14.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Alpz).
Paprade sú už roky obľúbené črepníkové rastliny a môžeme ich vidieť vo väčšine domácností. Ich krásnou ozdobou sú intenzívne zelené listy, ale sú obdobia, keď strácajú svoju krásu. Prečo paprade chradnú? Čo by ste mali robiť, ak strácajú listy alebo rastú príliš pomaly? Zistite, ako sa o nich správne starať, a pripravte si jednoduchý čaj, ktorý rastlinu povzbudí.
Prečo papraď chradne?
Papradie je izbová rastlina, ktorá bola mimoriadne obľúbená počas komunistickej éry. To však neznamená, že vyšla z módy – naopak, stále je v móde a stále ju radi umiestňujeme na okenné parapety. Je cenená pre svoje nápadné, husté chumáče zelených listov, vďaka ktorým dokáže oživiť úplne každý interiér. Papraď nie je náročná na pestovanie, ale ak sa o ňu správne nestaráme, stratí svoj zdravý vzhľad, zhnedne a zvädne. Prečo papraď chradne? Tu sú najčastejšie príčiny:
- Suchý vzduch v byte – nízka vlhkosť vzduchu je najčastejším dôvodom vädnutia papradia, s ktorým sa zvyčajne stretávame počas vykurovacej sezóny. Ak chcete zlepšiť stav rastliny, pravidelne ju postrekujte a umiestnite ju ďalej od radiátora;
- Nedostatok alebo prebytok vody – papradiu škodí nedostatočná zálievka aj nadmerné zalievanie. Nezabudnite ju pravidelne zalievať a zakaždým ju zbavte prebytočnej vody z taniera;
- Nevhodná poloha – ak je papraď umiestnená na slnečnom mieste, môže uhynúť. Oveľa lepšie sa jej bude dariť na mierne zatienenom mieste s rozptýleným svetlom;
- Nedostatočné hnojenie – aby rastlina rástla bujne a zdravo, potrebuje prísun minerálnych látok. Môžeme sa rozhodnúť pre viaczložkové hnojivá špeciálne určené pre paprade (najlepšie riedené) alebo zvoliť domáce prípravky, na ktoré daný druh dobre reaguje.
Čaj na stimuláciu papradí k životu
Papraď, podobne ako iné izbové rastliny, potrebuje živiny na správny rast a zachovanie zdravého vzhľadu. Okrem zalievania je preto dôležité nezabudnúť ju pravidelne hnojiť mikro- a makroelementmi. Treba však mať na pamäti, že paprade nemajú rady nadmerné hnojenie a silne koncentrované prípravky im môžu uškodiť. Z tohto dôvodu je najlepšie používať prírodné živiny, a ak sa rozhodnete pre hotové hnojivá, mali by ste ich riediť vodou.
Jedným z jednoduchých spôsobov výživy papradia je použitie kuchynských zvyškov. Hovoríme o vaječných škrupinách, ktoré obsahujú zložky dôležité pre zdravie tejto rastliny. Ako z nich pripraviť čaj, ktorý papradie povzbudí?
- V prvom kroku opláchnite škrupiny zo 3 vajec pod tečúcou vodou a rozložte ich na papierovú utierku na vzdušné miesto, aby vyschli;
- Potom škrupiny rozdrvte valčekom alebo ich zomeľte v mlynčeku na kávu;
- Získaný prášok nasypte do hrnca a pridajte 1 l vody, priveďte do varu a odstavte z horáka;
- Takto pripravený vývar nechajte zakrytý 24 hodín;
- Po uplynutí tejto doby prelejte tekutinu cez sito a oddeľte škrupiny.
Čaj zo škrupín používajte na zalievanie chradnúcich papradí každé 2 týždne. Toto domáce hnojivo môžete použiť aj na iné črepníkové rastliny, ktorých stav chcete zlepšiť, napríklad brečtan a bylinky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zimná starostlivosť o paprade. Neublíži jej ani celá vykurovacia sezóna
Týmto prípravkom nasýtite lopatkovce a paprade. Svieže zelené listy zaručené
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.