17.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Gardens by Design).
Pre nadšencov záhradkárčenia nie je obmedzený priestor okolo domu prekážkou pri pestovaní rastlín. Skvelým riešením, ktoré nám pomôže čo najlepšie využiť dostupný priestor, sú vyvýšené záhony. Pri tomto spôsobe pestovania získate štedrú úrodu s minimálnou údržbou. Je to tiež dobrý spôsob, ako pestovať rastliny tam, kde pôda nie je na požadovanej úrovni. Ako si vyrobiť vyvýšené záhony?

Foto: shutterstock.com/Gardens by Design
Vyvýšené záhony v záhrade alebo na balkóne. Prečo sa to oplatí?
Vyvýšené záhony sú ideálnym riešením pre nadšencov záhradkárčenia, ktorí majú obmedzený priestor okolo domu, ako aj pre tých, ktorí chcú v domácej záhrade efektívne pestovať zeleninu. Je to tiež ideálne riešenie pre tých, ktorí by chceli pestovať zeleninu na balkónoch alebo terasách.
Vyvýšené záhony sú tiež vynikajúcim spôsobom, ako prekonať obmedzenia vyplývajúce zo zlej alebo nevhodnej pôdy. Umožňujú nám kontrolovať kvalitu pôdy, vymieňať ju a prispôsobovať ju potrebám rastlín. Okrem toho nám pomáhajú ľahko vyrovnať nerovnosti terénu a zabezpečiť optimálne podmienky pre rast rastlín.
Takéto riešenie v záhrade sa prejaví nielen v hojnosti úrody, ale aj v pohodlí našej práce. Je to skvelá voľba pre starších ľudí a všetkých, ktorí majú problémy s chrbticou a chcú obmedziť hlboké ohýbanie pri práci v záhrade.
Okrem toho vyvýšené záhony poskytujú ochranu pred menšími živočíchmi, ktoré by mohli rastliny poškodiť.
Ako sa vyrábajú vyvýšené záhony? Výber boxu je kľúčový
Skôr ako začnete pestovať rastliny vo vyvýšených záhonoch, musíte pre ne vybrať správnu polohu. Preto je dobré určiť teplé a odľahlé miesto v záhrade alebo na terase, aby rastliny mohli rásť v optimálnych podmienkach.
Ďalej je potrebné premyslieť rozmery debničiek na pestovanie zeleniny. Ich veľkosť bude závisieť od typu rastlín, ktoré v nich plánujete pestovať. Rastliny s dlhým koreňovým systémom, ako napríklad mrkva alebo petržlen, potrebujú vyššie debničky, aby mali dostatok priestoru na rast. Naopak, sezónne bylinky a menšie druhy zeleniny môžete pestovať v nižších záhonoch. Dôležité je tiež zabezpečiť správnu šírku a dĺžku boxov, aby sa o rastliny dalo pohodlne starať.

Foto: shutterstock.com/Nancy Bauer
Pokiaľ ide o materiál, z ktorého sú debničky vyrobené, najčastejšou voľbou je drevo. Malo by byť tvrdé, hrubé a odolné. Drevené debničky by mali byť tiež primerane chránené proti vlhkosti. Dôležité je tiež zabezpečiť pevnú konštrukciu debničky, ktorú možno ešte spevniť základom z betónových tvárnic. Pre tých, ktorí hľadajú alternatívne riešenia, môžu byť debny vyrobené aj z betónových plotových panelov, hliníka, pozinkovanej ocele alebo kompozitných palubových dosiek.
Čím naplniť boxy? Záhradná pôda nie je všetko
Boxy, v ktorých plánujete pestovať vyvýšené záhony, by mali byť tiež správne naplnené. Dôležité je umiestniť na dno boxu sieťku proti krtkom, ktorá ochráni rastliny pred neželanými návštevníkmi. Ďalej je dobré položiť na ňu vrstvu lepenky, ktorá ochráni pôdu pred burinou.
Ďalším krokom je položenie konárov ako drenáže a vrstvy kompostu a hnoja, ktoré rastlinám poskytnú živiny. Až potom možno rozprestrieť vhodnú záhradnú zeminu, najlepšie obohatenú kompostom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Jednoduché riešenie sa stáva hitom. Vysaďte tieto rastliny – ušetríte veľa vody
Už vo februári použite jednoduché ošetrenie. Zbavte sa krtkov na jar
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.