23.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Nakladané a konzervované uhorky majú svojich priaznivcov a v mnohých slovenských domácnostiach si ich niekto aspoň raz sám pripravil. Samozrejme, každý vie, na čo sa dajú použiť samotné uhorky, ale voda, v ktorej sa nakladali alebo marinovali, často končí v dreze. A to je chyba, pretože sa ešte dajú použiť na mnoho zaujímavých spôsobov. Viete o konzervovaných a nakladaných uhorkách všetko? Poďme to zistiť!
Nakladané vs. konzervonané. Aký je medzi nimi rozdiel?
V prvom rade sa oplatí pozrieť sa na nakladané uhorky. Na ich výrobu sa zalejú vodou so soľou a ďalšími prísadami a odložia sa, aby prebehla prirodzená fermentácia. Vtedy sa cukry v zelenine premenia na kyselinu mliečnu, ktorá sa zaraďuje medzi prírodné probiotiká. Samozrejme, ak sa do marinády pridajú rôzne zložky, ich chuť a vlastnosti sa líšia. Najčastejšie sú to strúčiky cesnaku, horčica, kôpor a dokonca aj hroznové alebo ríbezľové listy.
Konzervované uhorky, známe ako kyslé uhorky, majú úplne inú marinádu. Tu hrá hlavnú úlohu voda s prídavkom octu, vďaka ktorému je zelenina nakladaná. Uhorky by mali byť po vybratí z nálevu pevné a chrumkavé. Zaujímavé je, že pri nakladaní aj konzervovaní sa zloženie samotnej zeleniny nemení.
Uhorková voda. Je zdravá?
Oba druhy uhoriek sú zdravé, takže sa ich oplatí zaradiť do svojho jedálnička, ale nakladanie ich robí zdravšími. Prečo? Môže za to proces kvasenia. Práve ten dodáva obyčajnej vode mnohé zdraviu prospešné vlastnosti a robí ju pitnou. Čo obsahuje? Predovšetkým probiotiká, ktoré majú najlepší účinok na črevá a starajú sa o mikroflóru, ktorá sa v nich nachádza. Práve táto mikroflóra je zodpovedná za správne tráviace procesy. Probiotiká majú vplyv aj na imunitu organizmu, čo je užitočné najmä v období infekcií. Okrem toho má uhorková voda antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, ktoré môžu byť užitočné napríklad počas liečby kandidózy.
Uhorková voda obsahuje draslík a sodík, ktoré majú vynikajúci účinok na nervový systém. Nie nadarmo sa nazýva aj prírodným elektrolytom, takže ju môžu piť ľudia, ktorí často podstupujú fyzickú aktivitu a psychickú námahu. Je tiež známe, že mnohí ľudia pijú uhorkovú vodu po nočnej zábave.
Konzervovaná uhorková voda sa tiež považuje za prírodný elektrolyt, ale pozor na výrazný obsah octu. Konzervovaná uhorková voda môže byť spôsobom, ako sa zbaviť zápachu z úst alebo znížiť svalové kŕče.
Na to si treba dávať pozor
Šťavy z nakladaných a konzervovaných uhoriek majú aj niektoré nevýhody, preto ich nemôže používať každý. Predovšetkým sa uhorková voda neodporúča ľuďom, ktorí trpia žalúdočnými vredmi alebo majú žalúdočné problémy. Treba spomenúť, že takáto uhorka má vo svojom zložení aj cukor, a to zvyšuje jej kalorickú hodnotu, čo môže byť útok na štíhlu postavu. Na druhej strane sa uhorková voda neodporúča tým, ktorí bojujú s vysokým krvným tlakom. Je dôležité si uvedomiť, že obsahuje značné množstvo soli.
Ako inak sa dá uhorková voda využiť?
Je už známe, že vodu z nakladaných uhoriek možno použiť na prípravu chutnej uhorkovej polievky, ale to nie je jediný spôsob využitia tohto produktu. V skutočnosti môže byť ako ona, tak aj uhorkový nálev zložkou iných nálevov, v ktorých sa v sezóne pripravujú konzervy. Okrem toho sa oba produkty môžu pridávať do marinád na mäso. Ak máme prebytok vody, môžeme nimi ochutiť mäsové a zeleninové omáčky, ako aj šalátové dresingy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabudnite na málo slané a kyslé. Pripravte vatikánske uhorky a zamilujete si ich chuť
Niekoľko ingrediencií a vynikajúca chuť. Uhorky na indický spôsob sú hitom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.