24.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/Kapa65).
Keď sa začína prebúdzať jar, je ťažké nevšimnúť si kvitnúci krík forzýtie. Nádherné žlté okvetné lístky sú viditeľné už z diaľky a navyše sa objavujú v čase, keď ostatné rastliny práve začínajú tvoriť prvé výhonky. Forzýtia nepatrí medzi náročná rastlina na pestovanie. Oplatí sa ju mať nielen kvôli jej krásnemu kvitnutiu.
Forzýtia: tajomstvá pestovania
Čo môžete urobiť, aby forzýtia krásne rástla? Stačí, ak pre ňu nájdete to správne miesto. Pôda by mala byť kyprá a úrodná, ale nie príliš vlhká. Tiež sa oplatí zabezpečiť, aby bol substrát neutrálny alebo mierne kyslý, pretože v zásaditej pôde rastie horšie. Nezabudnite na vysokú hladinu slnečného svetla, pretože to zaručuje krásne kvitnutie. V polotieni sa forzýtie tiež prejavia svojou krásou tvorbou žltých okvetných lístkov, ale určite nebudú také nádherné. Čo je ešte dôležité, aby ker krásne rástol? Dôležitý je rez, ktorý sa však musí vykonávať veľmi opatrne.
Strihanie forzýtií: podržte záhradnícke nožnice
Strihanie forzýtií je dôležité na udržanie kontroly nad nimi, ale aj na zabezpečenie bohatého kvitnutia. Kedy by sa to malo urobiť? Našťastie sa netreba ponáhľať, ale malo by sa to urobiť hneď po odkvitnutí kvetov, ale tesne predtým, ako sa začnú hojne objavovať listy. Ako prerezávať forzýtie? Najprv odstráňte staré, choré a odumreté výhonky a až potom začnite odstraňovať zvyšné výhonky. Najskôr zrežte tie, ktoré sa ohýbajú smerom nadol, pretože to ovplyvňuje atraktívnosť forzýtie. Až na samom konci odstránite tie, ktoré sa krížia alebo rastú hlboko do kríka, aby zvyšné výhonky mali možnosť rozvíjať sa alebo prístup k svetlu.
Raz za niekoľko rokov vás možno bude lákať omladzovací rez: vtedy sa stonky mierne skrátia, aby sa vytvorila požadovaná koruna, a mladšie stonky majú možnosť sa rozšíriť. Majte na pamäti, že sa neoplatí odstraňovať prebytočné stonky forzýtie, pretože to oslabuje jej kondíciu. Počas rezu by nemala stratiť viac ako 30 percent svojho objemu.
Rozmnožovanie forzýtie
Odrezky forzýtie sa dajú kúpiť v takmer každom záhradníctve, ale niekedy si ich môžete zaobstarať aj sami. Forzýtie môžete rozmnožovať minimálne dvoma spôsobmi. Prvým je vziať jednu dlhú stonku, ohnúť ju smerom k zemi a zakryť ju na 3/4 jej dĺžky. Po niekoľkých mesiacoch sa v mieste kontaktu so zemou objavia korene. Môžete tiež vziať výhonky forzýtie tak, ako ste ich odrezali, a umiestniť ich priamo do kvetináčov naplnených vlhkou zeminou. Takéto odrezky by mali samé zakoreniť a po niekoľkých mesiacoch by mali byť pripravené na umiestnenie do záhrady.
Kvety forzýtie. Nielen na ozdobu
Forzýtiám nemožno uprieť ich pôvab pre ich krásne kvitnutie. Málokto však vie, že sú aj jedlé, takže môžu obohatiť domáce šaláty alebo desiaty a posunúť naše kulinárske pokusy na vyššiu úroveň. Kvety forzýtie sú aj zdravé, pretože sú solídnou dávkou rutínu a vitamínu C, ktoré sú na jar jednoducho neoceniteľné. Kvitnúce forzýtie môžu zdobiť náš domov aj vo váze: stačí odrezať ich kvitnúce vetvičky a umiestniť ich do vody. Samozrejme, môžete zbierať aj stonky s nie úplne vyvinutými púčikmi – umiestnené vo vode zakvitnú približne po 10 dňoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento ker kvitne v zime, keď všetko ostatné spí. Svojím vzhľadom pripomína forzítiu
Nalejte pod tuje hneď teraz. Neutratíte ani cent. Na jar budú kríky husté a zelené ako vždy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.