12.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ahanov Michael).
Trend neplytvania potravinami je na Slovensku a na celom svete čoraz rozšírenejší. Aby ste však mohli žiť v súlade s myšlienkou nulového odpadu, musíte si osvojiť niekoľko kľúčových zásad skladovania a spracovania potravín. Sú jednoduché a rýchle a môžu vám ušetriť veľa peňazí.
Trend neplytvania potravinami je v našej krajine čoraz populárnejší, a to nielen z dôvodov svetonázoru. Často ide aj o veľké úspory. Supermarkety vychádzajú v ústrety zákazníkom tým, že vo svojich predajniach vytvárajú špeciálne zóny, kam sa odkladajú napríklad potraviny s krátkou dobou spotreby alebo s poškodeným obalom. Nezriedka sa za takéto výrobky platí len 30 % ich pôvodnej hodnoty. Okrem toho existujú špeciálne aplikácie na podporu takýchto akcií obchodov, pekární alebo reštaurácií. Preto sa oplatí poznať niekoľko mechanizmov a princípov spracovania potravín, aby ste ich mohli správne a bezpečne používať.
Prečo by ste nemali rozmrazené potraviny znovu zamraziť?
Ak sa snažíme zachrániť potraviny s krátkym dátumom, ktoré boli zmrazené, ale z nejakého dôvodu sa začali rozmrazovať, nemali by sme ich znovu vkladať do mrazničky. Je to veľmi dôležité, pretože tento proces môže podporiť množenie baktérií. Tie sa zasa môžu pri izbovej teplote alebo pri teplote blízkej izbovej teplote rýchlo množiť, čo môže viesť k otrave potravinami po ich konzumácii. Okrem toho mnohé výrobky, ako napríklad mäso alebo ovocie, môžu počas takýchto cyklov stratiť svoju kvalitu a čerstvosť. Čo teda robiť s takýmito už rozmrazenými potravinami? Zo zmrazeného ovocia odporúčame vyrobiť všetky druhy konzerv. Na druhej strane mäso sa jednoducho tepelne upraví, aby sa potlačili už prebehnuté procesy, a môže sa opäť zmraziť napríklad vo forme čatní pripravených na konzumáciu.
Ukladanie mrkvy do piesku je trik, ktorý poznali už naše babičky
Ak sa vám podarilo kúpiť veľké množstvo koreňovej zeleniny za nízku cenu, oplatí sa použiť trik, ktorý používali už naše babičky a prababičky, aby ste ju uskladnili dlhšie. Umiestnite zeleninu, ako je mrkva, petržlen, červená repa alebo zeler, do debny alebo prepravky so suchým pieskom, pričom vrstva piesku je na dne a na vrchu, aby sa minimalizovalo vysychanie. Piesok zabezpečí dostatočnú vlhkosť a ochráni zeleninu pred vysychaním. Takto uskladnená zelenina môže vydržať až šesť mesiacov.
Skriňa, v ktorej sú potraviny uložené, je veľmi dôležitá
Ak chceme, aby suché produkty, ako sú múka, krupica, ryža atď., vydržali v našej kuchyni čo najdlhšie, mali by sme sa uistiť, že skriňa, v ktorej sú tieto potraviny uložené, je v dobrom stave. Najväčším nebezpečenstvom v tejto situácii je vlhkosť a hmyz. Aby sme tomu zabránili, skriňa by sa mala najprv udržiavať v čistote, aby sa v nej nehromadili nečistoty a prach. Veľmi dobrým návrhom v tomto prípade je skladovať ich v uzavretých nádobách. Jednak to pomáha zachovať ich čerstvosť tým, že ich chráni pred vlhkosťou, vzduchom a hmyzom.
Po druhé, tesne uzavreté nádoby zabraňujú šíreniu pachov, čo je dôležité najmä v prípade korenín a aromatických prísad. Napokon, tesne uzavreté nádoby chránia výrobky pred škodlivými látkami z vonkajšieho prostredia, ktoré môžu ovplyvniť ich kvalitu a trvanlivosť. Skladovanie suchých výrobkov v tesne uzavretých nádobách je preto nielen otázkou hygieny a organizácie, ale aj spôsobom zachovania čerstvosti a kvality skladovaných potravinových zložiek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Potraviny v chladničke vydržia dlhšie čerstvé. Triviálny trik
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.