19.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Berna Namoglu).
Máte doma krásnu papraď, ale napriek vašej snahe vášnivo stráca listy? Pravdepodobne robíte jednu z bežných chýb. Zistite, ako sa o ňu starať a ako ju hnojiť, aby rástla svieža, zdravá a zelená. Je to naozaj také jednoduché.
Papradie je krásna črepníková rastlina, ktorá sa často nachádza na okenných parapetoch a policiach. Oplatí sa ju pozvať do svojho domova, pretože je nielen krásna, ale aj zdraviu prospešná. Nielenže zlepšuje mikroklímu v interiéri, ale aj zvlhčuje vzduch, čo je užitočné najmä na jeseň a v zime. Je preto ideálna ako rastlina do spálne. Ako sa o ňu starať?
Kde by mala stáť papraď? Týmto miestam je lepšie sa vyhnúť
Papraď je nielen pôvabná, ale aj pomerne nenáročná na starostlivosť. Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel a bude bujne a zdravo rásť, ako aj účinne zvlhčovať vzduch. V prvom rade jej vyberte svetlé miesto s prístupom rozptýleného svetla, ale bez priameho pôsobenia slnka a mimo prievanu a radiátorov. Treba však vedieť, že rastlina uprednostňuje teplo. V zime rastie najlepšie pri teplote okolo 18 – 20 stupňov Celzia, v lete dokonca až do 25 stupňov. Čo sa týka pôdy, je dobré, aby bola predovšetkým úrodná a priepustná, ako aj mierne kyslá.
Ako často zalievať papradie? To závisí od ročného obdobia
Papraď má rada mierne vlhký substrát, ale rozhodne nie veľmi mokrý. Premáčanie aj premokrenie môže spôsobiť, že začne strácať listy. Preto ju v lete zalievajte maximálne 2 až 3-krát týždenne, v zime každý týždeň. Substrát môžete skontrolovať aj prstom. Berte do úvahy iba hlbšie vrstvy zeme, nie vrch. V ideálnom prípade by mal mať kvetináč odtok, aby sa výrazne znížilo riziko premokrenia rastliny. Ďalším dôležitým postupom je pravidelné postrekovanie listov. Robte to približne každé dva dni.
Ako vyrobiť prírodné hnojivo pre paprade? Tri jednoduché recepty
Od jari do októbra je dobré papradie dodatočne vyživovať pomocou domáceho hnojiva (pokiaľ nie je vyrobené z vajec). Čo by ste mali použiť?
- Kávovú usadeninu. Primiešajte ich do substrátu a pomôžu ho udržať mierne kyslý. Okrem toho budú rastlinu vyživovať.
- Zelený alebo čierny čaj, ale bez aróm. Z usadenín uvarte slabý nálev, odložte ho vychladnúť a potom ho použite do vody. Môžete použiť aj samotnú usadeninu, rovnako ako v prípade usadeniny z kávy.
- Granátové jablko. Vydlabte semienka, vložte ich do hrnca a zalejte 1 litrom scedenej vody. Nechajte niekoľko hodín odstáť, potom sceďte a samotnú zmes použite na zalievanie papradia. Opakujte maximálne raz za mesiac. Vďaka vysokému obsahu vitamínu A, C a minerálnych látok bude rásť ako z vody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kondicionér, ktorý rozhýbe každú papraď. Bude väčšia ako babičkina kópia
Sú listy paprade suché a opadávajú? Stačí pod to dať jednu vec
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.