12.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik/frimufilms).
Mandľa trojlaločná je jednou z najkrajších okrasných rastlín kvitnúcich na jar. Jej očarujúce kvety budú v apríli a máji dokonale zdobiť našu záhradu. Ako túto rastlinu pestovať, aby krásne rástla? Kľúčom k úspechu je jedno ošetrenie.
Mandľa trojlaločná – čo je to za rastlinu?
Mandľa trojlaločná (Prunus triloba), blízka príbuzná marhúľ a sliviek, zaujme výnimočne krásnymi kvetmi pripomínajúcimi malé ruže. Zaujímavosťou je, že ich farba sa mení v závislosti od štádia vývoja rastliny – na začiatku rastu získavajú púčiky jemný ružový odtieň a potom sa zmenia na biele.
S príchodom jari sa začína kvitnutie mandle trojlaločnej. K tomu dochádza v apríli a máji. Rastlinu možno pestovať v kmeňovej aj kríkovej forme.
Pri pestovaní rastliny na stonke musíme pamätať na to, že v tejto forme je viac vystavená nízkym teplotám. Z tohto dôvodu je nevyhnutné ju v zime chrániť pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Na druhej strane, mandľa trojlaločná vo forme kríka je odolnejšia voči mrazu a nevyžaduje si špeciálnu zimnú ochranu. Výber pestovateľskej formy teda závisí od individuálnych preferencií záhradníka a klimatických podmienok.
POZRI TIEŽ: Kedy strihať ovocné stromy? Ak chcete vidieť nové púčiky a sladké plody, sledujte tento dátum
Starostlivosť a pestovanie mandle trojlaločnej
Mandľa trojlaločná rastie najlepšie na slnečných a chránených miestach. Má rada čerstvú a piesočnato-hlinitú pôdu s mierne kyslým až zásaditým pH. Mala by byť mierne vlhká a bohatá na živiny.
Správna starostlivosť o mandľu trojlaločnú zahŕňa jej zalievanie a hnojenie počas vegetačného obdobia. Pravidelné zastrihávanie stoniek rastliny je tiež nevyhnutným ošetrením na zabezpečenie zdravého a krásneho rastu. Krík je náchylný na hnedú hnilobu kôstkovín, známu aj ako monilióza. Aby sa predišlo tomuto ochoreniu, je dôležité rastlinu prerezávať.
Nezabudnite na túto liečbu. Ochráni rastlinu pred vznikom chorôb
Mandľa trojlaločná kvitne z púčikov minuloročných výhonkov, takže pravidelné strihanie po odkvitnutí zaručuje bohaté a dlhotrvajúce kvitnutie v nasledujúcej sezóne. Prerezávanie tejto rastliny tiež pomáha predchádzať chorobám.
Po odkvitnutí mandle skráťte výhonky na polovicu a odstráňte suché, choré alebo krížiace sa výhonky. Pripravíte tak rastlinu na ďalšie vegetačné obdobie a podporíte jej bujný rast a kvitnutie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozkvitne, ale nie bez správneho povzbudenia. Ako posmeliť zamiokulkas ku kvitnutiu?
Posledná výzva na výsadbu. Záhrada bude pokrytá fialovými kríkmi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.