18.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Damian Lugowski).
Istý čas sa na záhonoch objavovali menej často, ale teraz sú opäť žiadané, aby dodali záhrade farbu. Hrdo sa týčia, plné elegancie, a dodávajú energické farby rôznym kompozíciám. Záhradné ľalie, kvety kráľovien, dám a múz, dôstojné a voňavé, môžeme zasadiť takmer kdekoľvek, pokiaľ tam dosiahne slnko. Kedy vysádzať ľalie? Najlepšie sú pre ne dva termíny, kľúčové je však dobré počasie – bez neho ani ťuk.
Výsadba ľalií – poloha a substrát
Kvety záhradných ľalií sa v závislosti od odrody zbierajú do strapcov. Tých je toľko, že si ľahko vyberiete tú správnu na záhon, na výsadbu pri jazierku, do ozdobného kvetináča na terase alebo pozdĺž kľukatej cestičky. Cibuľky týchto jedinečných, veľmi dôstojných kvetov, pokryté tesne sa prekrývajúcimi šupinami, trochu pripomínajú rovnomerne položenú dlaždicu. Z každej zvyčajne vyrastá jedna pevná stonka, na ktorej sa objavujú ďalšie stonky – jednoduché alebo rozvetvené. Tvar kvetov ľalií je nádherný. Vo svojej najklasickejšej podobe sú pohárikovité, ale môžeme nájsť aj odrody s kvetmi v tvare zvončekov, obrátených turbanov alebo jemne zakrivených trúbok.
Ak je váš pozemok dosť veterný, snažte sa nájsť čo najchránenejšie, ale zároveň teplé miesto s dostatkom slnečného svetla. Väčšina kvetov ľalií vyžaduje dobré slnečné svetlo a mnohé druhy tejto rastliny najrýchlejšie skončia v tieni. Pri plánovaní výsadby ľalií dbajte na kľúčové veci – kvalitné stanovište a pôdu. Najlepšie sa osvedčí humusovitá, dobre odvodnená pôda. Čím je úrodnejšia, tým lepšie sa v nej cibuľky ujmú. Máte veľmi piesočnatú pôdu? Na prípravu záhonu pre ľalie použite napríklad nekyslú rašelinu. Pozornosť venujte aj pH pôdy na mieste výsadby:
- do pH 4,0 – hybridy a japonské ľalie sa v tomto rozmedzí vyvíjajú najlepšie (kyslá pôdna reakcia),
- pH 5,5 – 6,5 – tieto hodnoty sú vhodné pre väčšinu odrôd ľalií,
- pH 6,0-7,0 – v tomto rozsahu sa darí bielym a zlatým ľaliám.
Na začiatku je potrebné odstrániť burinu, správne vertikutovať a upraviť pH tak, aby vyhovovalo potrebám vybranej odrody kvetov. Už ste to urobili? Cibuľky nevysádzajte hneď. Nechajte pôdu chvíľu „ležať a odpočívať“. Keď príde čas na sadenie, nezabudnite v pôde vytvoriť ryhy alebo priehlbiny. Ľalie majú radšej mierne vyvýšené polohy, pretože tie umožňujú odtok dažďovej vody bez rizika rozmočenej pôdy okolo kvetov.
POZRI TIEŽ: Kedy presádzať ľalie? Nezmeškajte termín! V opačnom prípade môžete na kvitnutie v budúcej sezóne zabudnúť
Kedy vysádzať ľalie? Dva najlepšie termíny
Najobľúbenejší termín na výsadbu cibuliek ľalií je koniec septembra a začiatok októbra. Ak ich do zeme umiestnite neskôr, môže sa stať, že sa nestihnú zakoreniť pred príchodom prvých mrazov alebo zima udrie predčasne a náhle. Nie všetky odrody kvetov sa však môžu vysádzať na jeseň. Tento termín je vyhradený pre skoro kvitnúce rastliny. Nezabudnite jesenné výsadby na zimu chrániť prikrytím slamou alebo suchým lístím.
Kedy vysádzať neskôr kvitnúce záhradné ľalie? Oplatí sa pustiť do toho na jar, zhruba medzi aprílom a májom. Len mrazuvzdorné odrody sa môžu vysádzať do zeme v marci. Pomerne zvláštnym druhom je biela ľalia – pre ňu bude najvhodnejším termínom prvá polovica augusta. Neuplynú ani tri týždne a uvidíte na nej nové listy.
Ako hlboko zasadiť ľalie do zeme?
Kvety ľalií by mali rásť na slnku. Zaujímavé je, že aj ich cibuľky by sa mali umiestniť do zeme počas slnečného dňa. Ak začnete s výsadbou, keď je zamračené a daždivé počasie, vystavíte ich hnilobe. Voda sa môže dostať medzi jemné šupiny cibuliek a zničiť celú plánovanú kvetinovú výzdobu. To však nie je všetko – aby mali cibuľky čo najlepšie podmienky na rast a kvitnutie, musíte ich zasadiť do správnej hĺbky.
Väčšie druhy sa nachádzajú hlbšie ako menšie. Dodržiavajte pravidlo, ktoré hovorí, že hĺbka výsadby ľalií by mala byť trojnásobkom veľkosti cibule. V záhrade s piesočnatou pôdou, ktorú ste na začiatku pripravili na záhon intenzívnym hnojením, sa oplatí vysadiť cibule pod väčším množstvom pôdy. Ideálna vzdialenosť medzi kvetmi je 25 cm, ale silno rastúce odrody, ktoré počas kvitnutia zaberajú veľa miesta, je lepšie rozmiestniť viac, približne každých 45 až 50 cm. Nezabudnite cibuľky po vysadení dobre zaliať. Pôda nesmie splavovať, ale je užitočné udržiavať ich optimálne vlhké.
Kvety ľalií sú ideálnou voľbou, ak plánujete zdobiť záhradu niekoľko rokov. Zimovzdorné odrody môžete nechať na zimu tam, kde rastú. Po 2 – 3 rokoch ich premiestnite na iné miesto, bude sa im to hodiť. Citlivé druhy by sa mali vykopať a prezimovať na chladnom mieste, napr. v nevykurovanom záhradnom skleníku, chránené rašelinou alebo pilinami. Nič vám nebráni použiť oboje. Tieto pôvabné, vysoké rastliny dodajú záhonu noblesu a šarm ako máloktoré iné, preto sa o ne oplatí starať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto kvety sú kombináciou orchidey a ľalie. Neboja sa mrazu a kvitnú až do novembra
Najlepší čas na výsadbu ľalií. Prežijú bez úhony až do ďalšej sezóny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.