28.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Victoria Kurylo).
Nadšenci záhradkárčenia čoraz viac oceňujú výnimočný pôvab iskerníka ázijského, rastliny, ktorá zaujme svojím jedinečným vzhľadom, jednoduchým pestovaním a tiež všestranným využitím. Ako pestovať iskerník v záhrade alebo na balkóne?
Iskerník ázijský. Krásna rastlina s pôsobivými kvetmi
Iskerník ázijský je vytrvalá hľuznatá rastlina patriaca do čeľade iskerníkovitých. Vo voľnej prírode rastie v oblastiach Malej Ázie a tiež v severnej Afrike. Rastlina zvyčajne dorastá do výšky 20 – 30 cm. Vytvára pôsobivé, plné kvety, ktoré majú rôzne farby, napríklad ružovú, červenú, žltú alebo bielu. Sú veľmi nápadné, vzhľadom pripomínajú ruže a môžu dosahovať priemer až 8 cm.
Iskerník ázijský rastie najlepšie v miernom podnebí a môže sa pestovať v zemi aj v kvetináčoch. Z tohto dôvodu bude krásne zdobiť našu záhradu, ako aj náš balkón alebo terasu.
Na trhu sú k dispozícii rôzne odrody iskerníka ázijského, ktoré sa líšia najmä farbou kvetov. Najobľúbenejšie odrody sú „Aazur Red“ s červenými kvetmi, „Elegance Orange“ s oranžovými kvetmi alebo „Elegance White“ s bielymi kvetmi podobnými kaméliám.
Pestovanie iskerníka v záhrade a na balkóne. Čoskoro ho môžete zasadiť do kvetináča
Pestovanie iskerníkov v záhrade alebo na balkóne je pomerne jednoduché a nevyžaduje si žiadne špeciálne znalosti ani zručnosti. V prvom rade musíme pre túto rastlinu vybrať správne miesto. Iskerníky ázijské najlepšie rastú na dobre slnečnom mieste. Majú radi úrodnú a priepustnú pôdu s miernou vlhkosťou.
Ak sa rozhodnete pestovať ich na balkóne, odporúčame vysadiť ich do kvetináčov už koncom februára alebo začiatkom marca. Pred výsadbou do zeme však nezabudnite substrát prihnojiť organickým hnojivom.
Iskerníky ázijské – starostlivosť
Aby rastlina krásne kvitla a správne sa vyvíjala, je nevyhnutná správna starostlivosť. Keďže iskerníky majú rady vlhký substrát, nezabudnite ich pravidelne zalievať. Vyhnite sa však nadmernému premočeniu pôdy, ktoré môže viesť k vzniku hubových ochorení.
Okrem toho je dobré rastlinu hnojiť napríklad biohumusom, ktorý sa používa s mierou, nie častejšie ako raz za dva týždne.
Iskerníky nie sú mrazuvzdorné, takže aby prežili mrazy, musia sa prezimovať v chladnej miestnosti. Rastliny ponechané v zemi budú jednoročné a neprežijú zimu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastlina v záhrade. Prírodná bariéra proti slimákom, komárom a kliešťom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.