16.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Piaffe Photography).
Ríbezle a egreše sú rastliny, ktoré často trpia chorobami a sú napádané škodcami. Väčšina skúsených záhradkárov nechce čakať, kým budú kríky napadnuté, preto hľadajú metódy účinnej prevencie. Jedným zo spôsobov ochrany egrešov a ríbezlí pred chorobami a škodcami je zalievanie rastlín horúcou vodou. Je to však naozaj dobrý nápad? Zistite, či sa oplatí používať túto kontroverznú metódu.
Zalievanie teplou vodou – oplatí sa to?
Systematické zavlažovanie rastlín v záhrade je jednou z najdôležitejších úloh údržby. Bez nej môžeme zabudnúť na zdravú úrodu, najmä počas suchých období a pri druhoch s vysokými nárokmi na vodu. Zaujímavé je, že zalievanie možno využiť nielen na zavlažovanie rastlín, ale aj na ich ochranu pred napadnutím škodcami a rozvojom chorôb. Niektorí záhradníci totiž tvrdia, že na dosiahnutie tohto cieľa stačí použiť veľmi teplú vodu. Táto téma však vyvoláva mnoho otázok.
Zalievanie rastlín horúcou vodou môže skutočne priniesť určité výhody. Najväčšími výhodami tohto ošetrenia je eliminácia škodcov, napr. mší, slimákov, ako aj patogénov spôsobujúcich choroby. Okrem nich treba spomenúť aj obmedzenie rastu buriny v okolí polievaných rastlín a zdôrazniť skutočnosť, že ide o úplne prírodnú metódu. Musíme však zvážiť aj potenciálne nebezpečenstvá používania horúcej vody v záhrade. Ak používame horúcu vodu, musíme počítať s tým, že môže dôjsť k poškodeniu koreňov rastlín a k zničeniu nadzemných častí rastlín. Preto ak sa rozhodnete používať horúcu vodu, buďte veľmi opatrní. Ako ju používať bez poškodenia plodín?
- Použitá voda by mala byť horúca, ale nie vriaca;
- Nezalievajte samotnú rastlinu, ale pôdu okolo nej;
- Nezavlažujte druhy, ktoré majú plytké korene;
- horúcu vodu používajte len vtedy, keď rastliny ešte spia, t. j. po zime – pred začiatkom vegetačného obdobia;
- Počas ošetrenia musíme nosiť ochranný odev a dodržiavať bezpečnostné pravidlá.
Zalievanie ríbezlí a egrešov horúcou vodou – spôsob boja proti chorobám a škodcom
Začiatkom jari, ešte pred tým, ako ríbezle a egreše prestanú spať, ich môžeme skúsiť zalievať horúcou vodou, aby sme znížili riziko vzniku chorôb a napadnutia rastlín škodcami. Treba vedieť, že niektoré huby, ako aj vajíčka, larvy a dospelý hmyz môžu prezimovať na častiach rastlín, napríklad na opadaných listoch. Ich preliatie horúcou vodou zníži počet prežívajúcich patogénov a škodcov, čím sa zníži riziko ich ďalšieho šírenia. Hlavnou chorobou ríbezlí a egrešov, ktorej môžeme týmto spôsobom zabrániť, je bežná americká múčnatka. Počas ošetrovania polievajte zem okolo rastlín horúcou vodou. Túto metódu je lepšie nepoužívať pri mladých a plytko zakorenených kríkoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vzhľadovo pripomína ríbezle, ale chutí ako egreš. Krík je nenáročný na pestovanie a mrazuvzdorný
Zaraďte ho do svojho jedálnička na stimuláciu čriev a zníženie cholesterolu. Najlepšie je jesť naraz
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.