27.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach).
Praslička je spojencom krásnych vlasov – to vedeli už naše babičky. Táto „čarovná“ bylina slovenských lúk má mnoho prospešných vlastností, ktoré zlepšujú nielen vzhľad našich vlasov, ale aj pokožky a nechtov. Stojí za to vedieť, ako funguje, pretože vrecúško sušenej bylinky si môžete kúpiť v obchode len za pár eur.
Prečo preplácať za návštevy kaderníka, keď sú na dosah ruky iné riešenia? Najmä preto, že praslička roľná sa dá využiť rôznymi spôsobmi – napr. užívaním doplnkov vo forme tabliet, ošetrením vlasov oplachom, šampónom, maskou alebo bylinkovou masťou na báze prasličky atď. (tieto kozmetické prípravky si môžete vyrobiť aj sami). V tomto článku sa však zameriame na zdraviu prospešné vlastnosti čaju z prasličky, ktorý pri pravidelnom pití priaznivo pôsobí na celý náš organizmus.
Prasličku roľnú nie je ťažké nájsť na slovenských lúkach. Táto rastlina z čeľade prasličkovitých rastie v celej Európe – nielen na lúkach, ale aj v horských oblastiach. Možno ju nájsť aj pozdĺž ciest. Niektorí ľudia ju považujú za burinu, ale mýlia sa. Tento nenápadný „krík“ je vďaka bohatstvu organických kyselín, flavonoidov a minerálov skutočným zlatom slovenských lúk. Je to celý rad cenných zložiek, ktoré z neho robia skutočný elixír zdravia. Je tiež bohatá na kremík, ktorý naše telo ľahko vstrebáva. Práve kremík je kľúčovým stavebným prvkom vlasov, nechtov a pokožky.
Praslička a vlasy – prečo je to taká dobrá kombinácia? Praslička by mala byť prvou voľbou pre tých z nás, ktorí trpia vypadávaním vlasov. Ale nielen to – praslička roľná pomôže aj pri lámavých, krehkých a slabých vlasoch. Vyhladzuje, posilňuje a dodáva vlasom lesk vďaka kremíku, ktorý obsahuje a ktorý je nevyhnutný pre syntézu kolagénu a elastínu.
Praslička je spása pre vlasy
Z týchto dvoch zložiek sa totiž vytvára spojivové tkanivo, ktoré posilňuje stav našich vlasov. Kolagén sa „stará“ o pokožku vlasov tým, že udržiava vlasové folikuly v dobrom stave. Vlasy sú potom vo folikuloch dobre fixované a odolnejšie voči vypadávaniu. Elastín zasa zabraňuje lámavosti vlasov tým, že ich robí pružnými a silnými.
Na pleť dobre pôsobí aj praslička, ktorá reguluje vylučovanie kožného mazu. To je dobrá správa pre ženy s mastnými vlasmi. Čo ešte obsahuje praslička? Vitamín C, zinok, horčík, železo a vitamín B5 sú zodpovedné za krásny lesk vlasov, pretože uzatvárajú otvorené šupinky.
Praslička roľná je zlatom slovenských lúk, ale nezabudnite na dve veľmi dôležité pravidlá!
Prejdime teda k nálevu z prasličky roľnej. Stačí zaliať polievkovú lyžicu sušených listov prasličky (sušené listy prasličky dostanete v lekárni, v obchode s bylinkami, ľahko si ich môžete objednať aj cez internet) horúcou vodou a variť – najlepšie prikryté, asi 10 minút. Môžete piť jednu šálku denne, prípadne aj viac. Prípadne stačí zájsť do najbližšieho supermarketu – sušený čaj z prasličky tam kúpite za pár eur.
Ale pozor – skôr ako sa pustíte do liečby prasličkou, musíte mať na pamäti dve veci. Po prvé, musíte vylúčiť akúkoľvek alergiu na prasličku roľnú konzultáciou s lekárom. Po druhé – každých niekoľko týždňov musíte urobiť „detox“ od pitia prasličky. Pri príliš dlhom užívaní môže spôsobiť v tele nedostatok vitamínu B1, pretože obsahuje antivitamín, ktorý môže viesť k nedostatku tiamínu. Počas pitia prasličky sa odporúča jednoducho doplniť vitamín B1 a zabezpečiť jeho prítomnosť v našej strave (napr. konzumáciou orechov a obilných zŕn).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zaujímavé produkty na regeneráciu vlasov. Určite ich máte v kuchyni
Vlasy na jar budú oživené v priebehu niekoľkých okamihov. Tieto jednoduché triky im dodajú lesk
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.