20.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/aniana).
Muškát omamný je pôvabná okrasná rastlina, ktorá bola mimoriadne populárna počas komunistickej éry. Vďačila za to nielen svojmu originálnemu vzhľadu, ale aj vynikajúcim liečivým vlastnostiam. Prečo by ste mali mať vo svojej domácnosti muškát a ako by ste sa oň mali starať?
Muškát omamný – čo je to za rastlinu?
Muškát omamný (Pelargonium graveolens) je rastlina z čeľade Geraniaceae, známa aj pod názvom „pelargónia“. Vo voľnej prírode sa vyskytuje v Afrike, najmä vo východných a južných oblastiach kontinentu. Zvyčajne dorastá do výšky približne jedného metra.
Rastlina sa vyznačuje malými zelenými listami pokrytými jemnými chĺpkami. Na dotyk sú drsné a vydávajú špecifickú, mierne citrusovú vôňu. Jemné kvety muškátu môžu mať bielu, bledoružovú alebo fialovú farbu, treba však mať na pamäti, že rastlina nekvitne vždy v domácich podmienkach.
Muškát omamný a jeho liečivé vlastnosti. Neoceniteľný v boji proti bolestiam v krku a infekciám
Muškát omamný je známy predovšetkým pre svoje úžasné liečivé vlastnosti. Jeho listy obsahujú veľké množstvo éterických olejov, ktoré vykazujú antivírusové, antibakteriálne, protizápalové a bolesť tlmiace vlastnosti.
Používa sa na prírodný boj proti angíne. Okrem toho látky obsiahnuté v muškátoch pomáhajú pri:
- bolesť hrdla
- infekcie horných dýchacích ciest,
- katar,
- reumatické bolesti,
- bolesti hlavy.
Navyše esenciálne oleje obsiahnuté v listoch muškátu majú relaxačné vlastnosti. Vďaka tomu môže táto rastlina pomôcť zmierniť stres, ako aj problémy so spánkom.
Starostlivosť o muškát. Ako sa starať o rastlinu doma?
Muškát nie je náročná rastlina, preto je vynikajúcou voľbou pre všetkých nadšencov črepníkových rastlín, dokonca aj pre začiatočníkov.
Muškáty omamné najlepšie rastú v polotieni, kde dostávajú rozptýlené svetlo. Vyhnite sa však priamemu slnku, ktoré môže spáliť jemné listy a kvety tejto rastliny. Muškáty najlepšie prospievajú pri teplote 16 až 23 °C, čo znamená, že potrebujú o niečo chladnejší priestor ako niektoré iné muškáty.
Rastline sa bude dobre dariť v univerzálnom substráte, ale najkrajšie bude rásť v priepustnej pôde s pridaním vrstvy keramzitu na dno kvetináča.
Aby muškát omamný krásne a zdravo rástol, je dobré presádzať mladé rastliny každú jar a staršie raz za niekoľko rokov.
Zalievanie muškátu. Na čo si musíte dávať pozor?
Dôležitou súčasťou starostlivosti o muškát je zalievanie a dodržiavanie niekoľkých pravidiel nám pomôže udržať rastlinu v dobrej kondícii.
Majte na pamäti, že muškát dobre znáša sucho a nadmerné zavlažovanie rastliny môže viesť k jej koreňovej hnilobe. Z tohto dôvodu sa radšej zdržte nadmerného zalievania. Na druhej strane, počas zimy by sa malo zalievanie obmedziť na minimum, pretože rastlina v tomto období potrebuje oveľa menej vody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zimujete muškáty? Toto ošetrenie musíte vykonať v nasledujúcich týždňoch
Prichádzajú mrazy. Toto je posledná chvíľa pre tento postup. Muškáty sa vám poďakujú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.