26.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/RitaE).
Hliníková fólia sa nachádza vo väčšine slovenských domácností. Okrem iného ju používame pri pečení niektorých jedál. Na ktorú stranu sa má jedlo položiť? Ukázalo sa, že na tom nezáleží.
Hliníková fólia je užitočným doplnkom každej domácnosti. Má široké využitie – okrem iného ju používame na skladovanie potravín a balenie. Nezriedka sa používa aj na tepelnú úpravu niektorých potravín. Ako by sme s ňou mali v tejto situácii zaobchádzať?
Ako sa pečie jedlo na hliníkovej fólii? Záleží na strane
Fólia sa výborne hodí na pečenie, napr. zemiakov alebo mäsa. Vnímaví ľudia vedia, že hliníková fólia od väčšiny výrobcov má dve strany – lesklú a matnú. Často nevenujeme pozornosť tomu, na ktorú stranu jedlo položíme. Ako sa však ukázalo, môže to mať veľký význam.
Lesklá strana fólie izoluje, t. j. zadržiava teplo, zatiaľ čo matná strana ho prepúšťa. Aby sa jedlo pieklo rovnomerne a podľa receptu, mali by sme ho položiť lesklou stranou dovnútra. Tým sa zabezpečí, že teplo z rúry sa dostane k jedlu v celom rozsahu. Aj keď rozdiel v teplote nie je vždy dramatický, predsa len je lepšie neriskovať nevydarený kulinársky experiment.
Hliníková fólia – aké ďalšie využitie má v kuchyni?
Hliníková fólia je známa svojou nepriepustnosťou pre svetlo, vzduch a vodu, preto je ideálna na ochranu potravín. Do fólie môžete bez obáv zabaliť sendviče, včerajší obed alebo koláč. Vďaka tomu si vaše pokrmy a občerstvenie dlhšie zachovajú svoju chuť a čerstvosť. Môžete ju použiť aj trochu netradičnejším spôsobom. Ak ju pred praním zmrvíte do guľôčky a vhodíte do práčky, môžete zabrániť elektrizovaniu vášho oblečenia. Fólia je tiež skvelá na odstraňovanie hrdze a pripálenín z pripálených hrncov a panvíc. Možno ju použiť aj na ostrenie nožníc a odstránenie hybridného laku z nechtov.
Na záver vám pripomenieme jedno základné, ale veľmi dôležité pravidlo. Do mikrovlnnej rúry sa nesmie vkladať hliníková fólia. Aktivujú sa v nej totiž chemické zlúčeniny, ktoré dodávajú potravinám špecifickú kovovú chuť a môžu mať negatívny vplyv na náš organizmus. Navyše sa ohrievané výrobky môžu aj vznietiť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vezmite alobal a obaľte ním sviečku. Ďalšiemu problému poviete „pá-pá“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.