1.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/watermelonboard).
Hoci ho vnímame ako exotické ovocie, melón je druh uhorky. Patrí do čeľade tekvicovité (cucurbitaceae), podobne ako uhorka, cuketa alebo tekvica. Začína vám to znieť povedome? Niektorí ľudia sa dokonca rozhodli pestovať ho vo svojich domácich záhradách. Dôvodom je nielen sladká chuť, ale predovšetkým jeho vlastnosti. Ukazuje sa, že je nízkokalorickou náhradou sladkostí, ktorá mimochodom čistí telo od toxínov a pomáha znižovať krvný tlak.
Melón nie je novinka
Hoci nie každý ho zaraďuje do svojho každodenného jedálnička, história melóna je naozaj dlhá a sotva ho možno považovať za výživovú novinku. Prvé plodiny sa pestovali v severnej Afrike už v staroveku. Na Slovensko sa dostal v 19. storočí, priviezli ho sem Rusi. V dužine melóna nájdeme sacharidy, železo, kyselinu listovú. Melón je zdrojom draslíka, betakaroténu a vitamínu A.
Dnes si môžeme vybrať z mnohých odrôd, ktoré sa líšia farbou alebo chuťou. Sladký príbuzný starej dobrej uhorky je užitočný nielen na spestrenie dezertov. Pozrite sa na vlastnosti melóna a rýchlo preň nájdete miesto na svojom tanieri.
S čím pomáha melón? Chudnutie pôjde hladšie
Vďaka svojej sladkej chuti je ideálnou náhradou sladkostí, keď vás prepadne nekontrolovateľná chuť na sušienky alebo tyčinky. Presný počet kalórií závisí od odrody, ale rozdiely nie sú veľké. Koľko kalórií má melón? Predpokladá sa, že 100 gramová porcia má 20 – 30 kcal. Z veľkej časti je tvorený vodou a navyše obsahuje citrulín. Pod týmto názvom sa skrýva aminokyselina, ktorá sa podieľa na tvorbe rastového hormónu, ktorý urýchľuje chudnutie.
Bohaté zloženie melóna pomáha odstraňovať z tela prebytočnú vodu a toxíny. Rozdiel uvidíte nielen pri vážení, ale aj voľným okom na pokožke, pretože podporuje zbavovanie sa celulitídy.
Melón – glykemický index
Uspokojí chuť na nezdravé občerstvenie. Pozor si musia dávať len diabetici. Glykemický index melóna sa pohybuje od 60 do 75, čo znamená, že diabetici by ho mali jesť príležitostne v malých dávkach.
Surovina, ktorá pomáha chrániť pred aterosklerózou
V zložení melóna by sa nemal prehliadať betakarotén. Najmä odrody s oranžovou dužinou (napr. cantaloupe) sú jeho pokladnicou. Táto zlúčenina patrí do skupiny karotenoidov a ako antioxidant chráni pred vznikom aterosklerózy a niektorých druhov rakoviny.
Ďalšou výhodou betakaroténu je jeho priaznivý vplyv na zrak, ako aj na stav pokožky, ktorá získava pružnosť a žiarivý vzhľad. Plánujete dovolenku v slnečnom kúte? Konzumácia melóna vám pomôže k opáleniu.
Sladký zdroj draslíka
Dôležitou zložkou melónovej dužiny je draslík. Najdôležitejšou úlohou tohto prvku v ľudskom tele je jeho pozitívny vplyv na činnosť srdca a reguláciu krvného tlaku.
Od draslíka závisí aj správne fungovanie vodno-elektrolytovej a acidobázickej rovnováhy. Je zodpovedný za správne vedenie nervových impulzov a funkciu svalov. Môže dôjsť k nedostatku tohto prvku:
- znížený pocit pohody
- problémy so sústredením a pamäťou
- poruchy srdcového rytmu
- svalové kŕče
Prvým príznakom môže byť aj taký prozaický príznak, ako sú zášklby očných viečok, ktoré sa často takmer automaticky identifikujú len pri nedostatku horčíka. Vzhľadom na to, že draslík sa z tela vyplavuje potením a vylučovaním moču, treba dbať na to, aby v jedle nechýbali potraviny bohaté na túto zložku. Melón sa v tomto smere ukazuje ako dôležitý spojenec.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Obmedzujete kalórie? Melón je pre vás to pravé! Aké sú vlastnosti tohto chutného ovocia?
Ovocie, ktoré najlepšie hydratuje telo. Oplatí sa ho jesť v horúcom počasí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.