18.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/AngieYeoh).
Rozmnožovanie rastlín je jednoduchý a účinný spôsob, ako získať nové sadenice bez dodatočných nákladov. Aby však bolo úspešné, je potrebné dodržiavať pravidlá. Jedným z dôležitých bodov je použitie spoľahlivého zakoreňovacieho materiálu. Našťastie si ten najlepší – a navyše ekologický – môžete vyrobiť sami.
Na začiatku je potrebné zdôrazniť, že samotný postup rozmnožovania sa môže líšiť v závislosti od druhu rastliny a spôsobu rozmnožovania (napr. ruže sa môžu rozmnožovať z rezaných kvetov a zo záhradných kvetov, z čerstvých aj zdrevnatených stoniek). Jedna z najobľúbenejších metód zahŕňa zakorenenie časti starej rastliny. Aby bola táto metóda úspešná, potrebujete osvedčený a účinný zakoreňovací materiál. Ako ho vyrobíte?
Čím možno nahradiť zakoreňovací materiál? Vlastnoručne vyrobené
V obchodoch nájdete mnoho odporúčaných podpníkov, ale mali by ste si uvedomiť, že ich cena aj zloženie sú často veľmi nevýhodné. Ak ste priaznivcom prírodných, ekologických riešení, je lepšie si ich vyrobiť sami. Najmä preto, že to nie je náročné, hoci to trvá asi dva týždne. Účinky, ktoré potom prináša, však stoja za tú námahu. Čo potrebujete na prípravu takejto zmesi? V prvom rade vŕbu.
Aký je najlepší materiál na zakorenenie? Vyrobíte si ho sami
Koreňový systém z vŕby je spoľahlivý a funguje senzačne. Niet divu, veď samotný strom dokáže zakoreniť takmer v akýchkoľvek podmienkach. To všetko vďaka salicínu, ktorý sa nachádza v jeho mladých výhonkoch a kôre. Nielenže vďaka nemu rastliny ochotnejšie, lepšie a silnejšie zakoreňujú, ale má pozitívny vplyv aj na ich odolnosť. Riziko neúspešného rozmnožovania sa tak znižuje takmer na nulu.
Ako si doma vyrobíte vlastné korene? Je to triviálne
Výroba koreňa vŕby je naozaj jednoduchá. Všetko, čo potrebujete, sú čerstvé konáre stromu, veľká nádoba a destilovaná voda. Výhonky by mali byť mladé, poddajné a svetlé. Pomocou záhradníckych nožníc ich narežte na kúsky dlhé až 4 cm, vložte ich do nádoby a jemne rozdrvte, aby sa uvoľnilo čo najviac šťavy. Potom zalejte vodou až po kohútiky, premiešajte a uzavrite. Teraz buďte trpezliví, pretože zmes musíte dať na chladné a tmavé miesto asi na 2 týždne. Po tomto čase bude zakoreňovací gél hotový. Pred výsadbou v ňom môžete odrezky namočiť alebo ich potom zaliať. V druhom prípade ho len nezabudnite predtým dobre rozriediť (aj v pomere 1:10 s vodou). Prípravok je vhodný pre ruže, hortenzie a zimostrázy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vyvýšené záhony budú na vašom pozemku hitom. Ako ich vyrobíte?
Umiestnite ho do miestnosti namiesto papradia. Vyzerá podobne, ale vydrží až týždeň bez vody
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.