12.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Paul Abrahams).
Je aktívny po celý rok a nezľakne sa ani vrstvy snehu v záhrade. Obhrýza korene stromov a kríkov a nepohrdne ani kôrou. Hraboš je v záhrade naozaj nepríjemný, aj keď nevyzerá ako veľmi invazívny škodca. Avšak iba sa tak tvári. Zistite, ako rozpoznať, že sa usadil na vašom pozemku. Poradíme vám tiež, ako sa hraboša zbaviť prirodzenými prostriedkami.
Zoznámte sa s votrelcom alebo ako vyzerá hraboš?
Hlodavce, ktoré biologicky patria do podčeľade hrabošov, nie sú veľmi veľké. Dĺžka tela najväčších dospelých jedincov môže dosahovať približne 20 cm. Poznávacím znakom je pomerne dlhý chvost, ktorý meria až 15 centimetrov. Hraboše sa vyznačujú tmavohnedou srsťou na chrbte, ktorá na bruchu prechádza do sivých odtieňov. Musíte sa však pripraviť na to, že následky hlodania si všimnete skôr ako samotných škodcov.
Je pravda, že sú aktívne vo dne aj v noci, ale ich najväčšia aktivita je v skorých ranných hodinách. Hraboše neupadajú do zimného spánku, takže spôsobujú záhradkárom problémy po celý rok. Zima neprinesie žiadny oddych. Kvôli obmedzenému prístupu k potrave dokážu s mimoriadnou zúrivosťou obhrýzať korene stromov a kríkov.
Záhadné kopy v záhrade – nemusí to byť krtko
Krtko zemný, známy aj pod názvom krt, vyhrabáva hlboké a dômyselné chodby, ktoré môžu byť dlhé až niekoľko metrov. V tomto zložitom systéme si vytvára aj hniezdne priestory a skrýše. Vytvára hraboš zemný kopce? Je to jeden zo znakov, podľa ktorého môžeme zistiť prítomnosť hlodavca v záhrade.
Kopčeky hrabošov sú však menšie ako kopčeky krtkov, sú sploštené, nepravidelného tvaru a zložené zo silne zhlukovitej zeminy. Taktiež si v nich nevšimneme korene a iné časti rastlín, pretože tie sa dostávajú do jedálnička škodcu.
Aké škody spôsobujú hraboše v záhrade?
Vyzerá síce celkom príjemne, ale záhradníkov dokáže priviesť k šialenstvu. Kopy hrabošov môžu vážne narušiť estetiku celej záhrady. Ničivá činnosť hlodavca však spočíva najmä v jeho jedálnom lístku. Hraboš sa živí koreňmi, odnožami, cibuľami a hľuzami kultúrnych rastlín. Ničí korene ovocných stromov a kríkov, ako aj kvety. Živí sa aj zeleninou, ktorú v pote tváre pestujeme a dúfame v bohatú úrodu. Obzvlášť rád má mrkvu, zeler a topinambur.
Je hraboš pod ochranou?
Všetko nasvedčuje tomu, že nám neostáva nič iné, len hľadať spôsoby, ako larvu kontrolovať. Treba však vedieť, že hlodavec je pod čiastočnou druhovou ochranou. Tá sa síce vzťahuje na hraboše žijúce mimo záhrad, ale na odstránenie škodcu je lepšie použiť humánne metódy, pretože stále zostáva dôležitou súčasťou miestnych ekosystémov.
Domáce zvieratá sú nepriateľom hrabošov
Je nepravdepodobné, že by sme mali problém s hrabošmi, ak sa po našom pozemku pohybuje mačka alebo pes. Mačky sú skúsení lovci, takže sa pustia do hrabošov, ktoré sa preháňajú po záhrade. Aj psy majú dobrý lovecký inštinkt, ale musíte počítať s tým, že váš štvornohý priateľ môže rozkopať veľkú časť záhrady, keď vycíti votrelca.
Čo odradí hraboše? Rozhodnite sa pre zvukové efekty
Hluk a vibrácie, ktoré sú pre škodcov nepríjemné, odohnajú votrelcov. V záhradných obchodoch sú k dispozícii najrôznejšie doplnky, ale tie najjednoduchšie si môžete s malými nákladmi vyrobiť sami.
Na miesto kopčeka pripevnite kovový kolík, na ktorý umiestnite plastovú fľašu alebo plechovku. Poryvy vzduchu premenia konštrukciu na nástroj, ktorého zvuky budú pre hraboša neznesiteľné.
Prírodné prostriedky proti hrabošom
Hlodavce sú citlivé aj na niektoré pachy. Na vôňu cesnaku, orgovánu, vlčieho bôbu a cisárskej koruny budú reagovať útekom. Ako môžete tieto poznatky využiť? Môžete si tieto rastliny zasadiť do záhrady alebo použiť éterické oleje z nich vyrobené. Namočte do nich vatu a vložte ju do chodby hraboša. Je to prirodzená metóda, ako ho prinútiť, aby sa z oblasti záhrady odsťahoval.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zvyšky tohto výrobku vysypte do kopčeka. Krtko už nebude vo vašej záhrade spôsobovať spúšť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.