17.02.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Myriams-Fotos).
Pomáha bojovať proti stresu, reguluje činnosť pečene a krvný tlak, má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Prečo sa ešte oplatí piť čaj z medovky? Pravidelné jedenie vám určite pomôže získať rovnováhu po zime. Pozor by si však mala dávať špecifická skupina ľudí.
Medovka – jedna z najznámejších bylín, ktorú nájdete v každej lekárni, bylinkárstve či obchode s potravinami. Jej cenné zdravotné vlastnosti sú známe už v staroveku, kedy sa používala ako sedatívum. Prirodzene rastie v Európe, Ázii a Afrike – má niekoľko centimetrové listy srdcovitého tvaru a zelenej farby.
Medovka: vlastnosti, pôsobenie
Medovka sa zvyčajne spája s čajom, ktorý rýchlo upokojí rozstrapkané nervy. Má však oveľa viac vlastností cenných pre naše zdravie. Pravidelné pitie medovkového čaju pomáha znižovať krvný tlak, má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, podporuje funkciu pečene a vylučovanie väčšieho množstva tráviacich štiav. To nie je koniec.
Medovka je nápomocná aj v boji proti migréne, problémom so spánkom a koncentráciou, nachladnutiu a chrípke. Zlúčeniny obsiahnuté v listoch medovky pomáhajú pri tráviacich problémoch, tŕňoch a zápaloch žlčových ciest. Je to kvôli obsahu mnohých živín, vrátane: trieslovín, vitamínu C, fenolových kyselín a esenciálneho oleja.
Flavonoidy a fenolové kyseliny obsiahnuté v rastline majú silné antioxidačné vlastnosti. Antioxidanty neutralizujú účinky voľných radikálov, ktoré prispievajú k rozvoju chorôb, ako je cukrovka, ateroskleróza a neurologické ochorenia.
Čaj z medovky sa oplatí piť pravidelne, ak máte oslabený imunitný systém. Môžeme ho použiť aj pri infekciách, prechladnutí, chrípke, bronchitíde či pľúcnych ochoreniach.
Pravidelné pitie medovkového čaju nám vďaka množstvu zdraviu prospešných vlastností určite pomôže opäť nadobudnúť rovnováhu po zime. Najmä preto, že infekčná sezóna ešte neskončila.
Čaj z medovky nie je všetko. Môžete použiť aj medovkový olej, ktorý má protizápalové, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Oplatí sa ho použiť vo forme obkladov na pokožku – pomôže zbaviť sa okrem iného: herpesu, zmierni následky bodnutia hmyzom a dokonca prinesie úľavu, ak bojujete so pásovým oparom.
Medovka: kontraindikácie a vedľajšie účinky
Hoci pitie medovky má mnoho výhod, špecifická skupina ľudí by mala byť opatrná. Kto by nemal takéto čaje piť? Určite ľudia, ktorí bojujú s hypotyreózou. Pitie medovky by sa nemalo kombinovať s užívaním liekov, pretože môže spôsobiť nežiaduce reakcie tela.
Hoci je medovka považovaná za bezpečnú látku, nezabúdajte, že každé telo je iné a inak reaguje. Niektorí ľudia môžu po vypití jednej šálky pociťovať ospalosť alebo problémy s koncentráciou.
Medovka: ako často piť, ako variť
Čaj z medovky sa odporúča piť približne 2-3 krát denne. Ak pripravujete čaj z listov, najlepšie je lúhovať ho 15 až 20 minút. Nezabúdajme na výber kvalitných produktov – sušených aj vrecúšok. Medovka – podobne ako iné bylinky, je najlepšie kúpiť ju v lekárni alebo bylinkárstve. V potravinách bežne kúpime medovku vo vrecúškach, preto sa oplatí skontrolovať ingrediencie. Najlepšie je však vybrať si medovku v sypkej forme.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mladosť nie je večná. Tieto populárne zvyky urýchľujú starnutie
Najlepšie na uvoľnenie nervového napätia. Jedzte, aby ste sa zbavili stresu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.