10.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/mnimage).
Pažítka je skvelým doplnkom sendvičov, šalátov a zapekaných jedál. Oplatí sa ju mať vždy po ruke a mať možnosť kedykoľvek ňou ozdobiť pokrm. Namiesto kupovania zeleniny v obchode si ju môžete vypestovať sami. Ako si doma vypestujete cibuľu na pažítku?
Pažítka sa pestuje už od staroveku, ale vo väčšom rozsahu sa začala pestovať v 16. storočí. Spočiatku sa používala ako liečivá rastlina, ale časom si ju ľudia obľúbili pre jej chuť a začali ju používať pri varení. Tak je to aj dnes: pridávame ju do tvarohu, vajec s majonézou, zeleninových šalátov a sendvičov. Aby ste si ju mohli vychutnávať počas celého roka, nemusíte pravidelne navštevovať obchod.
Ako si doma zasadiť cibuľu na pažítku? Tento kvetináč bude najlepší
Pažítka je bohatým zdrojom minerálov a vitamínov B, A, C a K. Niet divu, že snívame o tom, že k nej budeme mať prístup po celý rok. Jej pestovanie doma nie je vôbec zložité. Všetko, čo potrebujete, je cibuľa. Môžete ju pestovať po celý rok.
Dobre tu poslúži univerzálny záhradnícky substrát, ako aj špeciálna zemina pre zeleninu s rašelinou alebo kompostom. Dôležité je, aby to bol humus. Vyberte si podlhovastý kvetináč, do ktorého môžete zasadiť niekoľko cibúľ vedľa seba. Získate tak väčšie množstvo cibule. Má to aj ďalšiu výhodu: takýto kvetináč môžete ľahko umiestniť na parapet. Prvú úrodu by ste mali zbierať 3 týždne po vysadení cibule.
Ako zasadiť cibuľu do kvetináča? Držte sa pravidla 6 cm
Cibuľa, ktorú vložíte do kvetináča, by mala byť zdravá, pevná a bez škvŕn. Najlepšou voľbou bude jarná cibuľka. Vysaďte ju tak, aby bola polovica alebo 3/4 zeleniny v zemi. Oplatí sa ju zasadiť hlbšie, pretože musí pevne držať v pôde. Cibuľu vysádzajte 6 cm od seba. Nakoniec zeleninu zalejte. Vodu však nelejte priamo na cibuľu, ale len na pôdu. Kvetináč umiestnite na dobre zatienený okenný parapet a pôdu pravidelne kropte. Teplota v miestnosti by mala byť 20 stupňov Celzia. Cibuľu pre pažítku nie je potrebné dodatočne hnojiť. Stačí správna starostlivosť v podobe zalievania, aby ste sa po niekoľkých týždňoch mohli tešiť z chutnej pažítky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chcete, aby pažítka „vyliezla“ z kvetináča? Urobte jednu vec. Nebudete stíhať ju zbierať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.