8.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik/zinkevych).
Syndróm mŕtveho zadku postihuje čoraz viac žien. Jazda do práce – sedíme, práca – sedíme, návrat z práce – sedíme, a potom strávime večer sedením pred televízorom. Z tohto dôvodu nie sú naše svaly stimulované k práci, čo vedie k vážnym následkom. Sploštený a neforemný zadok nie je nič v porovnaní s nepríjemnými pocitmi, ktoré nám to môže spôsobiť.
Syndróm mŕtveho zadku je inak známy ako gluteálna amnézia. Tento termín vyvinul odborník na mechaniku chrbta Dr. Stuart McGill, ktorý vysvetľuje, že naše gluteálne svaly doslova zabúdajú, ako majú pracovať. To všetko preto, že čoraz viac ľudí ich vlastne prestáva používať úplne. A dôsledky sú oveľa horšie ako sploštené a nie veľmi tvarované zadočky.
Fyzioterapeut sa prezentoval s nepríjemnou diagnózou. „Informovanosť pacientov je stále príliš nízka“
Syndróm mŕtveho zadku postihuje čoraz viac žien. V mnohých zamestnaniach je potrebné sedieť pred počítačom celé hodiny. Aj do práce sa väčšinou dopravujeme autobusom alebo autom – v sede. Po práci sa vraciame rovnakým spôsobom. Doma, áno, robíme domáce práce, ako je nakupovanie alebo upratovanie. Ale na konci dňa aj tak často skončíme na pohovke alebo v kresle. Sedavý spôsob života znamená, že naše sedacie svaly prestávajú správne pracovať alebo sa zapájajú čoraz menej.
Syndróm mŕtveho zadku – príznaky, ktoré nemožno ignorovať
Syndróm mŕtveho zadku sa samozrejme prejavuje neatraktívnym vzhľadom nášho zadku, ktorý sa vytvaruje a sploští. Dôsledky nezapájania tejto časti tela sú však oveľa horšie ako samotný vzhľad. Svaly okrem iného slúžia na udržiavanie správneho držania celého tela. Keď gluteálne svaly nepracujú správne, zaťažujú sa ostatné svaly a kĺby. Naša panva sa môže znížiť, bolí nás bedrová chrbtica, kolená a členky, sme náchylnejší na bolestivé zápaly svalov v lýtkach a Achillových šľachách a zhoršuje sa pohyblivosť bedier.
Syndróm mŕtvych zadkov – čo robiť?
„Správna aktivácia gluteálnych svalov a svalov panvy a bokov je dôležitá nielen pre športovcov, ale prakticky pre každého človeka, a najmä pre chiropraktických pacientov. Správne fungovanie týchto partií posilňuje celé telo a okrem toho pomáha predchádzať zraneniam kolien, bokov, panvy a spodnej časti chrbta.“
– podľa štúdie, ktorú uskutočnili chiropraktici Dr. Chris Feil a Dr. William E. Morgan.
Ak ste u seba spozorovali vyššie uvedené príznaky, je dobré vyhľadať pomoc odborníka. Fyzioterapeut zistí, či je príčinou našich problémov syndróm mŕtveho zadku, alebo problém spočíva inde. Taktiež vyberie správne cvičenia, ktoré budú vyhovovať našim potrebám a schopnostiam. Ako hovorí obľúbené príslovie odborníkov na pohyb: pohyb je pleťová voda. Práve pohyb a správne zvolené a vykonávané cviky nám umožnia zlepšiť kondíciu a zdatnosť nášho tela. Pomôžu nám tiež vyhnúť sa zraneniam.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vediete sedavý spôsob života? Toľko minút pohybu každý deň zachraňuje životy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.