14.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram/@midori_iwakuni ).
Rhipsalis cassutha, alebo Rhipsalis krásny, je nenáročná a ľahko pestovateľná rastlina ideálna pre začiatočníkov, zaneprázdnených ľudí alebo tých, ktorí nemajú vzťah ku kvetom. Vzhľadovo trochu pripomína papradie, ale je to sukulent. Ako sa starať o Rhipsalis?
Rhipsalis cassutha je originálna a nápadná rastlina z čeľade kaktusovitých. Prirodzene sa vyskytuje v Severnej Amerike, Južnej Amerike a v niektorých častiach Karibiku. Tam rastie na skalách, útesoch a konároch stromov a kríkov. Väčšinou ide o epifyty, t. j. rastliny, ktoré nie sú parazitmi, ale v prírode žijú na iných rastlinách. Medzi epifyty patria niektoré orchidey, paprade, ako aj echmea.
Rhipsalis cassutha: ako sa starať a ako zahusťovať rhipsalis? Priestor je dôležitý
Rhipsalis vyzerá skvele v zavesenom kvetináči, na makramé alebo na vysokej polici. Ľahko ním nahradíte trochu rozmarné paprade. Pri správnej starostlivosti a zastrihávaní môže rhipsalis dosiahnuť dĺžku až 3 metre. Oplatí sa skombinovať prerezávanie s rozmnožovaním a pustiť sa do toho na jar. Jemne odtrhnite alebo odrežte výhonok so vzdušnými koreňmi.
Kvetináč umiestnite na miesto, kde je rozptýlené svetlo. Môže to byť aj miesto čiastočne v tieni. Je dobré, aby to bolo teplé a svetlé miesto. Ak umiestnite kvetináč na plné slnko, bohužiaľ, skončíte s popáleninami listov, zatiaľ čo prílišný tieň zabráni rastu rastliny.
Ako často zalievať rhipsalis? Pred zalievaním vykonajte test prstom
Rhipsalis nie je náročná rastlina. Ako sa na sukulenty patrí, potrebuje šetrnú zálievku a občasné polievanie. V lete ho môžete občas osprchovať. Zálievka je pre rhipsalis spôsob, ako vytvoriť vzdušné korene. Pomocou nich môžete rastlinu rozmnožovať. Zalievajte ju striedmo, ale pravidelne, najlepšie vtedy, keď substrát vyschne. Prílišné zalievanie jej uškodí rovnako ako preschnutie.
Na jeseň a v zime úplne postačí, ak rhipsalis zalievate raz za 4 týždne, alebo aj menej často, ak je v miestnosti chladno a pomerne vlhko. V lete ho zalievajte približne raz týždenne alebo približne raz za 10 dní. Frekvencia aj v lete závisí od teploty, ale aj od veľkosti kvetináča. Vždy však predtým prstom skontrolujte vlhkosť substrátu. Vrchná vrstva (približne 2 cm hlboká) musí vyschnúť. Zmenšujúce sa listy sú znakom toho, že rhipsalis potrebuje vodu. Na jar a v lete použite hnojivo pre kaktusy, sukulenty alebo domáce odvary, napríklad želatínovú výživu alebo banánové hnojivo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo robiť s odkvitnutým hyacintom? Určite ho nevyhadzujte. Cibuľky môžete použiť
Vydajte sa do záhrady počas otepľovania. Na jar zabudnete na burinu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.