6.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Regina Burganova).
Je chutný, krásne vonia a je tiež vitamínovou bombou pre naše telo. Nálev z petržlenu a ďalších dvoch ingrediencií, takzvaného „zeleného zlata“, má blahodarný účinok na činnosť našich čriev. Jeho zdraviu prospešné a čistiace vlastnosti sú známe už roky. Stojí za to si to pripomenúť, pretože petržlen je v našom jedálničku pomerne často prehliadaný. A pritom by to malo byť práve naopak!
Najčastejšie končí na stole ako ozdoba jedál, smutne plávajúca v nedeľnom vývare alebo ako malý dekoratívny prvok šalátu. Petržlen by sa mal na našich jedálnych lístkoch objavovať oveľa častejšie a my už teraz vysvetľujeme prečo. Na začiatok nemusíme chrúmať surové listy – zelený nálev z petržlenu, citróna a medu je oveľa lepší a má očistný účinok na náš organizmus.
Pravidelné pitie nálevu z uvedených zložiek pomôže zbaviť telo toxínov a „vyplaviť“ črevné usadeniny, t. j. nestrávené zvyšky potravy, ktoré sa zdržiavajú v črevách. Črevné usadeniny vznikajú, keď sa nestravujeme zdravo a nezabezpečíme si vyváženú stravu a každodennú fyzickú aktivitu. Fyzickými príznakmi sú najmä bolesti brucha a zápcha, ale nielen tie. Narušená funkcia čriev môže výrazne zhoršiť našu náladu. Ako je totiž známe, črevá sa často označujú za „druhý mozog“, pretože ich činnosť má veľký vplyv na našu náladu a celkovú kvalitu života.
„Zelené zlato“ vyčistí črevá od usadenín
Preto sa „zelené zlato“, ktoré sa pije dvakrát denne, môže ukázať ako skutočný liek. Samozrejme, treba mať na pamäti, že v prípade zhoršujúcich sa zdravotných problémov by sa človek nemal podporovať len bylinkovými nálevmi, ale mal by okamžite zájsť na lekársku konzultáciu.
Ako funguje petržlenový nálev? Chlorofyl obsiahnutý v petržlenovej vňati – organická chemická zlúčenina prítomná v rastlinách, ktorá im dodáva charakteristickú zelenú farbu – pomáha telu detoxikovať. Zároveň pomáha zbaviť telo prebytočnej vody. Pri dlhodobom užívaní – samozrejme, v kombinácii so správnou stravou a pohybom – môže byť prirodzeným „posilňovačom“ tráviaceho procesu a redukcie hmotnosti.
Niekoľko slov o vitamínoch a mineráloch. Po prvé, koreň petržlenu aj listy petržlenu sú skutočne bohaté na vitamíny a minerály. Koreň petržlenu je zdrojom antioxidantov – antioxidantov, ktoré bojujú proti pôsobeniu voľných radikálov zodpovedných za proces starnutia. Ale aj éterických olejov, železa, draslíka a horčíka. Petržlenová vňať zasa dodá nášmu telu vitamíny: C, K, A, E, PP a kyselinu listovú, ako aj fosfor, meď a zinok.
Petržlenový nálev. Pite ho dvakrát denne a účinky vás prekvapia
Zlepšenie trávenia však nie je jediným prínosom tekutého petržlenového „zlata“. Pri pravidelnom užívaní má petržlenový nálev aj močopudný účinok a urýchľuje vylučovanie kyseliny močovej, čo má zase priaznivý vplyv na funkciu obličiek. Okrem toho môže pomôcť aj stavu našich kĺbov. A nakoniec čerešnička na torte: je to prírodná „zbraň“ proti slabým nechtom, vlasom a celulitíde.
Ako pripraviť domáci petržlenový nálev? Potrebujete len dve polievkové lyžice čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy, dve polievkové lyžice medu, 250 ml neperlivej vody (môže byť aj prevarená voda z vodovodu) a to najdôležitejšie: dve polievkové lyžice nadrobno nasekanej petržlenovej vňate. Všetko spolu vložte do mixéra a mixujte, kým nezískate hladkú tekutú konzistenciu. Pite 2-krát denne po dobu najmenej 2 týždňov. Na posilnenie chuti a ďalších vlastností môžeme náš nápoj obohatiť aj o čajovú lyžičku mletej škorice a zázvoru.
Upozornenie: Petržlenový nálev má na organizmus diuretický účinok, preto je nevyhnutné zabezpečiť počas „liečby“ dostatočný prísun tekutín. Okrem toho by petržlenový nálev nemali konzumovať tehotné alebo dojčiace ženy, ani ľudia s alergickými reakciami na túto zeleninu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Znižuje hladinu cholesterolu, podporuje trávenie. Lacné korenie s početnými zdravotnými účinkami
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.