11.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:freepik.com/cookie_studio).
Koľko by ste boli ochotní zaplatiť za schopnosť vedome snívať? Ak sa vám 2000 dolárov (1900€) nezdá ako prehnaná cena, technologický startup Prophetic má zaujímavú ponuku, a to náramok Halo AI…. Až na to, že lekári a vedci z neho nie sú nadšení.

Foto:freepik.com/cookie_studio
Predstavte si, že každý večer prežívate dobrodružstvo v bizarnom svete, ktorý ste si vytvorili podľa vlastnej fantázie. To je viac-menej to, čo sľubuje startup Prophetic, ktorý sa nás snaží presvedčiť, že sa oplatí zaplatiť 2000 dolárov za premenu obyčajných snov na plne vedomé. Vysvetlíme, že vedomý sen je taký, pri ktorom si snívajúci uvedomuje, že sníva – zachováva si jasnosť myslenia, má prístup k javiskovým spomienkam a ovplyvňuje obsah sna. Vedomé sny sa dajú využiť na zábavné účely a nechýbajú ani názory, že s ich pomocou možno bojovať proti nočným morám.
Vedomý spánok môže vyliečiť nočné mory a splniť sny
Stav vedomého spánku je možné dosiahnuť spontánne, ale dá sa naučiť aj pomocou špeciálnych techník, prírodných bylinných pomôcok, meditačných nahrávok alebo zariadení, ktoré vysielajú svetelný alebo zvukový signál, keď zariadenie zaznamená fázu REM spánku. A presne takto bude fungovať zariadenie Halo AI od spoločnosti Prophetic, ktoré využíva elektroencefalografiu (EEG) na zaznamenávanie elektrickej aktivity mozgu a funkčnú magnetickú rezonanciu (fMRI) na meranie aktivity mozgu pomocou merania prietoku krvi.
EEG a fMRI spolupracujú na vytvorení podrobnej mapy mozgu s cieľom navodiť vedomé sny. Podľa webovej stránky Prophetic využíva údaje EEG na určenie, kedy používateľ vstúpil do fázy spánku REM, a potom fMRI na vyvolanie vedomých snov a „hľadanie odpovedí na najdôležitejšie životné otázky„. Ako? Vytváraním vysokofrekvenčných zvukov, ktoré stimulujú mozgovú aktivitu.
Predpokladá sa, že zmení život používateľa. Vedci vyzývajú na opatrnosť
Ako tvrdí generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Prophetic Eric Wollberg v demonštračnom videu, používateľ Halo AI nebude musieť robiť nič. Na vyvolanie vedomého spánku, pretože „sa to bude diať autonómne, kým budete mať čelenku na hlave“.
Vedci naplánovali vydanie čelenky na rok 2025, ale čím viac sa blíži tento dátum, tým viac pochybujú. Vysvetľujú, že je ťažké posúdiť, aké by mohli byť dlhodobé účinky, a varujú, že bombardovanie mozgu vysokofrekvenčnými zvukmi na jeho stimuláciu by mohlo narušiť kognitívnu schopnosť spracúvať krátkodobé spomienky.

Foto: pexels.com/Ron Lach
Okrem toho sa vedci domnievajú, že sny plnia základné funkcie potrebné pre náš kognitívny vývoj vrátane spracovania emocionálnych zážitkov. Niektorí sa obávajú, že zmena snov môže narušiť účel spánku a že dlhodobé a intenzívne vedomé snívanie môže snívajúceho nadmerne stimulovať, čo vedie k zvýšenému stresu a zníženiu kvality spánku.
V snoch sme veľmi zriedkavo pri vedomí. A nedostatok vedomia môže byť súčasťou účinnej funkcie sna alebo ju môže vyžadovať.
– hovorí profesor Mark Blagrove, výskumník v oblasti spánku a snov, ktorý pracuje v Laboratóriu spánku na Swansea University.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Každý chlap má svoj sen. Tento muž sa chcel stať vrabcom. „Odráža moje preferencie“
Snívate o tom, že sa vraciate k bývalému partnerovi? Pozrite sa, čo to môže znamenať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.