4.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nblx).
Prvosienky sú kvety, ktoré sotva treba osobitne predstavovať. Starostlivosť o tieto očarujúce kvety je jednoduchá. Kedy by ste mali vysadiť prvosienky do záhrady? Tu je kľúčový dátum.
Prvosienka je jedným z kvetov, ktoré sa považujú za symbol jari. Skrýva v sebe aj zaujímavý význam. Málokto si možno uvedomuje, že darovaním prvosienky ako darčeka vysielame posolstvo: „Nebuď plachý“. Žltooké kvety sú u nás pomerne obľúbené – veď sú pôvabnou ozdobou záhrady alebo balkóna. Malá rastlina nespôsobuje príliš veľa problémov so starostlivosťou a je vlastne ideálna na vítanie jari.
Prvosienky: vzhľad
Prirodzene sa vyskytuje v miernom pásme Európy a Ázie. Mnohé jej odrody kvitnú v marci. Patrí medzi ne prvosienka bezbyľová, prvosienka jarná, prvosienka vyššia, prvosienka holá a prvosienka pýrovitá. O niečo neskôr kvitnú okrem iných aj prvosienka florindae, prvosienka poschodová a prvosienka múčna.
Prvosienka je malá rastlina, ktorá sa vyznačuje malými kvetmi so žltým stredom. Môžu mať rôzne farby, najčastejšie ružovú, fialovú, bielu, modrú alebo červenú. Obľúbené sú aj dvojfarebné primuly. Hoci ich pestovanie nie je zložité, starostlivosť závisí od konkrétnej odrody.
POZRITE TIEŽ: Hortenzie – aký je rozdiel medzi záhradnou a metlinatou?
Kedy vysádzať primuly do záhrady?
S výsadbou primuliek je najlepšie začať skoro na jar, keď je pôda dostatočne „rozmrznutá“. Predtým by však mala byť riadne pripravená. Na mieste výsadby primulí by sa mali odstrániť kamene a burina a pôda by sa mala prekopať, aby sa zlepšila jej štruktúra. Potom by sa mal pridať kompost alebo hnoj, aby sa pôda pohnojila a dodala rastlinám potrebné živiny. Ďalším krokom je vyrovnanie pôdy a dôkladné zalievanie substrátu. Všetky tieto opatrenia budú mať vplyv na rast a kvitnutie farebných kvetov.
Kedy je primula pripravená na výsadbu? Takýmto signálom sú púčiky kvetov a zdravé korene. Primuly musíte vysadiť v správnych vzdialenostiach od seba, 20 až 30 cm. Prvosienky uprednostňujú čiastočne zatienené polohy a preto ich nevystavujte plnému slnku. Primuly bezbyľové a primuly jarné uprednostňujú slnečné stanovište. Prvosienky florindae alebo japonské nájdu svoj domov v blízkosti jazierka. Po vysadení kvetov ich treba pravidelne zalievať, najmä keď je pomerne sucho.
Aby primuly v záhrade vyzerali čo najdlhšie úžasne, musíte ich pravidelne hnojiť prípravkami bohatými na draslík a dusík. Uprednostňujú úrodnú, priepustnú pôdu s mierne kyslým pH. Preto je správna príprava pôdy pred výsadbou taká dôležitá. Rastliny nemajú rady príliš vlhký substrát, preto by sa mali polievať pravidelne, ale nie výdatne. Starostlivosť o primuly zahŕňa aj odstraňovanie suchých listov a kvetov, ktoré už odkvitli.
Primuly sa často považujú za jednoročné rastliny, ale oplatí sa ich skúsiť prezimovať. Niektoré odrody sú zvyčajne dosť odolné voči mrazu, takže ich možno v zime vhodne chrániť.
POZRITE TIEŽ: Umiestnite staré CD do svojej záhrady
Prvosienky v kvetináči: ako sa o ne starať
Domové primuly vyžadujú podobný substrát ako v záhrade. V miestnosti, kde je teplota o niečo nižšia, kvitnú dlhšie. Preto ich neumiestňujte na silne oslnený parapet. Substrát by mal byť stále vlhký – ale vyhnite sa nadmernému zalievaniu. Najlepšie je to robiť pravidelne, dvakrát týždenne. Voda by sa mala naliať do taniera.
Primuly v záhrade aj v kvetináči by sa mali hnojiť každé dva týždne. Tie v dome by sa mali hnojiť hnojivom na črepníkové rastliny, zatiaľ čo tie v záhrade by sa mali hnojiť hnojivom na kvitnúce rastliny (v tomto prípade môže byť ošetrenie o niečo menej časté).
Primuly často ochorejú na sivú pleseň. Aby ste tomu zabránili, z času na čas použite prípravok proti plesniam a rastlinu ním postriekajte. Musíte ju chrániť aj proti voškám alebo roztočom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastlina v záhrade. Prírodná bariéra proti slimákom, komárom a kliešťom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.