02.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Steve Heap).
Rastlinné steaky a šunky už nebudú. Francúzsko zaviedlo zákaz pomenúvať rastlinné produkty výrazmi vyhradenými pre produkty živočíšneho pôvodu. Nový zákon je výsledkom tlaku chovateľov dobytka. Za porušenie zákazu hrozia vysoké tresty. Môžu dosiahnuť až 7 500 eur.
Podľa agentúry Reuters ide už o druhý pokus francúzskej vlády regulovať túto otázku. Agentúra tvrdí, že novovydaný výnos má „upokojiť chovateľov dobytka, ktorí boli v centre nedávnych protestov farmárov“. Vláda preto zakázala pomenúvať rastlinné produkty mäsovými pojmami. Webová stránka magazínu Time uvádza, že sa to týka 21 výrazov vrátane: steaku, šunky a filé. Takéto názvy sa už nebudú môcť uvádzať na obaloch rastlinných produktov. Vyhláška vstúpi do platnosti o tri mesiace.
Za porušenie zákazu hrozia prísne sankcie. Fyzická osoba, ktorá poruší obmedzenia, bude musieť zaplatiť 1 500 eur. Vyššie sumy sa poskytujú spoločnostiam, ktoré porušujú zákon. Hrozí im pokuta 7 500 eur. Výrobcovia budú mať rok na to, aby sa zbavili zásob výrobkov, ktoré ešte obsahujú názvy mäsa zo svojich skladov.
Zákaz používania názvov mäsa pre rastlinné produkty. Začne sa spor?
Agentúra Reuters uvádza, že francúzski producenti mäsa nové nariadenia privítali. Prezident asociácie Interbev, ktorá združuje zástupcov mäsového sektora vo Francúzsku, uviedol, že je potrebné jasne rozlišovať medzi spracovanými rastlinnými produktmi a tradičnými mäsovými výrobkami.
Francúzska spoločnosť La Vie, ktorá vyrába rastlinné produkty, ktoré pripomínajú bravčové mäso, s tým nesúhlasí. Vo vyhlásení uviedla, že súčasné názvoslovie spotrebiteľov vôbec nezavádza a nové nariadenia poškodia domácu produkciu a zvýhodnia dovoz. Predpisy sa vzťahujú iba na výrobky vyrobené vo Francúzsku a nevzťahujú sa na výrobky dovážané z iných krajín Európskej únie.
Nielen vo Francúzsku a nielen mäso. Zakázané je aj mlieko, jogurt a maslo
Time však pripomína, že Francúzsko nie je prvou krajinou, ktorá o takomto zákaze rozhodla a pod drobnohľadom neboli len názvy mäsa. Webová stránka uvádza, že v celej Európskej únii v súčasnosti platí zákaz používať na obaloch rastlinných produktov názvy ako „mlieko“, „jogurt“ alebo „maslo“.
V roku 2020 však EÚ zamietla návrh na zákaz názvov mäsa. Tvrdilo sa, že by to spotrebiteľov odradilo od skúšania produktov na rastlinnej báze, čo by mohlo mať negatívny vplyv na klimatické ciele komunity.
Ako je to v iných krajinách? V USA neexistuje zákaz, ktorý by sa týkal celej krajiny, no jednotlivé štáty si zaviedli vlastné regulácie. Napríklad Missouri zakazuje používanie názvov mäsa na obaloch produktov rastlinného pôvodu. Obmedzenia platia napríklad aj v Oklahome a Kansase. V Texase musia etikety rastlinných produktov obsahovať výrazy „bezmäsité“ alebo „rastlinné“.
Vo Veľkej Británii platí zákaz používania výrazu mlieko pre rastlinné produkty. Uvažuje sa však o ďalšom kroku a zákaze používania mien, ktoré znejú podobne, napr. cheeze namiesto cheese. (anglicky: syr)
Talianske orgány tiež plánovali zaviesť obmedzenia týkajúce sa označovania rastlinných mäsových výrobkov. Návrh zákona dokonca prijala aj dolná komora parlamentu, ale vyvolal také rozhorčenie, že vec nakoniec odložili.
V Kanade môžu byť rastlinné produkty označené výrazmi „meat alternative“ alebo „plant-based meat“, no etiketa musí obsahovať aj slová „bez mäsa“ alebo „bez hydiny“.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo sa deje s naším telom, keď nechodíme von? Možno budete prekvapení
Ako často máte pohlavný styk, aby ste sa cítili zdravo? Učebnica spred 2000 rokov vymenúva špecifiká
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.