6.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/New Africa).
Hoci si ešte chvíľu počkáme, kým vymeníme zateplené topánky za ľahké sandále, je dôležité pozrieť sa na stav našich nôh už teraz. V zime bývajú zanedbávané, pričom odreniny, hrubá a popraskaná koža na pätách môžu viesť k veľkému nepohodliu a bolesti. Zistite, ako sa starať o svoje nohy po zime, aby boli hladké ako zamat.
Nohy to nemajú ľahké
Zatiaľ čo tvári alebo vlasom venujeme veľkú pozornosť, starostlivosť o nohy často zostáva na chvoste našich rituálov starostlivosti o pleť. A to celkom neprávom, pretože na nich spočíva váha celého tela. Je vám nepríjemné ukazovať ich svetu počas letnej sezóny? Začnite s regeneráciou v dostatočnom predstihu. K zlému stavu vašich nôh po zime môžu prispieť rôzne faktory.
- Pevná zimná obuv neprispieva k dobrému odvetrávaniu chodidiel. Ak sú zle padnúce a tesné, rýchlo si všimnete zhoršenie stavu vašej pokožky. Otlaky a zhrubnutá koža na pätách sú začiatkom problémov – ich riešenie si vyžaduje čas. Vyhnite sa aj obuvi s tenkou podrážkou, ktorá neposkytuje správnu oporu a odpruženie pri chôdzi.
- Dehydratácia sa prejavuje na nohách. V zime pociťujeme smäd v menšej miere ako počas letných horúčav. Z tohto dôvodu môže ľahko dôjsť k zhoršeniu stavu pokožky – aj na chodidlách.
- Nedostatok živín v zime sa môže prejaviť nielen sivou pleťou. Ďalším príznakom je drsná a suchá pokožka nôh so sklonom k praskaniu a poškodeniu. Dbajte na to, aby ste telu dodávali najmä vitamíny A a E. Môžete užívať doplnky stravy, ale vyvážená strava je nevyhnutná. Do svojho jedálnička zaraďte vajcia, morské ryby, mrkvu, červenú papriku a brokolicu.
Domáce prostriedky na suché päty. Pravidelnosť predovšetkým
Dlhé týždne alebo dokonca mesiace zanedbávania sa nedajú nahradiť jediným ošetrením. Ak chcete svoje nohy na jar zregenerovať, musíte zabezpečiť pravidelnú starostlivosť o nohy. Našťastie domáce prostriedky na tvrdé päty nie sú ani drahé, ani zložité. Dokonca sa premenia na kúpele pre nohy v pohodlí vašej vlastnej kúpeľne.
Hydratácia a peeling bez návštevy drogérie
O suchú a tvrdú pokožku sa starajte kráľovsky. Do čoho namočiť nohy? Vezmite si príklad z legendárnych mliečnych kúpeľov Kleopatry. Nalejte pol litra ohriateho mlieka do malej misky a namočte si do neho nohy na štvrť hodiny. Potom si urobte domáci peeling tak, že do pokožky votriete sódu bikarbónu. Tá jemne vydrhne odumretú kožu. Nakoniec si nohy opláchnite vodou a osušte. Rýchlo pocítite vyhladzujúci účinok.
Osviežujúce vlastnosti bobkových listov
Pod týmto názvom sa skrýva známe korenie, ktoré sa v našich kuchyniach používa každý deň. Kúpeľ nôh v náleve z bobkových listov nám zatiaľ ukáže jeho ďalšie využitie. Príprava nálevu prinesie želané uvoľnenie a úľavu. Okrem toho sa pokožka osvieži a znížia sa prípadné opuchy. Medzi vlastnosti bobkového listu patria aj protizápalové a protiplesňové vlastnosti.
- Prevarte vodu a do hrnca pridajte čerstvé alebo sušené bobkové listy. Na 1 liter tekutiny ich budete potrebovať približne 15.
- Horúcu zmes odstavte, aby vychladla.
- Preceďte a nálev nalejte do lavóra. Namočte si nohy na 20 minút. Okrem toho si môžete nohy jemne masírovať.
Domáca maska na zmäkčenie nôh
Sú vaše päty drsné a pripomínajú tvrdú škrupinu? Budete potrebovať výživnú masku na nohy. Môžete si pripraviť domáci prípravok zo základných potravín. Zmiešajte približne 120 g ovsených vločiek s takým množstvom jogurtu, aby vznikla hustá pasta. Dvakrát až trikrát týždenne si ju naneste na nohy na 20 minút. Maska zjemní a hydratuje pokožku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Popraskané päty sú minulosťou. Domáce SPA len za 1 euro
Tieto 2 zložky sú najlepšou masťou na popraskané päty. Odstráni aj hrubé „brnenie“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.