20.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ekaterina34).
Je známy svojimi krásnymi kvetmi a vlastnosťami čistenia vzduchu. Lopatkovec je skutočnou ozdobou miestnosti. Čo by ste mali robiť, ak jeho listy začnú na koncoch žltnúť a hnednúť?
Lopatkovec je jednou z najobľúbenejších črepníkových rastlín u nás. Má svieže zelené listy a biele kvety, takže je krásnou dekoráciou interiéru. Navyše starostlivosť o neho nie je veľmi zložitá. Lopatkovec patrí do čeľade áronovitých. Je známy nielen svojím krásnym, dokonca „elegantným“ vzhľadom, ale aj svojimi vlastnosťami čistenia vzduchu. Práve preto sa odporúča predovšetkým do spálne. Aby vyzerala krásne, odporúča sa o ňu dobre starať.
POZRI TIEŽ: Tuja tento postup miluje. Urobte to ešte pred výsadbou a budú bujne rásť
Lopatkovec: tajomstvá starostlivosti
Lopatkovec má rád teplé a tienisté miesta. Preto je najlepšie nájsť mu doma tienisté alebo polotienisté miesto. Optimálna teplota pre rastlinu je 20 až 23 stupňov Celzia. Uprednostňuje výdatnú zálievku, treba však dbať na to, aby ste ho nepreliali – prebytok vody môže viesť k hnilobe koreňov. V zime stačí zalievať 1 – 2 krát týždenne, zatiaľ čo v lete: 2 až 3-krát týždenne.
Je lepšie neprehnojovať. V lete stačí raz za 2 týždne pridať do vody tekuté hnojivo. Lopatkovec nemusíte strihať, ale je dobré pravidelne odstraňovať suché stonky, listy a kvety. Odstrihnite ich pri koreni. Rastlina má rada tesné črepníky a mala by sa presádzať raz ročne, najlepšie na jar.
Lopatkovec nemá rád náhle zmeny teplôt, príliš suchý vzduch alebo slnečné žiarenie. Ak rastlinu vystavíte na slnečnom mieste, môžete jej spáliť listy a dokonca spôsobiť uschnutie rastliny. Nepreháňajte to ani v opačnom smere – prílišné zatienenie môže viesť k zakrpateniu rastu rastliny.
Lopatkovec sa najlepšie rozmnožuje delením koreňového balu. Rastlinu vyberte z kvetináča a potom očistite od zvyšného substrátu. Koreňový bal odrežte nožom a potom rozdeľte nadzemnú časť. Rozdelenú rastlinu umiestnite do kvetináčov s čerstvým substrátom. Hotovo!
Chradne vám lopatkovec pred očami? Kondicionér bude pôsobiť ako upokojujúci balzam
Ako každá rastlina, aj lopatkovec má svoje vlastné požiadavky. Ak zanedbáme správnu starostlivosť, môže začať chradnúť. Prvým varovným signálom sú žlté listy a hnednúce končeky. Môže to znamenať, že vzduch v miestnosti je príliš suchý a rastlina potrebuje viac vody. Okrem toho sú žltnúce a hnednúce listy aj znakom toho, že koreňový systém začal hniť. V takom prípade by sa mali zhnité korene odstrániť a rastlina by sa mala presadiť do novej pôdy.
Ako posilniť rastlinu? Za vyskúšanie stojí jednoduchá domáca metóda. Cukrový kondicionér bude na lopatkovec pôsobiť ako upokojujúci balzam. Jednoducho rozpustite 1 čajovú lyžičku cukru v 1 litri prevarenej vody. Keď zmes vychladne, môžete ňou rastlinu zalievať. Dôležitá poznámka: Zmes používame len na zvlhčenie pôdy. Nepreháňajte to s ňou. Najlepšie je aplikovať cukrovú výživu pravidelne, raz za mesiac. Na listy bude pôsobiť ako elixír a listy sa posilnia a získajú sviežu zelenú farbu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Bujné lístie a krásne kvety. Zalievajte lopatkovec kuchynským korením
Lopatkovec už nebude strácať listy. Vďaka tejto zmesi bude ako nový
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.