Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zaujímavosti, Zdravie,

Vedci varujú pred špáraním sa v nose. Následky môžu byť veľmi vážne

17.02.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Jupilu). Vystúpite z autobusu a svrbí vás nos. Vysmrkaním sa snažíte zbaviť „svrbenia“. Nepomáha to však, tkanivo je čisté a v nose je stále...

17.02.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Jupilu).

Vystúpite z autobusu a svrbí vás nos. Vysmrkaním sa snažíte zbaviť „svrbenia“. Nepomáha to však, tkanivo je čisté a v nose je stále „niečo“, čo spôsobuje nepríjemnosti. Mnoho ľudí za takýchto okolností siahne po ultimátnej zbrani – prste. Aj keď sa špáranie v nose považuje za nevkusné, nájdu sa aj takí, ktorí si na výber medzi neustálym svrbením a rýchlym výletom prstom do čuchového orgánu vyberú to druhé. Medzitým vedci varujú, že vyberanie nosa môže zvýšiť riziko Alzheimerovej choroby.

Špárate sa v nose? Vedci majú zlé správy.
Špárate sa v nose? Vedci majú zlé správy.
Foto: Pixabay/Jupilu

Nos, diaľnica do mozgu

Keď si položíme špinavý prst na nos, dostaneme do tela rôzne druhy choroboplodných zárodkov. Pre patogény je nosová dutina ako široká diaľnica vedúca priamo do mozgu a nervového systému. Baktérie, huby a vírusy sa môžu dlhodobo uhniezdiť v periférnych tkanivách, vrátane nosového epitelu, čo spôsobuje trvalé, latentné alebo chronické infekcie. Prítomnosť patogénov v nosovej dutine po dlhú dobu môže spôsobiť zápal, ale bez viditeľných symptómov, kým sa mikróby nedostanú do mozgu.

„Čuchový systém je pravdepodobnou cestou vstupu patogénov vzhľadom na jeho priame anatomické prepojenie s mozgom a jeho zapojenie do skorých štádií Alzheimerovej choroby“

– čítame v článku „Neuroinflammation in Alzheimer’s Disease: A Potential Role of Nose-Picking in Pathogen Entry via the Olfactory System?“.

Zápal nervového systému a mozgu

Patogény, ktoré sa dostanú do mozgu, môžu však spôsobiť zápal nervového systému, ktorý je spojený so zvýšenou prítomnosťou beta-amyloidu. Nánosy tohto proteínu môžu brániť fungovaniu synapsií a blokovať prenos nervových impulzov medzi bunkami. Prítomnosť usadenín beta-amyloidu sa považuje za jednu z príčin progresívnej demencie a Alzheimerovej choroby. Autori najnovšej štúdie zároveň poznamenávajú:

„Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že Aβ [amyloid – beta – pozn. red.] môže mať antibakteriálne vlastnosti a byť obranným mechanizmom proti mikrobiálnym infekciám mozgu.“

– čítame fragment článku uverejneného v „Biomolecules“.

Účinné riešenie demencie sa však zatiaľ nenašlo.
Hoci výskumníci pracujú už dlhé roky, účinné riešenie demencie sa zatiaľ nenašlo.
Foto: Pixabay/geralt

Nešpárajte sa v nose špinavými prstami – Alzheimer na vás číha

Podľa vedcov môže byť hrabanie v nose jednou z príčin, ktoré zvyšujú riziko demencie a Alzheimerovej choroby.

„Neurozápal pri Alzheimerovej chorobe môže byť čiastočne spôsobený tým, že patogény vstupujú do mozgu cez čuchový systém.“

– čítame ďalej článok uverejnený v „Biomolecules“.

Najjednoduchší spôsob, ako znížiť riziko Alzheimerovej choroby, je držať prsty ďalej od nosa. Nie vždy je to však možné – niektorí to robia reflexívne, iní trpia rinotillexiou, teda obsedantným špáraním sa v nose – v takýchto prípadoch vedci radia.

„Jedným z ponaučení z pandémie Covid-19 je hodnota hygieny rúk z častého umývania rúk a používania dezinfekčných prostriedkov na ruky, a preto navrhujeme, aby tieto rutinné hygienické postupy boli povinnými postupmi pre nevyliečiteľných nosačov.“

– radia vedci.

Zdroje: články austrálskych vedcov

Výskum vzťahu medzi vyberaním nosa a Alzheimerovou chorobou uskutočnil tím austrálskych vedcov pod vedením profesora Xian Zhou. Výsledky práce boli publikované vo vedeckom časopise „Biomolecules“. Výskumníci z Univerzity v Západnom Sydney zverejnili článok: „Neuroinflammation in Alzheimer’s Disease: A Potential Role of Nose-Picking in Pathogen Entry via the Olfactory System?“ (Neurozápal pri Alzheimerovej chorobe: Potenciálna úloha vyberania nosa pri vstupe patogénu cez čuchový systém?).

Práca vedcov z University of Sydney potvrdzuje výskum publikovaný v „Scientific Reports“ v roku 2022 tímom z iného austrálskeho centra – Griffith University. Vedci pod vedením profesora Jamesa St Johna dokázali, že baktéria spôsobujúca zápal pľúc – Chlamydia pneumoniae – preniká do tela cez nerv, ktorý prebieha medzi nosom a mozgom. Tím Griffith University si všimol, že odpoveďou mozgu bolo uloženie beta amyloidu.

Obe štúdie viedli k rovnakému záveru – špáranie sa v nose špinavými prstami zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby. reklama

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Je len február a kliešte sa už hostia. Odborníci varujú

Celý deň jedla afrodiziaká. Povedala, čo sa stalo večer v spálni


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Huba, ktorá znižuje hladinu cholesterolu. Pridajte si ju do rannej kávy, účinky vás prekvapia

24.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin) Čaga sa používa v tradičnej medicíne Ďalekého východu a má množstvo prospešných látok. Je ťažké uveriť, že parazit…

Vzhľadovo sa podobá vajcu. Lahodná žltá dužina upokojuje kašeľ a posilňuje srdce.

24.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/foras05). Keď cez okná začne nakukovať zimný chlad a teplota prudko klesá, príroda má pre nás odpoveď - exotické…

Čo si dať do čaju na posilnenie imunity? Citrón nie je jediná vec, ktorá pomáha

24.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa ). Čo dať do čaju na posilnenie imunity? Medzi znalcami čaju je čoraz obľúbenejší med, ktorý nielenže…

Syn nórskej princeznej podozrivý zo znásilnenia. Snažil sa zničiť dôkazy

24.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gints Ivuskans). Marius Borg Høiby, 27-ročný syn nórskej princeznej Mette-Marit, sa ocitol vo vleku škandálu, ktorý môže priniesť vážne…

Metóda pre lepší a dlhší spánok. Trojminútová „rutina“ pomôže každému

23.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes). Vedci na Novom Zélande našli jednoduchý patent, ktorý rieši problémy s nepokojným spánkom. Stačí, ak budete pred spaním…

Auto Trendy

Jeseň odhalila pravdu: 20 % áut neprešlo technickou kontrolou – zistite, či je vaše medzi nimi!

24.11.2024 Redakcia Auto trendy - Jeseň je v plnom prúde, čo znamená jediné – čas na každoročnú správu o poruchovosti vozidiel, ktorú zverejňuje TÜV. Ako ukazujú aktuálne štatistiky, tento rok…

Toto sú autá budúcnosti od BYD – Špičkový výkon, skvelé ceny a technológie, ktoré vás ohúria!

24.11.2024 Redakcia Auto trendy - BYD patrí medzi značky, ktoré najúspešnejšie vstúpili na európsky trh. Hoci jej predaje nedosahujú úroveň značiek ako MG, čo súvisí s jej takmer výlučným zameraním…

Tesla bez volantu už v Európe. Videli sme vesmírny model naživo

24.11.2024 Redakcia Auto trendy - Tesla Cybercab je nový výtvor Elona Muska, ktorý vyzerá, akoby prišiel priamo z natáčania u Jamesa Camerona. Elektrické vozidlo nemá volant ani pedále a bude…

Auto roka odhalilo smutnú pravdu: Európa ignoruje realitu, USA idú vlastnou cestou

24.11.2024 Redakcia Auto trendy - Finalisti ankety Auto roka v USA odhalili, že svet automobilového priemyslu je rozdelený na dve úplne odlišné sféry. Zatiaľ čo v USA dominujú praktické a…

Prelomová štúdia odhalila: Batérie elektromobilov vydržia dlhšie, než ste si kedy mysleli!

24.11.2024 Redakcia Auto trendy - Batérie elektromobilov si udržiavajú kapacitu dlhšie, ako sa predpokladalo, a ich opotrebovanie sa s rastúcim počtom najazdených kilometrov dokonca spomaľuje. Takéto prekvapivé zistenie priniesla nemecká…

Tesla Cybertruck: Prečo Európa zatvára dvere najkontroverznejšiemu autu sveta?

24.11.2024 Redakcia Auto trendy - Tesla Cybertruck patrí medzi najdiskutovanejšie autá posledných rokov, no v Európe sa jeho predaj neumožňuje z dôvodu, že je považovaný za nebezpečný. Poďme si vysvetliť,…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov