10.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Pressmaster).
Keď mrazy ustúpia a zima sa nadobro strati, kalendár záhradkára sa zaplní potrebnými prácami. S príchodom o niečo teplejších dní sa okrem iného oplatí postarať sa o tuje. Stálezelené kríky totiž práve po chladnej zime potrebujú trochu pozornosti. Správna starostlivosť im zabezpečí zdravý a rýchly rast. Vezmite si drôtené hrable a vyrazte do záhrady.
Ako sa mám starať o svoje tuje v zime? Základné ošetrenia, ktoré treba vykonať
Stálezelené rastliny patria k tým, ktoré potešia oko svojím zeleným ihličím počas celého roka. Hoci si v zime nevyžadujú osobitnú starostlivosť, počas chladnejších mesiacov sú niekedy vystavené fyziologickému suchu, ktoré sa nazýva aj zimné sucho. Zmrznutá pôda totiž neumožňuje tuje prijímať vlhkosť koreňmi, čím sa rastliny vystavujú riziku neskorších kondičných problémov.
Tuje by sa preto mali koncom jesene výdatne zalievať. Toto ošetrenie by sa malo zopakovať aj v zime, nevyhnutne počas rozmrazovania, keď teplomery ukazujú teploty nad 0 °C. Keď sú však teploty o niečo vyššie, oplatí sa venovať tuje trochu viac pozornosti. Jednoduché ošetrenie ochráni tuje pred chorobami.
Kedy je najlepší čas na vyčistenie tují? Jednoduchá liečba chráni pred ochorením
S príchodom mierne teplejšieho počasia budú mať záhradníci opäť plné ruky práce. V tomto čase sa však môže ukázať, že pre budúce zdravie tují je dôležité jedno jednoduché opatrenie.
Čistenie tují, aj keď nie je nevyhnutné, mimoriadne chráni živý plot pred možnými chorobami. Okrem toho, že je estetické, chráni ich aj pred škodcami.
Odumreté vetvičky, ktoré zostávajú uprostred kríkov, môžu byť živnou pôdou pre spóry patogénnych húb, ktoré na jar napadnú zdravé časti rastliny. Niektoré ihlice a šupiny mohli na jeseň z tují opadnúť, ale mnohé z nich ešte stále zostávajú v korune rastliny. Najlepším krokom je teda očistiť kríky od starých šupín.
Čo použijete na čistenie tují vo vnútri? Doprajte si užitočné ošetrenie v týchto dňoch.
Ak chcete thuje dôkladne vyčistiť, najprv vytriasajte hnedé vetvičky. Z vnútra rastliny odstráňte listy, ktoré neopadávajú samé. Na to sa dobre hodia napríklad drôtené hrable. Dávajte však pozor, aby ste nepoškodili zdravé časti kríka.
Podobný postup, na ktorý mnohí, aj tí najskúsenejší záhradníci, zabúdajú, má mnoho výhod. Dobre vyčistená tuja od starého ihličia získava:
- viac svetla, takže živý plot sa lepšie zahusťuje,
- viac vzduchu, takže strom lepšie rastie,
- menej vlhkosti vo vnútri, takže rastlina neochorie.
Majiteľov stromov tuja, najmä tých, ktoré rastú v rade, teda čaká veľa práce. Nič vám však nebráni rozložiť si prácu na dlhší čas. Podobné ošetrenie môžete vykonávať počas celej jari. V budúcnosti sa vám však tuje za vašu námahu určite odvďačia tým, že budú rásť zdravo, zeleno a rýchlo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sa starať o svoje tuje po zime?
Ako pripravujete svoje tuje na zimu? Je to posledná výzva!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.