21.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mid Tran Designer).
Tučnolisty sú rastliny v kvetináčoch, z ktorých sa môžeme tešiť mnoho rokov. Spočiatku majú pekný habitus a nepotrebujú strihanie, ale s pribúdajúcim vekom prestávajú vyzerať ako nápadný strom. Strácajú listy a ich dlhé stonky sa veľmi natiahnu, takže sa ľahko prevrátia a poškodia rastlinu. Čo môžete urobiť, aby sa vášmu stromčeku šťastia vrátil jeho pôvodný vzhľad? Zistite, ako zastrihnúť tučnolist, aby krásne zhrubol.
Kedy zastrihávať tučnolist a prečo to robiť?
Tučnolisty, známe aj ako stromy šťastia, sú črepníkové rastliny so zaujímavým habitusom. V prvých rokoch je kompaktný a pravidelný, ale časom sa stáva menej atraktívnym. Viacročné tučnolisty často strácajú svoj elegantný tvar a prestávajú pripomínať miniatúrny strom. Ich tuhé stonky vekom zdrevnatejú a natiahnu sa smerom k svetlu, takže sú dlhé a pokrútené. S pribúdajúcimi rokmi ich tiež zdobí čoraz menej listov, takže na rastline sú viditeľné neatraktívne medzery. Našťastie, aj starnúci kvet môže získať späť svoj pôvodný vzhľad, ak sa správne prerezáva.
Kedy orezávať tučnolist? Tento zákrok sa môže vykonávať počas celého roka, aj keď odporúčaný čas je jar, pretože vtedy rastlina začína vegetačné obdobie a má najviac síl na regeneráciu vzniknutých rán. Skrátenie stoniek stromu šťastia je potrebné najmä vtedy, keď sú jeho stonky také dlhé a deformované, že rastlina často padá. Takýto jav má často za následok zlomenie stonky, čomu sa oplatí predísť. Samozrejme, tento postup možno vykonať aj vtedy, ak sa vám jednoducho nepáči tvar vášho stromčeka a chcete mu dať inú podobu. Je dobré skrátiť tučnolist, aby bol hustejší a rástol pravidelnejším spôsobom. Ak chceme, môžeme rastlinu vytvarovať tak, aby rástla ako bonsaj.
Prerezávanie tučnolistu sa ukáže ako nevyhnutné, ak chceme našu rastlinu jednoducho rozmnožiť, ako aj v prípade napadnutia škodcami alebo patogénmi. Nemusíme sa obávať, že rastlinu budeme strihať – tučnolisty výborne znášajú prerezávanie a rýchlo sa obnovujú. Čoskoro po ošetrení vytvárajú zdravý, silný rast. Nesmieme však zabúdať, že na prerezávanie musíme používať dobre naostrené a čisté nástroje (oplatí sa ich dezinfikovať liehom). Zníži sa tak riziko vzniku nepravidelných rán, ktoré sa ťažko hoja, ako aj prenosu chorôb na rastlinu.
Ako sa strihá tučnolist?
Existuje viacero techník prerezávania stromu šťastia. Vyberte si tú správnu podľa toho, čo chcete týmto postupom dosiahnuť. Ak chcete dať rastline určitý tvar alebo regulovať jej habitus, je potrebný tvarovací rez. Na druhej strane, ak sa váš dlhoveký tučnolist natiahol príliš na svetlo a má príliš dlhé a pokrútené stonky s príliš malým počtom listov, oplatí sa vykonať omladzovací rez. Ten je pomerne radikálny, rovnako ako skrátenie stoniek napadnutých škodcami. Posledným typom ošetrenia je odber odrezkov z rastliny s cieľom jej rozmnoženia.
Všetky spôsoby orezávania tučnolistu
- Formatívne prerezávanie – ak tučnolist nevyzerá podľa vašich predstáv, zastrihnite ho podľa vlastného uváženia. Dodajte mu správnu šírku tým, že bočné stonky skrátite maximálne do polovice. Výšku hlavného stonky (kmeňa) môžete znížiť aj tak, že ho skrátite najviac o 1/3. Nezabudnite orezávať len staré konáre. Mladé odnože by sa mali skracovať len na koncoch. Ak chcete, aby sa strom šťastia pekne rozkonáril, vždy strihajte nad očkami, z ktorých po čase vyrastú nové konáre. Krík bude mať stromčekový habitus, ak zo spodnej časti hlavného výhonku odstránite všetky listy;
- Omladzovací rez – staré crassuly majú často príliš dlhé a ovisnuté stonky. Je dobré ich úplne odstrániť z rastliny skrátením v mieste, z ktorého vyrastajú – priamo pri kmeni. Ak chcete omladiť strom šťastia, skráťte všetky zostávajúce stonky o 1/3 ich dĺžky. Zbavte sa pritom aj suchých a vyblednutých stoniek. Rezom sa rastlina zahustí;
- Odrezky na rozmnožovanie – na získanie novej crassuly nám stačí len niekoľko vetvičiek tejto rastliny. Pri omladzovaní alebo tvarovaní môžeme použiť výhonky, ktoré sme z rastliny odstránili, alebo môžeme jednoducho odrezať vybranú vetvičku. Nezabúdajte na to, aby bola zdravá – intenzívne zelená a bez príznakov chorôb;
- Odstránenie chorých stoniek – ak tučnolist napadli škodcovia alebo bol napadnutý patogénmi, môžeme sa ho pokúsiť zachrániť prerezaním. To by malo byť radikálne – skráťte všetky stonky 1-2 cm nad konármi. Ak je napadnutý aj hlavný kmeň, musíme ho skrátiť pomerne nízko, tesne nad dvoma najnižšími bočnými stonkami. V prvých mesiacoch nebude tučnolist vyzerať najlepšie, ale je šanca, že mu týmto spôsobom vdýchneme druhý život a opäť porastie. Na rozmnožovanie nemôžeme použiť vetvičky odrezané z chorého druhu.
Tvarovanie tučnolistu – čo robiť s odrezanými vetvičkami?
Prerezávanie stromu šťastia je vynikajúcou príležitosťou na rozmnožovanie rastliny. Preto nezabudnite odrezané konáre po tvarovaní nevyhadzovať. Získate tak nové rastliny, ktoré môžete pestovať sami alebo ich darovať blízkej osobe. Tento druh patrí k najjednoduchším na rozmnožovanie, čo sa oplatí zistiť na vlastnej koži. Najlepšie je to urobiť na jar, keď rastlina aktívne rastie a rýchlo zakoreňuje. Tento proces urýchľujú aj mierne teploty a prístup prirodzeného svetla, s čím môžeme v tomto ročnom období počítať.
Na rozmnoženie tučnolistu stačí list alebo kúsok jeho stonky. Ten je lepší pre netrpezlivých ľudí, pretože rýchlejšie získate veľkú rastlinu. Ak chceme získať stromček šťastia, počkáme, kým sa kúsok listu alebo stonky pokryje kalusom (bliznou). To môže trvať 1 – 2 dni. Hneď ako sa tak stane, umiestnime sadenicu priamo do priepustného substrátu a zalejeme. Dbáme na to, aby bola pôda neustále mierne vlhká, ale nie mokrá. Po niekoľkých týždňoch si všimnete nový rast.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stačí pár kvapiek a je hotovo. Crassula sa už na parapet nezmestí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.