Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie,

Jedzte večer a účinky sa dostavia ráno. Takto znížite hladinu cukru

16.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/ROMAN ODINTSOV). Kontrola hladiny cukru v krvi je problém, ktorý sa týka najmä diabetikov, ale nielen ich. Ukazuje sa, že by sme mali venovať...

16.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/ROMAN ODINTSOV).

Kontrola hladiny cukru v krvi je problém, ktorý sa týka najmä diabetikov, ale nielen ich. Ukazuje sa, že by sme mali venovať pozornosť najmä tomu, čo jeme na večeru, pretože práve tá sa týka zmien glukózy v krvi, ku ktorým dochádza počas nášho spánku.

Čo môžeme mať večer na tanieri?
Foto: pexels.com/ROMAN ODINTSOV

Cukor je pre naše telo dôležitý. Prečo je glukóza v noci taká dôležitá?

Cukor. Je prítomný takmer v každom potravinárskom výrobku. Nie vždy je pre naše telo deštruktívny, ale treba si naň dávať pozor. Konzumujeme ho dokonca aj vo výrobkoch, ktoré sa považujú za zdravé a zároveň nám poskytujú vitamíny a výživovú hodnotu, ako napríklad ovocie alebo med.

Mali by sme však dbať na celkový príjem cukru a obmedziť napríklad cukor zo sladenej kávy alebo čaju. Ukazuje sa tiež, že nie je zanedbateľné ani načasovanie príjmu cukru v strave.

Existuje dôvod, prečo sa hladina glukózy v krvi nalačno vyšetruje hneď ráno. Práve vtedy môže byť výsledok najspoľahlivejší, a preto je správna výživa taká dôležitá, aby sme ráno zabezpečili, že hladina glukózy bude pre naše telo na dobrej úrovni.

Aké ukazovatele by sme mali mať pri testovaní cukru nalačno? Normálna hladina glukózy nalačno podľa Americkej diabetologickej asociácie (ADA) by nemala byť vyššia ako 100 mg/dl (5,6 mmol/l). Výsledok medzi 100 a 125 mg/dl, znamená prediabetes a výsledok nad 125 mg/dl je diabetes.

Pitie sladených nápojov na noc nie je dobrý nápad z viacerých dôvodov.
Foto: shutterstock/Kseniia Titova

Samotný spánok je v súvislosti s glukózou mimoriadne dôležitý. Medzi druhou a treťou hodinou rannou dochádza k poklesu glukózy v tele, na čo sa telo snaží zvýšiť jej hladinu. Na druhej strane, tesne pred prebudením prebieha v tele proces prípravy organizmu na prebudenie, ktorý trvá od 3. do 8. hodiny ráno.

V tomto procese je nevyhnutná účasť dvoch látok – inzulínu a glukózy. Ak dôjde k narušeniu ich vzájomného pôsobenia, hrozí riziko hyperglykémie.

Ako vidíte, pri týchto procesoch by glukóza v spolupráci s inzulínom mala dosiahnuť správnu koncentráciu a na to, aby bola v norme, nie je nepodstatné, čo zjeme tesne pred spaním, pretože vtedy telu dodáme cukor na tieto procesy, ktoré prebiehajú medzi druhou a treťou hodinou v noci a medzi treťou a ôsmou hodinou ráno.

Večera je najdôležitejšie jedlo? Z hľadiska glukózy určite

Na večeru zjedzte niečo ľahké s obmedzeným obsahom tuku a cukru.
Foto: shutterstock/Liliya Kandrashevich

Ľudia, ktorí chcú dbať na hladinu cukru v krvi, by mali venovať pozornosť glykemickému indexu potravín, ktoré konzumujú. Aby sme ráno na večeru dosiahli nízke hodnoty glukózy, mali by sme si vyberať výrobky s nízkym glykemickým indexom.

Čo teda môže byť na našom tanieri pri poslednom jedle dňa?

Predovšetkým je dobré večerať tri hodiny pred spaním. Vtedy si môžete dopriať jedlo s nízkym obsahom tuku, bohaté na vlákninu a nie na cukry.

Dobrým nápadom môže byť vajce uvarené natvrdo s krajcom celozrnného chleba a paradajkou alebo uhorkou. Ďalším nápadom by mohla byť zeleninová nátierka, ktorá sa tiež konzumuje s celozrnným chlebom.
Dobre poslúži aj chudý tvaroh alebo jogurt s otrubami alebo ovsenými vločkami.

Redakcia Váeň v tebe.

Súvisiace články:

Hmotnosť, krvný tlak a glykémia sa znížia. Diéta South Beach je jednou z najzdravších na svete

Metóda 90:30:50 vám pomôže schudnúť 7 kg za dva mesiace. „Nikdy nie som hladná“


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Takéto hrnce predstavujú obrovské riziko pre zdravie

19.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/VI Studio). Sú nenahraditeľnou súčasťou každej kuchyne, no ich poškodenie môže vážne ohroziť vaše zdravie. Ako rozpoznať, že váš…

Stačí vypiť pohár denne. Nápoj pomáha zmierniť bolesť kĺbov a chráni tepny

19.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Parsha). Nepotrebujete drahé doplnky ani lekárske predpisy. Pravidelné pitie tohto jednoduchého nápoja môže pomôcť vašim kĺbom, znížiť tlak, ochrániť…

Konzumácia tohto ovocia nám môže priniesť niekoľko rokov života navyše. Vyplýva to z výskumu

19.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Collin Quinn Lomax). Chcete sa dožiť vyššieho veku a pritom si pochutnať? Nemusíte hľadať zázračné elixíry. Najnovšie výskumy ukazujú,…

Pijete čaj každý deň? Môže to mať následky, o ktorých ste netušili

19.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa). Slováci si bez šálky čaju nevedia predstaviť sychravý večer, no málokto tuší, že tento obľúbený nápoj má…

Pite, ak plánujete jesť viac. Zlepšite trávenie, vyhnite sa nadúvaniu

19.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Inspiration GP). Pocit plnosti, kŕče, nadúvanie či pichanie v bruchu po jedle – poznáme to všetci. Stačí ťažšie jedlo,…

Auto Trendy

Platíte za palivo, ktoré nevlejete do nádrže! Zistite, koľko vás môže stáť benzín, ktorý zostáva v hadici

20.4.2025 Redakcia Auto trendy - Každý motorista to zažil – natankujete, zacvaknete pištoľ a zaplatíte. Lenže viete, že časť vášho drahocenného paliva končí stále v hadici čerpacej stanice? Tento „neviditeľný…

Tajomstvo budúcnosti: Kov, ktorý odoláva extrémom od -196°C do 600°C

19.4.2025 Redakcia Auto trendy - Veda opäť dokazuje, že to, čo sme považovali za sci-fi, sa stáva realitou. Vedcom z Južnej Kórey sa podarilo vyvinúť revolučný materiál, ktorý odoláva nielen…

Elektrické autá sa vďaka novej technológii stanú hybridmi

19.4.2025 Redakcia Auto trendy - Renault a jeho divízia HORSE predstavujú revolučné riešenie, ktoré môže zmeniť budúcnosť elektromobilov. Pomocou unikátneho systému premenia čisto elektrické autá na hybridy, čím reagujú na…

Subaru predstavuje prvý airbag pre cyklistov na svete!

19.4.2025 Redakcia Auto trendy - Cyklisti patria k najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky. Japonská automobilka Subaru však prichádza s prelomovou inováciou – prvým airbagom na svete, ktorý je špeciálne navrhnutý na…

Najväčšia chyba pri umývaní auta: Robíte ju aj vy?

19.4.2025 Redakcia Auto trendy - Umývanie auta je pre mnohých vodičov neoddeliteľnou súčasťou jarnej údržby. Bezkontaktné umyvárne ponúkajú pohodlný a rýchly spôsob, ako sa zbaviť nečistôt. Avšak nesprávny postup môže…

Nový elektromobil prekonáva očakávania s benzínovým motorom ako generátorom!

19.4.2025 Redakcia Auto trendy - Mazda prichádza s niečím nečakaným. Jej nový elektromobil EZ-60 dokazuje, že inovácie nemajú hraníc. Tentokrát prekvapila kombináciou elektrického pohonu a benzínového motora. Ako to vlastne…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov