápoje.
POZRI TIEŽ: Ľudia nad 60 rokov to musia vedieť. Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel zostanete zdraví a energickí
Ako sa stravovať po 60. roku života? Na spoločnosti záleží
Dietologička Angelika Hayer zdôrazňuje, že dôležité je nielen to, čo a ako jeme, ale aj to, kde a s kým jeme. Podľa odborníčky je kľúčom k udržaniu zdravia okrem vyváženej stravy aj nálada, ktorá jedlo sprevádza.
Receptom na to, ako sa dlhodobo tešiť z dobrého zdravia, má byť v prvom rade príprava jedál a pokojné jedenie. Pravidlo, že „pre jedného sa neoplatí variť“, má byť okrem iného nesprávnym prístupom pre ľudí žijúcich osamote. Odborníčka zdôrazňuje, že aj keď ste sami, mali by ste oslavovať každé jedlo a dbať na jeho kvalitu.
Jedenie v dobrej spoločnosti by však malo byť obzvlášť príjemné. Odborníčka preto seniorov nabáda, aby vždy, keď je to možné, pozvali na obed alebo večeru svojich priateľov, známych alebo rodinných príslušníkov.
Samotné jedlá by však mali byť radostné a príjemné. Predíde sa tak nechutenstvu a podvýžive.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pomôže vám zbaviť sa tuku na bruchu. Kúru začnite pred raňajkami
Pôsobí ako metla pre črevá a dodáva vitamíny. Pridajte do smoothie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.