1.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Featureflash Photo Agency).
Škandál okolo aféry medzi bývalým americkým prezidentom Billom Clintonom a vtedy 22-ročnou stážistkou v Bielom dome Monicou Lewinskou bol médiami rozmazávaný ako „škandalózna aféra“. V skutočnosti by však bolo vhodné pozrieť sa na ňu bližšie, pretože tento slogan v skutočnosti odsúva na vedľajšiu koľaj skutočné posolstvo celej aféry. A to je rovnako o zložitých mocenských vzťahoch ako o patriarcháte a mizogýnii.
A je to vlastne systémová mizogýnia, pretože to bola Monica Lewinsky, ktorá prežila obrovskú traumu pred celým svetom a dlhé roky ju nebolo počuť. Prezident Bill Clinton za to netrpel. Pravdaže, istý čas bolo pravdepodobné, že príde o svoj úrad prostredníctvom obžaloby, ktorú vzniesla Snemovňa reprezentantov v roku 1999. Senát ho však oslobodil. Bill Clinton v tichosti dokončil svoje druhé funkčné obdobie v roku 2001. Dokonca aj jeho manželka Hillary Clinton mu odpustila jeho neveru.
Na druhej strane, Monica Lewinsky sa dostala do povedomia verejnosti a všetky nenávistné prejavy sa sústredili na ňu. V súvislosti s aférou Billa Clintona a Monicy Lewinsky, ktorou v druhej polovici 90. rokov žil celý svet, nemožno ignorovať otázku mocenských vzťahov a skutočnosť, že Bill Clinton – ako najmocnejší muž sveta v tom čase – bol vopred v privilegovanom postavení.
Monica Lewinsky sa zasa musela vyrovnať s nenávisťou a odsúdením celého sveta. Zatiaľ čo Clintonov imidž zostal prakticky nepoškodený, vtedy dvadsaťdvaročná osamelá dievčina sa ocitla v tragickej situácii, ktorá jej zabránila v ďalšom rozvoji kariéry.
Monica Lewinsky: „Využime svoj hlas“
Preto je také dôležité, že jej hlas a príbeh zaznel, hoci až po mnohých rokoch. Nedávno sa 50-ročná Monica Lewinsky zúčastnila na kampani módnej matky Reformation, ktorá spolupracovala s Vote.org. Cieľom kampane je povzbudiť čo najviac Američanov, aby sa zúčastnili na voľbách. Už samotný fakt, že Monica Lewinsky vystupuje ako jej ambasádorka, má veľký význam. Je to akt podpory voči ostatným ženám a inšpirácia, aby, ako sama hovorí, „využili svoj hlas“.
„Myšlienka je jednoduchá: použime svoj hlas, aby nás bolo počuť. Je to mocná zbraň demokracie“
– komentovala Lewinsky, ktorú citoval portál Elle.com.
Monica Lewinsky pred niekoľkými rokmi v jednom rozhovore hovorila o traumatizujúcej udalosti, ktorá poznačila celý jej život v 90. rokoch. Priznala, že sa stala „najponíženejšou ženou na svete“.
„V 22 rokoch som sa zamilovala do svojho nadriadeného. V 24 rokoch som sa dozvedela, aké zničujúce dôsledky to má. Kultúra ponižovania stále pretrváva, a preto potrebujeme kultúrnu revolúciu. Potrebujeme návrat k dávno zaužívaným hodnotám, ako sú súcit, milosrdenstvo a empatia.“
– pripomenula Monica. Poznamenala, že dnes sa takéto šikanovanie nazýva „kyberšikana“.
„Stigmatizácia ľudí na internete je jednoduchšia, nezastaviteľná a neustále dostupná. Stigmatizácia na verejnosti sa stala „krvavou disciplínou“ a musí sa zastaviť.“
– povedala v roku 2015.
Pripomeňme si, že v polovici 90. rokov dostala vtedy 22-ročná Američanka miesto stážistky v Bielom dome. Mladá žena sa zaľúbila do svojho nadriadeného – Billa Clintona, prezidenta USA – ktorý s ňou nadviazal milostný pomer. Svojmu priateľovi sa telefonicky zverila so svojou láskou k šéfovi a ich spoločne stráveným chvíľam. Aféra vyšla najavo v roku 1998, keď sa vyšetrovatelia dostali k viac ako 20 hodinám nahrávok jej rozhovorov. Bill Clinton všetko okamžite poprel. Vo svojom prejave to zopakoval: „Chcem povedať americkému ľudu jednu vec. (…) Zopakujem to: nemal som sexuálny vzťah s touto ženou, slečnou Lewinsky.“
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sa Lewinsky začala pozerať na vzťah s Clintonom ako na zneužitie?
Mená v Epsteinovej žalobe. V okruhu známych: bývalý prezident USA, herci a vedci
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.