27.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/xpixel).
Cigaretový popol na kvety je metóda, ktorá môže vyvolávať obavy. Hoci je populárny už viac ako desať rokov, jeho používanie bez uvedomenia si jeho účinkov môže rýchlo spôsobiť viac škody ako úžitku. Na čo by ste si mali dávať pozor? Kedy je lepšie sa mu vyhnúť?
Odkiaľ pochádza nápad sypať cigaretový popol do kvetov? V dávnych časoch, keď v každom záhradkárskom obchode nebolo k dispozícii hotové hnojivo, ste sa museli rozhodnúť sami. Ukázalo sa, že popol rastlinám prospieva. Týkalo sa to najmä popola vymeteného z variča alebo krbu, ale aj z cigariet a cigár. V minulosti to malo zmysel, ale má to zmysel aj dnes?
Cigaretový popol na kvety. Ktoré rastliny by sa mali hnojiť popolom?
Cigaretový popol, podobne ako popol po spaľovaní organických látok, napríklad dreva v krbe alebo v ohnisku, teoreticky obsahuje živiny, ktoré sú užitočné pre rastliny. Patrí medzi ne draslík, ktorý je zodpovedný za správny prenos vody v rastlinách, ale aj vápnik, horčík, ktorý je potrebný na tvorbu chlorofylu, a fosfor. Popol preto môže poskytnúť veľa potrebných zložiek a zároveň odkysliť substrát.
Popol navyše pomáha bojovať proti mnohým škodcom, najmä proti voškám. V záhrade zasa pomôže odradiť slimáky. Vzhľadom na jeho odkysľujúci účinok by sa nemal používať pre rastliny, ktoré uprednostňujú kyslý substrát. Popol môžete použiť na ruže alebo muškáty, ale aj na brečtan, monsteru. Vyhnite sa mu v prípade papradí a vresov. Na čo by ste si však mali dať pozor?
Sypete do kvetináča popol z cigariet? Dávajte pozor, aby ste im neublížili
Živiny nie sú jediné, ktoré nájdete v cigaretovom popole. Obsahuje predovšetkým veľa ťažkých kovov, ako je kadmium, olovo a nikel, ktoré škodia nielen fajčiarom a ľuďom vdychujúcim dym, ale aj rastlinám. Okrem toho obsahuje veľa vápnika, a preto sa používa na odkyslenie pôdy. Nadbytok vápnika však bráni príjmu živín. Vďaka popolu sa mení pH pôdy na zásadité, čo môže tiež vážne poškodiť rastliny.
Vysoké pH spôsobuje hromadenie solí v pôde. Nadmerné používanie cigaretového popola na kvety preto môže rýchlo viesť k úhynu rastliny. Preto je lepšie aplikovať ho s mierou, napríklad keď spozorujete výskyt škodcov. Stačí pol čajovej lyžičky alebo čajová lyžička, v závislosti od veľkosti kvetináča alebo záhonu, raz za 3 až 4 mesiace. Raz za niekoľko mesiacov môžete rastliny zalievať tabakovou vodou. Popol a tabak však nemiešajte s inými hnojivami a neaplikujte ich hneď po vysadení rastlín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastlina v záhrade. Prírodná bariéra proti slimákom, komárom a kliešťom
Nastriekajte raz a poriadne a sledujte. Vijačka krušpánová sa rozbehne na všetky strany
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.