21.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Studio Romantic).
Ak snívate o dlhých a lesklých vlasoch, musíte sa o ne starať zvonka aj zvnútra. Na trhu je množstvo výrobkov, ktoré vám pomôžu starať sa o vlasy. Existujú aj jednoduché domáce metódy, ktoré im pomôžu rásť oveľa rýchlejšie. Pozrite sa, ktoré z nich sú najúčinnejšie.
Vlasy sa skladajú prevažne z bielkovín, ale obsahujú aj vodu, pigmenty, minerály a lipidy. Keratín produkujú špecializované bunky nachádzajúce sa v epiderme, keranocyty.
Vlasy zvyčajne rastú približne 1 – 1,5 cm za mesiac (najrýchlejšie v detstve), ale ak ich dobre vyživujeme, môžeme tento rast urýchliť až na 2 cm za mesiac. Veľa však závisí od individuálnych faktorov a génov. Denne stratíme 50 až 100 vlasov.
Fázy rastu vlasov:
- fáza rastu vlasov (anagén) – trvá 3-6 rokov a počas tohto obdobia sa objavuje a vyvíja nová epiderma,
- prechodná fáza (katagén) – vtedy sa preruší spojenie medzi vlasovým stonkom a matricou vlasového folikulu, epidermis odumrie a čoskoro ju nahradí nová. Táto fáza trvá 2 – 3 týždne,
- fáza pokoja (telogén) – ide o posledný cyklus rastu vlasov, keď je starý epidermis nahradený novým. Táto fáza trvá niekoľko mesiacov.
Na rast vlasov má vplyv najmä správna strava vrátane doplnkov železa. Rýchlosť rastu vlasov ovplyvňuje aj množstvo vitamínov skupiny B, ktoré si môžeme dodať konzumáciou lososa, vajec, mliečnych výrobkov, orechov, ovsa alebo kakaa. Dôležitý je aj príjem bielkovín a rastlinných tukov. Tie sa nachádzajú v olejoch, semenách, jadrách a avokáde a poskytujú aj antioxidanty.
Ak nám vlasy rastú výnimočne pomaly, oplatí sa dôkladne pozrieť na svoj jedálniček. Rast vlasov zhoršujú aj ochorenia, ako je seboroická dermatitída a poruchy pokožky hlavy, hormonálna nerovnováha, nedostatočný spánok, chronický stres, vyčerpanie, fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu a používanie ošetrujúcej kozmetiky s nepriaznivým zložením.
Ako urýchliť rast vlasov?
Skvelým spôsobom, ako urýchliť rast vlasov, je používať vlasové vtierky(z prasličky, žihľavy alebo jantáru) alebo výživné ampulky, najlepšie približne 3-4-krát týždenne. Prvé výsledky by sme mali vidieť už po troch týždňoch. V lekárňach sú k dispozícii aj tablety na rast vlasov s obsahom biotínu, pivovarských kvasníc a kremíka.
V poslednom čase je tiež v móde peeling pokožky hlavy, ktorý stimuluje rast a zabraňuje vypadávaniu vlasov, odstraňuje odumretú pokožku, stimuluje krvný obeh a posilňuje korienky. Peeling sa vykonáva raz týždenne, po umytí šampónom.
Ihlová mezoterapia vlasovej pokožky je ošetrenie vykonávané v ordinácii odborníka, ktorý vpichuje do vlasovej pokožky ihlu obsahujúcu výživný, individuálne pripravený kokteil pre vlasy. Na to, aby boli viditeľné výsledky, by sa malo vykonať aspoň päť takýchto ošetrení.
Olejovanie vlasov sa môže vykonávať doma. Na túto kúru potrebujete napríklad mandľový olej na výživu korienkov, olej z čiernej rasce na stimuláciu rastu, jojobový olej na reguláciu tvorby kožného mazu alebo ľanový olej na urýchlenie rastu vlasov a posilnenie korienkov. Olej nechajte na hlave pôsobiť približne hodinu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Odmeriam čajovú lyžičku a pridám ju do vajíčka. Nové vlasy sú nezvládnuteľné
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.