Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie,

Je len február a kliešte sa už hostia. Odborníci varujú

16.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/KPixMining). Téma kliešťov sa každoročne vracia ako bumerang. Tentoraz však parazity dali o sebe vedieť oveľa skôr ako zvyčajne, a to vďaka vysokým februárovým...

16.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/KPixMining).

Téma kliešťov sa každoročne vracia ako bumerang. Tentoraz však parazity dali o sebe vedieť oveľa skôr ako zvyčajne, a to vďaka vysokým februárovým teplotám.

Vonku sa oteplilo a kliešte dali o sebe vedieť.
Foto: shutterstock.com/KPixMining

Kliešte sú aktívne takmer po celý rok. Ak teplota vonkajšieho vzduchu dosiahne 4 stupne Celzia, parazity sa začnú kŕmiť a sú rovnako nebezpečné ako na jar a v lete. Žiaľ, v posledných dňoch, keď sa vonku oteplilo, dali kliešte o sebe vedieť.

Každoročná nočná mora sa už začala? Počas prechádzky si dávajte pozor na kliešte

Prevažne teplé zimy prajú kliešťom, niektoré druhy, napríklad pijaka lužného, ktorý je nebezpečný pre psov, už môžeme pozorovať vo voľnej prírode – na južnom Slovensku a v nížinách. Majitelia psov by už preto mali nasadiť protikliešťovú ochranu. Kliešť obyčajný, ktorý napáda človeka, sa obvykle prebúdza v marci. Už počas zimných mesiacov však Úrad verejného zdravotníctva odporúča začať s prevenciou u ľudí – očkovaním proti kliešťovej encefalitíde, ktorá môže skončiť poruchami koncentrácie, pamäti až úmrtím. V roku 2022 sme zaznamenali najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov.

Ak by aj počasie počas februára kliešťovi obyčajnému prialo, riziko pre ľudí je ešte aktuálne nízke.

„Človek v tomto období chodí do prírody dostatočne oblečený, riziko zaklieštenia je minimálne. V tomto období môžeme vidieť skôr zaklieštených domácich miláčikov, a to najmä psy a mačky, ale v oveľa menšej miere, ako je to na jar,”

– hovorí doc. MUDr. Mária Avdičová, PhD, epidemiologička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Majitelia psov by už mali nasadiť protikliešťovú ochranu.
Foto: shuttestock/Ivan Popovych

Kliešť obyčajný vyhľadáva svoje obete najmä v čase rozmnožovania – párenia, a to je obdobie apríla až mája. To sa označuje ako jarná aktivita kliešťov.

„S prevenciou proti kliešťovej encefalitíde však odporúčame začať už teraz, očkovaním aspoň dvoma dávkami, najvhodnejšie vo februári a marci, aby ste boli v apríli už chránení aspoň čiastočne. Tretiu dávku odporúčame v auguste, aby ste posilnili ochranu pred tzv. jesennou aktivitou kliešťov,”

– dodáva M. Avdičová z RÚVZ BB.

Kliešť obyčajný a pijak lužný sú aktívne v odlišných obdobiach roka

„Psí“ kliešť, teda pijak lužný, je už rozšírený po celom južnom Slovensku. Kliešť pijak sa prebúdza po roztopení snehu pri dennej teplote nad nulou. Za teplých zím bez snehu ho nachádzame aj v decembri a januári. Teda už je bdelý a na južnom Slovensku sa s ním psíčkari už stretávajú, no nie každý ho vie rozoznať od kliešťa obyčajného, a tak sa šíri poplašná správa – kliešte už sú tu,”

– vysvetľuje doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc., vedúci Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Mýty o kliešťoch

Keďže kliešte o sebe dali vedieť už vo februári, stojí za to pripomenúť a vyvrátiť niekoľko mýtov o nich.

Začnime tým, že jednou z najčastejšie opakovaných a nepravdivých informácií je, že kliešte padajú na ľudí zo stromov.

Kliešte nemôžu liezť na stromy, a preto z nich nemôžu spadnúť. Dospelé kliešte vylezú maximálne do výšky jeden a pol metra, a preto sa často vyskytujú vo vysokej tráve, kríkoch a nízko položených listoch mladých stromov.

Druhým mýtom je, že uhryznutie kliešťom bolí. Tieto malé tvory majú vyvinutú vynikajúcu schopnosť skryť svoju prítomnosť na ľudskom tele. Keď sa zahryznú do kože, automaticky vypúšťajú svoje sliny obsahujúce anestetickú látku. Kliešte nemajú žihadlo, ale ku krvi svojej obete sa dostanú pomocou ostrej časti ústneho aparátu, ktorým vyrežú malý otvor v epiderme.

Odhalenie kliešťa tesne po uhryznutí hraničí so zázrakom, a preto je tak dôležité, aby ste si po každej prechádzke alebo pikniku vonku pozorne prezreli svoje telo.

Čo je dobré vedieť: Ako zlikvidovať vytiahnutého kliešťa? Radšej ho nevyhadzujte do záchoda

Ako správne vytiahnuť kliešťa?
Foto: shutterstock/Sahara Frost

Ďalším nepravdivým tvrdením je, že kliešte sa vyskytujú len v lesoch. Kliešte majú v obľube vlhké lesy, ale na svoju korisť číhajú všade, kde je nejaká vegetácia. Parazity veľmi dobre vedia, že je pre ne jednoduchšie nájsť si hostiteľa na miestach, ako sú parky, lúky a lesné cesty.

Ďalšia „mestská legenda“ hovorí, že kliešte priťahujú svetlé farby. Nie je to pravda. Kliešte nemajú zrakový orgán, takže nedokážu rozlišovať farby. Pavúkovce sú vybavené takzvaným Hallerovým orgánom, ktorý im poskytuje akúsi navigáciu. Vďaka tomuto orgánu dokážu vnímať oxid uhličitý vydychovaný potenciálnou korisťou, vibrácie zeme a teplotu.

Okrem toho sa odporúča nosiť pri prechádzkach svetlé oblečenie, pretože kliešte majú tmavú farbu, a preto ich možno na oblečení ľahšie nájsť.

Kliešťa treba natrieť olejom – to je jeden z najčastejšie opakovaných a najnebezpečnejších mýtov o kliešťoch. Aby toho nebolo málo, dlhé roky prevládal názor, že kliešťa, ktorý sa prisal na telo, treba potrieť aj benzínom, liehom, zapáliť alebo rozdrviť.

Takéto konanie je neprípustné, pretože parazit môže zvracať, čím sa jeho tráviaci obsah dostane do nášho tela spolu s veľmi nebezpečnými zárodkami. Mazanie, krútenie a zapálenie kliešťa vyvoláva v kliešťovi stresové reakcie, čím sa zvyšuje riziko jeho vyvrhnutia.

Kliešťa treba čo najrýchlejšie odstrániť pevným krútiacim pohybom. Možno to urobiť pinzetou, pričom parazita treba uchopiť v blízkosti kože. Výborným riešením je vybaviť sa špeciálnym malým nástrojom na odstraňovanie kliešťov, ktorý si môžete kúpiť v každej lekárni.

Ak sa kliešťa nedokážete zbaviť sami, mali by ste navštíviť najbližšiu nemocnicu alebo zdravotné stredisko.

Ako sa môžeme chrániť pred kliešťami?

Základom je, samozrejme, pravidelná a dôkladná prehliadka tela po každom návrate z prechádzky alebo pikniku, pretože, ako vieme – kliešť, keď sa dostane do kože – uvoľní do nej akúsi anestéziu, takže je ťažké cítiť moment napadnutia parazitom.

Okrem toho, keď ideme do lesa, mali by sme mať na sebe oblečenie s dlhými rukávmi, dlhé nohavice a pevnú obuv, aby sme znížili riziko, že nám kliešť vylezie na kožu. Odporúča sa tiež nosiť svetlé oblečenie, ktoré uľahčuje lokalizáciu kliešťa, keď sa objaví na vašom odeve.

Skvelým riešením ochrany pred kliešťami sú špecializované spreje a masti, ktoré obsahujú zložky odpudzujúce parazity.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čo robiť s vytiahnutým kliešťom? Obľúbená chyba môže stáť veľa! Stačí jedna vec

V lesoch sa to hemží kliešťami. Pred vstupom do lesa nezabudnite na jednu vec


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Slováci túto zeleninu milujú. Ukázalo sa, že pomáha pri depresii

4.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Bogdan Sonjachnyj). Paradajky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny v našej krajine. Čoraz častejšie ich pravidelne kupujeme a konzumujeme…

Káva na chudnutie? Záleží na tom, koľko jej vypijete

04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Melica). Ak obľubujete malé čierne espresso a plánujete jarné chudnutie, máme pre Vás dobrú správu – pravidelné pitie kávy…

Najlepšie rastliny na zber na jar. Srdce a kĺby sa Vám poďakujú

04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach). V marci a apríli sa oplatí vyraziť na lúku, lesnú čistinu alebo okraj lesa. Nájdete tam čerstvé…

Chcete mať zdravý mozog? Neurológ odporúča 8 produktov. Ochrana pred mozgovou príhodou je na dosah ruky

4.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/cattalin) To, čo jeme, má veľký vplyv na fungovanie nášho tela. Čo je najlepšie jedlo pre mozog? Neurológ Dr.…

Smrtiaca rastlina medzi nami: Vyzerá ako petržlen, ale môže vás zabiť do troch hodín

04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/guentermanaus). Rastie pri potokoch, na lúkach aj na okrajoch lesov – a mnohí ju vôbec nepoznajú. Bolehlav škvrnitý, (ľudové…

Auto Trendy

Kde mizne prúd? Odhaľujeme tajomstvo vybíjania autobatérií!

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Máte pocit, že váš akumulátor stráca šťavu rýchlejšie, ako by ste čakali? Nový akumulátor nepomohol a po pár dňoch nečinnosti auto odmieta poslušnosť? Za týmto…

Nová éra SUV: Dacia Bigster na testovacích trasách Rumunska

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Dacia Bigster nás pozýva na dobrodružstvo, ktoré nepozná hranice. Najväčší a najsofistikovanejší SUV tejto značky si vzali pod lupu na rumunských cestách, aby zistili, čo…

Odpoveď Nemcov je jasná: Elektromobily? Nie, ďakujeme!

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Napriek masívnemu marketingu, politickým tlakom a nekončiacim kampaniam si Nemci stále držia zdravý odstup od elektromobilov. Nové prieskumy ukazujú, že väčšina z nich odmieta prechod…

Zlom na trhu: Elektrické a spaľovacie autá za rovnakú cenu?

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - O tom, že elektrické autá už dávno nie sú len drahým luxusom, svedčí najnovší prírastok z dielne čínskeho výrobcu Leapmotor. Model C10 REEV prináša do…

Zaparkuj a nabíjaj! Renault ukazuje budúcnosť elektromobilov bez káblov.

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že stačí zaparkovať svoje auto a technológia sa sama postará o jeho nabitie – bez káblov, bez komplikácií! Francúzska automobilka Renault v spolupráci…

Bojnice: Skrytý klenot Slovenska, ktorý musíte navštíviť toto leto

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Hľadáte dokonalý cieľ na jednodňový výlet alebo víkendový únik, ktorý ponúka zábavu pre celú rodinu? Zabudnite na preplnené letoviská a drahé zahraničné destinácie. Čarovné mestečko…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov