10.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ostanina Anna).
Plesnivá škárovacia hmota v kúpeľni je scenár, ktorý nechceme za žiadnu cenu dopustiť. A ako často si dávame pozor na balkónové či terasové škáry? Pravdepodobne príliš zriedka, ak vôbec. Prichádzajúca jar je čas to zmeniť. Naplánujme si teraz dôkladné vyčistenie a odstránenie nečistôt z balkóna. Keď prejdeme k čisteniu škárovacej hmoty, použime domácu zmes na báze troch ingrediencií.
Prvá etapa upratovania balkóna
Jar ožíva čoraz odvážnejšie a dlhšími dňami, teplom a živými farbami rastlín nám pripomína blížiace sa obdobie. Toto je tiež čas, keď sa odložené upratovanie balkóna alebo terasy vráti ako bumerang a definitívne sa usadí v úzadí. Kedy začať čistiť balkón?
Odpoveď je jednoduchá – určite nie v mraze. Najlepšie je počkať, kým teplomer nezačne mať plusové teploty a obloha sa nezakryje mrakmi, ale uvoľní miesto pre slnečné lúče.
Predtým, ako použijeme metlu, vysávač alebo mop na čistenie dlažby, musíme začať tým, že priestor vyčistíme. Vyberme alebo vyhoďme všetko, čo je na dlažbe, parapete a dokonca aj na zábradlí.
Ak na balkóne nie je voda, môžeme začať pozametaním celej plochy a vysávačom sa dostaneme aj do horšie dostupných zákutí. Občas sa stane, že pri čistení balkóna vidíme plesnivé škáry, ktoré nielenže vyzerajú nepekne, ale môžu byť aj škodlivé pre naše zdravie. Ako sa s nimi vysporiadať? Navrhujeme jednoduchý patent.
Domáca zmes na balkónové škáry
Samotné umývanie dlaždíc nie je veľmi zložitá úloha. Regály obchodov sú plné na to určených produktov, ktoré si s balkónovou dlažbou pokrytou špinou poradia raz-dva. Oveľa viac zábavy si užijeme pri čistení škárovacej hmoty.
Tieto časti sú neustále vystavené zvyškovej vlhkosti a rýchlo sa meniacim poveternostným podmienkam. Nečistoty sa usádzajú aj v tých najmenších priestoroch a časom tam môžu vyrásť plesne. Ako vyčistiť balkónové škáry, aby ste si poradili s plesňou?
Kombinácia vody a jemného saponátu nemusí stačiť. Záchranou je domáca zmes, ktorá už za 30 minút urobí fľaky a počiatky plesní len spomienkou. Hovoríme o paste vyrobenej zo sódy bikarbóny, peroxidu vodíka a v súčasnosti používaného prostriedku na umývanie riadu.
Všetko, čo musíte urobiť, je zmiešať ½ šálky sódy bikarbóny, ¼ šálky peroxidu vodíka a 1 plnú polievkovú lyžicu prostriedku na umývanie riadu v miske. Výslednú pastu rovnomerne naneste na škáry, počkajte 30 minút a potom začnite drhnúť kefou. Na záver už len celé pretrieť vlhkou handričkou. Rozdiel bude viditeľný na prvý pohľad.
Zabíjač nečistôt a plesní na balkóne
Druhý patent pomôže aj pri dôkladnom čistení škár od nečistôt, zvyškov rastlín či spór plesní. Je rovnako účinný a veľmi ekologický. Často si to nevyžaduje ani cestu do obchodu. Potrebné ingrediencie nájdete v okolí domu či bytu.
Stačí dôkladne premiešať ½ šálky sódy bikarbóny, 50 ml čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy a ½ šálky čistej vody. Nalejte zmes do rozprašovača, dôkladne nastriekajte škáry a po 30 minútach začnite drhnúť. Môžeme použiť špongiu, ale oveľa lepšie poslúži stará a opotrebovaná zubná kefka. Nakoniec už len celý balkón pretriete vodou a bude pripravený na nadchádzajúcu sezónu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mach zmizne z balkóna bez drhnutia. Terasa bude žiariť
Urobíte to inštinktívne a na handrách a utierkach rastie pleseň. Budú vyhodené
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.