26.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VanoVasaio).
Pripravujete chutný, aromatický vývar, ale máte dosť usadenín na povrchu? Zabudnite na to, že by ste ju mali vyprážať lyžicou. Namiesto toho použite jednoduchý trik. Zmiznú v okamihu.
Vývar je nepochybne najobľúbenejšou slovenskou polievkou a neoddeliteľnou súčasťou tradičného nedeľného obeda. Je chutná, sýta a zdravá, zahreje vás a dodá vám silu, ak ste prechladli. Aj keď jej príprava zaberie trochu času, rozhodne stojí za to. Čo robiť, ak sa počas varenia objavia peny?
Aký je najlepší spôsob prípravy vývaru? Recepty sa líšia
Príprava aromatického a neskutočne chutného vývaru môže byť výzvou nielen pre začiatočníkov v umení varenia, ale aj pre skúsených kuchárov. O to viac, že v závislosti od rodiny, tradície alebo regiónu sa recepty môžu výrazne líšiť. Do vývaru sa zvyčajne používa niekoľko druhov mäsa a zeleniny, ako napríklad mrkva, zeler, pór, koreň petržlenu a cibuľa. Niektorí pridávajú aj zemiaky, kapustu, chilli papričky alebo dokonca paradajky. Bez ohľadu na recept je však najčastejšie problematická iná otázka. Čo robiť s usadeninou, ktorá sa objaví počas varenia a spôsobí, že polievka už nie je dokonale číra?
Odkiaľ sa berú usadeniny vo vývare? Nie každý to vie
Aby bol vývar skutočne lahodný, aromatický a s výnimočne hlbokou chuťou, musí byť na ohni dostatočne dlho. To zvyčajne trvá niekoľko hodín. Bohužiaľ, počas tohto procesu sa na povrchu vývaru objavuje škaredá sivá pena, ktorá sa bežne označuje ako usadenina. Nie je to nič iné ako živočíšne bielkoviny odrezané teplotou, čo ovplyvňuje čistotu a estetiku polievky. Preto sa najčastejšie systematicky zbiera pomocou cediacej lyžice. Táto metóda je síce účinná, ale môže byť časovo veľmi náročná, preto je lepšie použiť iné, účinné metódy.
Čo sa dá urobiť, aby sa vo vývare netvorili usadeniny? Dva jednoduché triky
Najjednoduchší spôsob, ako odstrániť sivú penu, ktorá nevyžaduje státie nad hrncom, je pridať do vývaru jeden alebo dva bielky. Keď sa zrazia, okamžite pohltia všetku usadeninu, čím sa celá vec stane triviálnou. Ďalšia metóda si vyžaduje, aby sme pracovali doslova 10 sekúnd. Čo to znamená? Postavte hrniec na sporák tak, aby bola na horáku len jeho polovica a pri varení sa zohrievala len jedna strana polievky. Hoci sa tým celý proces predĺži, všetky usadeniny sa zhromaždia práve tam a oveľa ľahšie sa vylovia. Treba však vedieť, že ak máte veľa času, oplatí sa ich nechať na pokoji. Dlhým (približne 4 – 5 hodín) varením na miernom ohni sa čoskoro postaráte o to, aby klesli na dno a neobťažovali vás, a polievka získa ešte hlbšiu chuť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sa má vývar osoliť? Nesprávny čas ho účinne zbaví chuti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.