18.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mariia Boiko).
Záhradkársky kalendár – čo kedy zasadiť a zasiať? Aké práce v záhrade vykonať na začiatku roka? Prvé mesiace sú rozhodujúcim obdobím, od ktorého závisí rast našich rastlín v nasledujúcich mesiacoch. Ak sa o určité veci postaráme už teraz, kvety budú svieže a krásne, tráva hustá a úroda bude taká, že nebudeme stíhať. Ako by mal byť naplánovaný kalendár záhradkára v marci?
Záhradkársky kalendár? Rok 2024 bude bohatý na bacuľaté, chutné paradajky, šťavnaté jahody a kilogramy zemiakov. Okrem toho budú krásne a husto rásť kríky a tráva bude rásť husto a bez dier. To všetko za predpokladu, že sa už teraz postaráme o prípravu rastlín, ako aj o substrát a ďalšie záhradnícke práce. Dnes si vysvetlíme, ako by mal vyzerať kalendár záhradkára v marci. Umožní nám to vopred si pripraviť správne náradie a prostriedky, aby sme sa v nasledujúcom mesiaci mohli o záhradu starať bez stresu.
Záhradkársky kalendár – čo kedy zasadiť a zasiať?
To je prvá otázka, ktorú si položíme hneď, ako zima začne trochu poľavovať. S výsevom alebo výsadbou niektorých rastlín môžeme začať už začiatkom marca. Ak hovoríme o výsadbe do zeme, robíme to najprv s druhmi, ktoré sú odolnejšie voči nízkym teplotám. Marec je čas, keď môžeme začať vysievať/sádzať do zeme okrem iného jarnú cibuľu, reďkovky, mrkvu petržlen, špenát, kôpor, šalát alebo kapustu. Čo sa týka kvetov, koncom mesiaca môžeme do pôdy vysádzať/zasievať okrem iného voňavý hrach, alpské astry, vlčí bôb a slnečnicu. Hneď ako pôda rozmrzne, môžeme vysadiť aj ovocné kríky.
Ak tento rok dúfate v bohatú a pestrú úrodu, mali by ste do nej zahrnúť aj sadenice, t. j. rastliny, ktoré spočiatku pestujete v interiéri, aby ste ich mohli presadiť do zeme, keď budú väčšie a vonku bude teplejšie. Medzi ne patria okrem iného paradajky, uhorky, paprika, baklažán, karfiol a brokolica. Takto sa môžu vysievať aj kvety. Hovoríme napríklad o čínskej astre, aksamietnici, šalvii alebo netýkavke.
Presádzanie rastlín
V marcovom kalendári záhradkára by malo mať osobitné miesto presádzanie črepníkových rastlín. Nikto sa nerád sťahuje na menšie miesto, preto si aj naše rastliny zaslúžia o niečo väčší kvetináč. Pozornosť by sme mali venovať aj výmene zeminy alebo aspoň pridaniu novej dávky. Môžete tiež zastrihnúť výhonky. Po 14 dňoch od presadenia je dobré použiť hnojivo. V marci je tiež dobré postarať sa o rozmnožovanie rastlín, ako aj o prešívanie sadeníc rastlín, ktoré ste vysievali o mesiac skôr. Pikírovanie zahŕňa oddelenie jednotlivých rastlín a ich presadenie do samostatných kvetináčov/kontajnerov. Pri tejto činnosti je dôležité rastliny dobre sledovať, pretože už v marci ich môžu napadnúť škodcovia alebo choroby.
Kalendár záhradkára 2024 – marec je vhodný čas na osviežujúci rez
V kalendári záhradkára na rok 2024 by nemalo chýbať ani prerezávanie rastlín. V marci je vhodné presvetliť koruny stromov, t. j. preriediť konáre. Zameriame sa najmä na odumreté konáre a výhonky (aj tzv. vlky, t. j. dlhé silné výhonky, ktoré neprinesú ovocie). Z kríkov odstráňte najstaršie výhonky. Skráťte minuloročný porast hortenzií a ruží.
V marci môžete byť tiež v pokušení odstrániť kryty, aby ste rastliny ochránili pred chladom a stratou vody. Samozrejme, len keď je teplota pomerne stabilná a nad bodom mrazu. Ak kryty necháte nasadené príliš dlho, môže byť vo vnútri príliš vlhko, čo je ideálne pre rast húb a plesní.
Hnojenie na prebudenie
Hnojenie je ďalšou záležitosťou, o ktorú by sme sa mali postarať na začiatku roka. V kalendári záhradkára sa táto činnosť nesmie vynechať. Umožní to rastlinám dobre sa rozbehnúť. Oplatí sa aj postrek proti škodcom a chorobám. V prípade záhonov a črepníkových rastlín je dobré hnojiť ich viacživinovými prípravkami, aby im nechýbali žiadne minerálne látky potrebné pre rast. Ovocné stromy ošetrite prípravkom proti plesniam, ovocné stromy, kríky a ihličnany ošetrite insekticídom
Kalendár záhradkára – starajte sa o svoj trávnik
Kalendár záhradkára na rok 2024 by mal zohľadňovať aj trávnik. To, ako sa oň staráme teraz, sa prejaví v teplejších mesiacoch. Preto sa oplatí vziať do rúk hrable a zbaviť sa všetkých odpadkov, suchých vetvičiek a lístia. Mali by sme sa postarať aj o krtince, t. j. zasypať ich a vyrovnať. Ak bojujete s krtkami, oplatí sa vsadiť skôr na ich odstrašenie alebo odchyt do klietok a presťahovanie, než na ich zabíjanie. Okrem krtkov sa v pôde vyskytujú aj hraboše, ktoré sú užitočné a robia veľkú službu našim plodinám tým, že požierajú škodcov. Preto je lepšie krtkov a hrabošov hromadne nevyhubiť, pretože si môžeme ublížiť. Aby tráva rýchlo a bujne rástla, je potrebné, aby sa ku koreňom dostal kyslík. Na to použite prevzdušňovač, napr. valec s dlhými hrotmi. Potom trávnik pohnojte a uvaľkajte, aby ste ho zbavili nerovností. Ak si všimnete preriedenie, môžete tieto miesta dosiať.
Kedy sypať vápno na trávnik? A prečo by ste to mali urobiť?
Vždy je dobré svoj trávnik pozorne sledovať. Môžu sa objaviť nevítané prekvapenia. Jedným z nich je mach. Mnohí ľudia považujú mach za dobrú vec, ale je postrachom záhradkárov. Rýchlo rastie, oslabuje korene trávy a znižuje prísun vzduchu do pôdy. Tráva navyše vyzerá horšie, pretože sa objavujú nepravidelné „diery“ a vypukliny. Prítomnosť machu naznačuje, že pôda je kyslá. Na vyrovnanie jej pH sa používa vápno.
Kedy by ste mali trávnik posypať vápnom? Marec je na to vhodný čas. Ak ste si teda vlani všimli na trávniku mach, môžete s vápnením začať čoskoro. Ak ste sa však preň rozhodli, mali by ste s aplikáciou hnojiva počkať niekoľko týždňov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pripravte aksamietnice na sadenice. Vaša záhrada poteší všetkých vašich susedov
Takto ľahko zasejte uhorky. Jednoduchý trik a sadenice vyrastú ako bláznivé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.